Online gost Radija Slobodna Evropa Tanja Miščević ocjenjuje u intervjuu za naš program kako prvenstveno od same države Srbije zavisi koliko će brzo i uspešno sprovoditi evropske standarde i prihvatati uslove koje Evropska unija definiše za svoje članstvo. Od uspešnosti uspostavljanja pune saradnje sa Haškim tribunalom zavisi, dakako, i nastavak pregovora, podseća Miščević.
Najavljeno potpisivanje sporazuma o specijalnim vezama između Republike Srpske i Srbije izazvalo je buru negodovanja, s jedne, i bezrezervnu podršku s druge strane. Bošnjačke su stranke zahtijevale i hitnu reakciju Ureda visokog predstavnika.
Na Summitu nesvrstanih u Havani jedina dva evropska lidera bili su bjeloruski i hrvatski predsjednik. Oko posjete Stjepana Mesića Havani u Hrvatskoj postoji konsenzus, uz ogradu da je Summitu mogao prisustvovati i netko nižeg ranga. Mesić je s Kube otputovao u SAD, gdje će mu se pridružiti i premijer Ivo Sanader. O Nesvrstanima i američkim gostovanjima hrvatskih lidera.
Zahtjev premijera RS Milorada Dodika da bosanski Srbi dobiju pravo glasa u Srbiji izazvao je različite reakcije u BiH – od osude do odobravanja. Većina, međutim, misli da je ova nova Dodikova dosjetka izrečena u svrhu predizborne kampanje. Istovremeno, političku javnost u Srbiji zanima kako bi se glasanje bosanskih Srba odrazilo na odnos snaga na srbijanskoj političkoj sceni.
Gost subotnjeg intervjua RSE je profesor dr Svetozar Jovićević sa kojim anliziramo političku scenu Crne Gore nakon izbora koji su, i pored stare-nove vlasti Demokratske partije socijalista i Socijaldemokratske partije, donijeli krupne novine u opozcionom crnogorskom bloku.
Predsednik Vlade Republike Srpske Milorad Dodik je najavio u intervjuu srpskom dnevniku „Večernje novosti“ da će Vlada Srbije izdvojiti 100.000.000 € u razvoj privrede, u bolnice i institucije kulture u Republici Srpskoj. Vlada Srbije do sada o ovome nije ništa konkretno objavila, ali je Ministarstvo privrede Srbije objavilo 5. septembra da će ministar Predrag Bubalo predvoditi delegaciju od 300 privrednika iz Srbije, koja će u organizaciji vlada Republike Srbije i Republike Srpske 26. septembra posetiti Republiku Srpsku. U saopštenju stoji da jačanje ekonomskih veza Srbije i Republike Srpske predstavlja prioritet u odnosima i obezbeđuje siguran opstanak i budućnost srpskog naroda u Republici Srpskoj i Federaciji Bosne i Hercegovine. Najavljeno je ponovno potpisivanje sporazuma Srbije i Republike Srpske o specijalnim vezama. Istražujemo o čemu je reč – ekonomski opravdanim ulaganjima ili o političkim izjavama u vreme pred izbore u BiH i rešavanje statusa Kosova.
Sutra se na Hvaru završava sedmi susret Bejahad, što na hebrejskom znači "zajedno". Na ovoj sedmodnevnoj kulturnoj manifestaciji na kojoj se okupljaju Jevreji s područja bivše Jugoslavije, kao i oni koji su izbjegli s tih prostora, ove godine je zabilježena novost. Organizatori su, naime, odlučili da svake godine na Bejahad pozovu kao gosta jednu nacionalnu manjinu a ove godine izbor je pao na Bošnjake iz Hrvatske. Iz tog susreta je proizišao apel za pomirenje Jevreja i muslimana.
Judy Batt, ekspert za Jugoistočnu Evropu u Institutu Evropske unije za bezbednosne studije, govori za Radio Slobodna Evropa o budućem statusu Kosova i o tome kako će se to rešenje odraziti na širi region Zapadnog Balkana.
Jedna od aktuelnih dilema na političkoj sceni je kako definisati državu Crnu Goru u novom Ustavu, da li kao građansku državu, državu konstitutivnih naroda ili neko treće rješenje. Pojedini stavovi političkih subjekata i aspiracije su već izašli u javnost, polemika je već počela, iako je samo najavljeno da će se javna rasprava o Ustavu tek otvoriti. Kako politički subjekti gledaju na odredbu koja treba da definiše državu Crnu Goru?
Gošća Press kluba je doktor Jovanka Matić, komunikolog i istraživač u Institutu društvenih nauka.
Mogu li kultura, umjetnost i sport promovirati BIH u svijetu i popraviti njen imidž? Na Diplomatskom forumu u Sarajevu brojni učesnici su naglasili da su upravo kultura, umjetnost i sport oblasti života gdje se prepoznaje sva raskoš i bogastvo BiH.
U izvještajima međunarodnih organizacija BiH se odavno pominje kao jedna od zemalja kroz koju se bez problema švercuje ljudima. Novo je, međutim, što se sada među osobama kojima se trguje nalaze i bh državljani. Kako je došlo do pogoršanja stanja, zašto su ljudi dovedeni u tu situaciju, može li se država tome oduprijeti?
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available