Dok pljušte predizborna obećanja i dok se sa izbornih postera i plata na svakom koraku smiješe kandidati za novi četverogodišnji ugođaj visokih političkih pozicija, još uvijek golema armija povratnika bije bitku za život.
Na narednim izborima u BiH građani biraju i novi saziv Presjedništva države - po jednog Srbina, Hrvata i Bošnjaka. Po svemu sudeći, i nakon ovogodišnjih oktobarskih izbora ova institucija mogla bi ostati bastion nacionalnih vođa, a ne mjesto gdje se odluke donose prvenstveno u interesu građana.
U Podgorici i Beogradu istraživali smo kako će se rezultati crnogorskih izbora odraziti na odnose sa Srbijom i hoće li se brže rješavati preostala sporna pitanja nastala raspadom nekadašnje državne zajednice Srbije i Crne Gore?
Na petogodišnjicu napada na Njujork i Vašington, analizirali smo koliko je 11. septemabr ostavio traga na zemlje zapadnog Balkana?
U očekivanju sutrašnje sednice Skupštine Srbije, na čijem dnevnom redu će biti izveštaj o dosadašnjem toku pregovora o budućem statusu Kosova, politička javnost Srbije analizira poruke koje je od najviših zvaničnika američke administracije tokom trodnevnog boravka u Sjedinjenim Američkim Državama dobio predsednik Boris Tadić. Pre svega – njegova štura konstatacija da postoje ozbiljne razlike između Vašingtona i Beograda u tom pogledu.
Prema ocjenama većine političkih dužnosnika u Republici Srpskoj, Sud i Tužilaštvo BiH su antisrpski nastrojeni. Ova državna institucija je, prema banjalučkim stavovima, neprofesionalna u svom radu, zbog čega je u posljednje vrijeme i izložena stalnim kritikama.
U utorak 12. septembra 2006. trebalo bi u Sarajevu da „padne prva klapa“ holivudskog filma na temu traganja za Radovanom Karadžićem. Američki glumac Ričard Gir (Richard Gere) stigao je u subotu u Sarajevo, gde bi trebalo da provede desetak dana snimajući film "Spring Break in Bosnia". Reč je o još jednom iz serije filmova čija je tema rat vođen u prvoj polovini devedesetih na području nekadašnje Jugoslavije. Gir bi trebalo da igra američkog novinara koji je proveo tri godine u ratu u Bosni gde se nakon rata vraća pokušavajući da locira srpskog ratnog vođu Radovana Karadžića, begunca od Međunarodnog tribunala za ratne zločine. * * O filmovima čija je tematika rat vođen u poslednjoj deceniji XX veka na Balkanu Radiju Slobodna Evropa govori Rajko Grlić --> http://www.rajkogrlic.com/ , reditelj Karaule --> http://www.karaulafilm.com/news.php - do sada poslednjeg filma na temu raspada Jugoslavije.
Intervju sa Dejanom Šuškavčević, direktorkom Montenegro berze.
Pre nekoliko decenija nevrstanost je bila onaj treći put kojim je u eri blokovske podele sveta krenulo više od stotinu država. Devetnaestog jula 1956. predsednici Jugoslavije Indije i Egipta, Josip Broz, Džavaharlal Nehru i Gamal Abdel Naser potpisali su na Brionima Deklaraciju kojom je utemeljen Pokret nesvrstanih. Ideja je nastala godinu dana ranije na Azijsko-afričkoj konferenciji u Bandungu u Indoneziji. Godine 1961. u Beogradu je održan prvi sastanak šefova država ili vlada nesvrstanih zemalja. Ono što su zastupali nazivano je tada „politikom miroljubive koegzistencije“. Koincidencija je da je poslednji od osnivača pokreta – Josip Broz – prisustvovao nekom samitu nesvrstanih 1979. godine upravo u Havani, u kojoj se 11. septembra 2006. ponovo okupljaju šefovi čelnici država koje i danas čine taj pokret.
Gost Press kluba je profesor Rajko Maksimović, kompozitor, donedavno profesor na Muzičkoj akademiji. Među svojim prijateljima je poznat po tome što ne čita novine, ne gleda televiziju i ne sluša radio.
U Bosni i Hercegovini sve je veći broj mladih koji nakon završetka osovne škole ne nastavljaju školovanje, po nekim podacima čak 50 posto. Kao razlog najčešćce se navodi siromaštvo kao i odsustvo svijesti roditelja da djeca ne mogu naći posao samo sa osnovnim obrazovanjem.
Prema posljednjem istraživanju Transparensy internationala, više od 70 posto građana smatra da korupcija i kriminal imaju ogroman uticaj na politički život u ovoj zemlji. Ključni uzrok rasprostranjene korupcije je, prema uvjerenju građana, umiješanost političkih elita u ilegalne aktivnosti, ali i nedostatak volje za obračun sa ovom pošasti. Na koji način će se političke partije, ukoliko osvoje vlast, boriti protiv organizovanog kriminala i korupcije u BiH?
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available