Gost subotnjeg intervjua RSE je profesor dr Svetozar Jovićević sa kojim anliziramo političku scenu Crne Gore nakon izbora koji su, i pored stare-nove vlasti Demokratske partije socijalista i Socijaldemokratske partije, donijeli krupne novine u opozcionom crnogorskom bloku.
Predsednik Vlade Republike Srpske Milorad Dodik je najavio u intervjuu srpskom dnevniku „Večernje novosti“ da će Vlada Srbije izdvojiti 100.000.000 € u razvoj privrede, u bolnice i institucije kulture u Republici Srpskoj. Vlada Srbije do sada o ovome nije ništa konkretno objavila, ali je Ministarstvo privrede Srbije objavilo 5. septembra da će ministar Predrag Bubalo predvoditi delegaciju od 300 privrednika iz Srbije, koja će u organizaciji vlada Republike Srbije i Republike Srpske 26. septembra posetiti Republiku Srpsku. U saopštenju stoji da jačanje ekonomskih veza Srbije i Republike Srpske predstavlja prioritet u odnosima i obezbeđuje siguran opstanak i budućnost srpskog naroda u Republici Srpskoj i Federaciji Bosne i Hercegovine. Najavljeno je ponovno potpisivanje sporazuma Srbije i Republike Srpske o specijalnim vezama. Istražujemo o čemu je reč – ekonomski opravdanim ulaganjima ili o političkim izjavama u vreme pred izbore u BiH i rešavanje statusa Kosova.
Sutra se na Hvaru završava sedmi susret Bejahad, što na hebrejskom znači "zajedno". Na ovoj sedmodnevnoj kulturnoj manifestaciji na kojoj se okupljaju Jevreji s područja bivše Jugoslavije, kao i oni koji su izbjegli s tih prostora, ove godine je zabilježena novost. Organizatori su, naime, odlučili da svake godine na Bejahad pozovu kao gosta jednu nacionalnu manjinu a ove godine izbor je pao na Bošnjake iz Hrvatske. Iz tog susreta je proizišao apel za pomirenje Jevreja i muslimana.
Judy Batt, ekspert za Jugoistočnu Evropu u Institutu Evropske unije za bezbednosne studije, govori za Radio Slobodna Evropa o budućem statusu Kosova i o tome kako će se to rešenje odraziti na širi region Zapadnog Balkana.
Jedna od aktuelnih dilema na političkoj sceni je kako definisati državu Crnu Goru u novom Ustavu, da li kao građansku državu, državu konstitutivnih naroda ili neko treće rješenje. Pojedini stavovi političkih subjekata i aspiracije su već izašli u javnost, polemika je već počela, iako je samo najavljeno da će se javna rasprava o Ustavu tek otvoriti. Kako politički subjekti gledaju na odredbu koja treba da definiše državu Crnu Goru?
Gošća Press kluba je doktor Jovanka Matić, komunikolog i istraživač u Institutu društvenih nauka.
Mogu li kultura, umjetnost i sport promovirati BIH u svijetu i popraviti njen imidž? Na Diplomatskom forumu u Sarajevu brojni učesnici su naglasili da su upravo kultura, umjetnost i sport oblasti života gdje se prepoznaje sva raskoš i bogastvo BiH.
U izvještajima međunarodnih organizacija BiH se odavno pominje kao jedna od zemalja kroz koju se bez problema švercuje ljudima. Novo je, međutim, što se sada među osobama kojima se trguje nalaze i bh državljani. Kako je došlo do pogoršanja stanja, zašto su ljudi dovedeni u tu situaciju, može li se država tome oduprijeti?
Prema važećim zakonima država zapadnog Balkana, nije moguća međusobna isporuka osoba koje su osumnjičene ili optužene za krivična dela. Time su obuhvaćeni i oni kojima se na teret stavljaju ratni zločini. S druge strane, Haški tribunal će u skoro vreme zatvoriti svoja vrata, a suđenja bi do kraja trebalo dovesti lokalno pravosuđe. Da bi to bilo moguće, iduće nedelje bi u Zagrebu trebao biti potpisan sporazum o saradnji i progonu počinalaca ratnih zločina. Temu smo analizirali iz hrvatskog i srbijanskog ugla.
Prema najnovijoj anketi website-a "Moj posao", čak 81 posto hrvatskih studenata otišlo bi nakon diplome u inozemstvo, ukoliko im se ukaže prilika za dobar posao. Glavni motiv nije samo veća plaća, već općenito bolje mogućnosti profesionalnog napredovanja i želja za upoznavanjem novih sredina, uglavnom razvijenih zapadnih zemalja.
Da li je nakon nezavisnosti Crne Gore život onih koji žive u pograničnim mjestima izmjenjen? Posjetili smo selo Vrbnica koje je administrativno u Srbiji, ali je ljudima koji tamo žive daleko bliže i pristupačnije Bijelo Polje u Crnoj Gori.
Analitičari u Beogradu ocenjuju da Srbija ne može prejudicirati status Kosova. Rezolucija Skupštine Srbije, kojom se traži da se u budućem ustavu te zemlje Kosovo definiše kao njen sastavni deo, radikaliziraće albanske zahteve za nezavisnost, procenjuje se. U Prištini kažu kako Rezolucija Skupštine Srbije nema pravni efekat i ništa ne znači za budućnost Kosova.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available