Sa Dušanom Simonovićem, predsjednikom COK-a (Crnogorskog olimpijskog komiteta), razgovarali smo o problemima koji su se pojavili u nekim sportskim savezima Crne Gore, o učlanjenju u MOK (Međunarodni olimpijski komitet) i druge asocijacije, kao i o mogućnostima Crne Gore, kao zemlje od 650.000 stanovnika, da postiže vrhunske rezultate u ekipnim i individualnim sportovima.
Nezvanična informacija da je u opozicionoj Socijalističkoj narodnoj partiji nastala bura nakon inicijative predsjednika partije Predraga Bulatovića da bi poslanički klub te stranke trebalo da napuste članovi najužeg rukovodstva i dugogodišnji poslanici kako bi mjesta prepustili kadrovima koji nijesu bili eksponirani, pokrenule su pitanje koliko su takve izmjene neophodne u svim poslaničkim klubovima ne bi li parlamentarni rad bio unaprijeđen.
Prijetnje Milorada Dodika da će izdvojiti Republiku Srpsku iz BiH mirišu na iredentizam 19 stoljeća, a osim toga su nerealne, kaže za naš program bivši Visoki predstavnik u BiH Wolfgang Petritsch. Ambasador Austrije u stalnom sjedištu UN-a u Ženevi tvrdi da je krajnje vrijeme za "novi početak" u BiH, te da je međunarodna je zajednica pogriješila 1996. godine kada je na prvim poratnim izborima dopustila učešće političara koji su državu i gurnuli u rat.
Savez demobilisanih boraca najavljuje za 30. rujna, dan uoči opštih izbora u BiH, masovne proteste u centru Sarajeva, ukoliko iduće sedmice ne bude usvojen federalni zakon o njihovim pravima. O zakonu kojeg je usvojio Zastupnički dom Parlemanta Federacije, treba se, naime, izjasniti 26. septembra i Dom naroda. Zakonu se protive hrvatski zastupnici, međunarodne organizacije, dok je pritisak Kluba Bošnjaka da se zakon usvoji ocijenjen kao predizborna retorika.
U posljednjem izvještaju koji je BiH podnijela Vijeću Evrope o borbi protiv organizovanog kriminala ovlaš je pomenuta borba protiv terorizma. Opasnost od terorizma u BiH još uvijek je tabu tema, koju visoki bh. zvaničnici pominju u kontekstu opredijeljenosti BiH da učestvuje u globalnoj borbi protiv terorizma, ili kada političari, u ostvarenju vlastitih ciljeva, potegnu to pitanje kako bi stvorili dojam nesigurnosti.
Da li je hapšenje Marka Lugonje, Mladićevog pomagača, na beogradskom aerodromu, pokušaj da se domaća, ali pre svega međunarodna javnost uveri u delovanje vladinog Akcionog plana o saradnji sa Haškim tribunalom i tako obezbedi nastavak pregovora o pridruživanju Srbije sa Evropskom unijom. Među nepoznanicama je i pitanje, kako je moguće da optuženi Lugonja bude na korak od napuštanja zemlje, kada čeka suđenje zakazano za 27. septembar.
Gost Press kluba je profesor doktor Miodrag Zec, profesor ekonomije na Filozofskom fakultetu.
Hrvatskom društvu još uvijek nedostaje tolerancije prema manjinskim skupinama, opterećeno je mitotvorstvom i birokracijom, a poznatu hrvatsku šutnju prekidaju tek usamljeni samomisleći građani i intelektualci - istaknuto je u Zagrebu na promociji upravo objavljene knjige kolumni uglednog hrvatskog povjesničara i sveučilišnog profesora dr. Nevena Budaka pod naslovom “Što nam se to događa?”.
Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane, Slovenija, redovno analizira događanja na Bliskom istoku i Balkanu. IFIMES je povodom raspisanih Opštih izbora u Bosni i Hercegovini za 1.oktobar/listopad 2006.godine pripremio analizu aktuelnih predizbornih događanja. Iz opširne analize izdvajamo neke od najvažnijih i najzanimljivijih dijelova.
U Srbiji je na pomolu velika afera. Okružno tužilaštvo u Beogradu ove bi sedmice trebalo odlučiti o tome da li će pokrenuti krivični postupak zbog navoda o povezanosti lekara tamošnje Hitne pomoći i pogrebnika. Direktor Hitne pomoći Beograda Borko Josifovski optužio je dvojicu lekara da su od aprila ove godine do danas odgovorni za smrt 49 osoba, jer navodno nisu primenjivali reanimaciju nad teško bolesnim pacijentima. Tvrdi se još kako su lečnici za svakog preminulog uzimali procenat od pogrebnih preduzeća
Okončanjem tendera i odlukom tenderske komisije da ponudu britanske kompanije „MN Specialty Steels“ proglasi prvorangiranom, privatizacija nikšićke Željezare je oponovo dospjela u centar pažnje javnosti. Razlog je, prije svega, to što je ova kompanija osnovana isključivo radi kupovine Željezare, iako je uslov bio da ponuđač mora biti referentna kompanija sa iskustvom. Mediji su objavili da je i u bordu direktora ove kompanije Oleg Obradović, doskorašnji prvi čovjek crnogorskog „Telekoma“.
Dom naroda Paralmenta BiH danas se nije izjašnjavao zakonskim izmjenama koje skraćuju rok za vraćanje predratne devizne štednje sa 13 na pet godina. Taj je posao prupušten novom sazivu Parlamenta, koji će odrediti ishod predstojećih izbora 1. oktobra. Međunarodne institucije u BiH tvrde za predloženi zakon nema novčanog pokrića , a stare devizne štediše najavljuju nove proteste.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available