U povodu Svjetskog dana turizma koji se obilježava danas, glavni tajnik Svjetske turističke organizacije Francescio Frangiallio u svojoj poruci na temu „Turizam obogaćuje» istakao je da je turizam od životne važnosti za platnu bilancu mnogih zemalja, osobito malih naroda u razvoju za koje je turizam često jedini način da se natječu na dinamičnom svjetskom tržištu usluga. Kakva je situacija u Hrvatskoj?
Napadom bojama na zgradu Predsjedništva BiH i policajce koji su je čuvali, u Sarajevu je danas počela "šarena revolucija", kako su ovaj kvazi-teroristički napad na sjedište kolektivnog šefa države nazvali počinioci, nevladina organizacija "Tuto Completo". Počinioci su uhapšeni, a građni imaju podijeljena mišljenja o njihovoj akciji.
Haški tribunal za ratne zločine počinjene na prostoru bivše Jugoslavije osudio je danas Momčila Krajišnika, jednog od ratnih čelnika bosanskih Srba, na 27 godina zatvora za zločine protiv čovječnosti počinjene u toj zemlji nad Bošnjacima i Hrvatima. Krajišnik je oslobođen optužbe za genocid.
Predsjednici i premijeri Republike Srpske i Srbije danas su u Banjoj Luci potpisali sporazum o specijalnim vezama bh. entiteta i susjedne države. Potreba potpisivanja sporazuma objašnjena je činjenicom da je prošli put sporazum potpisala tadašnja SR Jugoslavija. Srbija je inače automatski naslijedila sve sporazume bivše zajedničke države sa Crnom Gorom.
BiH u naredne dvije godine ne može očekivati liberalizaciju viznog režima. Istraživanje Centra za sigurnosne studije pokazuju da su vlasti napravile pomake formiranjem državnih institucija i usvajanjem niza zakona, ali su nedovoljna implementacija zakonskih rješenja i loš imidž koji BiH ima u međunarodnim krugovima doveli našu zemlju u nezavidan položaj.
Predstavnici institucija i političkih partija Kosova pozitivno ocenjuju preporuke Amnesty Internationala, objavljene u poslednjem izveštaju o Kosovu, kojima se zahteva da se ljudska prava ne tretiraju kao “tehnička pitanja”, već kao osnov za svaki sporazum o statusu Kosova.
Većina stranaka u Bosni i Hercegovini i za ove opšte izbore ne nude rješenja za probleme koje muče građane, nego im nude nacionalnu retoriku. I dok je više od 500.000 građana Bosne i Hercegovine uoči ovih izbora stavilo svoje potpise na 12 ključnih zahtjeva Građanske platforme, tražeći rast zaposlenosti, smanjenje siromaštva, povećanje penzija, poboljšanje zdravstvene i socijalne zaštite, poboljšanje stanja u poljoprivredi, okončanje reforme obrazovanja, smanjenje nivoa korupcije ili ubrzanje procesa evropskih integracija, bh. političari u javnim istupima uglavnom šalju poruke s nacionalnom simbolikom.
Analiziramo refleksije lokalnih izbora, čiji je drugi krug održan juče i prema čijim rezultatima je aktuelna vlast osvojila četiri od pet opština. Od deset opština na sjeveru Crne Gore, sada će na predsjedničkim funkcijama u čak osam biti predstavnici Demokratske partije socijalista. Nakon izbora prije četiri godine njihovi funkcioneri bili su gradonačelnici samo u dvije opštine.
Otpočeta mirovinska reforma u Hrvatskoj bacila je u očaj stotine tisuća novih umirovljenika jer za ista radna mjesta i staž primaju i do 40 posto manje mirovine. Naime, zbog drugačijeg izračuna i propisa mirovine u Hrvatskoj su od 1999. godine svake godine sve manje. Zbog tog paradoksalnog pravila "što dulje radiš, imaš manju mirovinu" novi umirovljenici i njihove udruge zahtijevaju reformu reforme.
Posljednja reforma obrazovnog sistema u BiH traje od 2003 godine. Prema ocjeni tamošnje Misije OSCE-a, najmanje na tom planu urađeno je u Hercegovačko-neretvanskom kantonu i Gradu Mostaru. Škole su, sem u rjetkim slučajevima, nacionalno podijeljene, pod snažnim su utjecajem politike i kako navodi OSCE, predstavljaju "konfliktan obrazovni sistem".
Proveli smo neko vrijeme na jedno od predivnih šumovitih lokacija u Bosni i Hercegovini. Riječ je o sada nažalost zapuštenom mjestu iako predstavlja mogućnost pretvaranja u atraktivnu turističku lokaciju.
Sa Dušanom Simonovićem, predsjednikom COK-a (Crnogorskog olimpijskog komiteta), razgovarali smo o problemima koji su se pojavili u nekim sportskim savezima Crne Gore, o učlanjenju u MOK (Međunarodni olimpijski komitet) i druge asocijacije, kao i o mogućnostima Crne Gore, kao zemlje od 650.000 stanovnika, da postiže vrhunske rezultate u ekipnim i individualnim sportovima.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available