Za RSE govori Orhan Pamuk, jedan od najznačajnijih savremenih turskih pisaca i prema anketi londonskog Tajmsa, jedan od 100 najuticajnijih ljudi na svetu. Orhan Pamuk danas je u Beogradu prisustvovao promociji tri svoja romana, koji su se u izdanju «Geopoetike» pojavila na tržištu Srbije. Ovaj turski pisac bio je i predmet spora turskih vlasti i EU, koja je upravo na njegovom slučaju pritiskala Tursku u vezi sa nedovoljnim slobodama. Povod je bio Pamukov stav da je njegova zemlja 1915. počinila genocid nad Jermenima i kasnije nad Kurdima.
U Hrvatskoj i u BiH nema ni približno napetosti kao u predreferendumskoj Crnoj Gori. Jedan pomalo bizaran slučaj – spor oko uvoza bosanskog mlijeka u Hrvatsku pokazuje, međutim, koliko je još dug put do normalnih odnosa država Balkana. Je li na pomolu trgovinski rat između dva susjeda - Bosne i Hercegovine i Hrvatske?
Predsedavajući Predsedništva BiH Sulejman Tihić objavio je po povratku iz SAD da su najviši američki zvaničnici zatražili da Ustav BiH bude izmjenjen. Podsjetimo, većina vodećih političkih stranaka dogovorila se početkom ove godine, nakon gotovo osamnaestomjesečnih pregovora, kako da izmjene Ustav. Smetnuli su tom prilikom s uma jednu sitinicu – oni koji su se dogovorili nisu imali potrebnu dvotrećinsku većinu u Parlamentu. EU je upozoravala, prijetila prekidom pregovora, ali ustavne promjene nisu usvojene. Sada Tihić donosi novi impuls problemu kojim su i političari i javnost praktično već prestali da se bave.
Tokom proteklog vikenda u Sarajevu je održan Treći kongres Svjetskog saveza dijaspore BiH. Predstavnici milion i 300.000 građana BiH koji danas žive širom svijeta tražili su aktivniji odnos matice zemlje prema njima.
Zakon o slobodnom pristupu informacijama u BiH postoji, ali uglavnom služi za pokazivanje delegacijama iz Evropske unije, jer praksa, naročito novinarska, pokazuje da se svi javni službenici prema onima koji traže informaciju odnose bahato.
Skidanje imuniteta osječkom saborskom zastupniku, Branimiru Glavašu, kojeg Državno odvjetništvo Republike Hrvatske sumnjiči za ratne zločine, u tom je gradu stvorilo napetu situaciju, na čije je smirivanje pozvao i predsjednik Republike, Stjepan Mesić. Dodatno dolijevanje na vatru uzavrelog stanja donijela je i Županijska skupština u Osijeku, odbivši raspravljati o stanju sigurnosti u Osječko-baranjskoj županiji zbog toga što je taj izvještaj potpisao načelnik policije Vladimir Faber, koji je, po mišljenju vijećnika vladajuće koalicije Glavaševe liste i Hrvatske stranke prava, „oktroiran“.
Predsjednik Vlade RS-a Milorad Dodik potvrdio je za Radio Slobodna Evropa informacije o pripremi atentata na njega. Motivi potencijanlih atentatora, prema Dodikovim riječima, su aktivnost Vlade RS-a u borbi protiv organizovanog kriminala.
Za Srbiju bi nezavisnost Crne Gore donela pozitivne efekte, zato što bi se onda Srbija malo bavila sobom, kaže Andrej Nosov, osnivač Inicijative mladih za ljudska prava, nevladine organizacije koja se hrabro bavi suočavanjem sa prošlošću. Andrej smatra kako političari u Srbiji moraju naučiti da asfaltiraju ulice, a manje da brane Kosovo. Intervju sa Andrejem Nosovim realizvan je u okviru serijala „Crna Gora i region“.
Gošća Press kluba je doktorka Svetlana Logar, direktorka istraživanja u Strategic Marketingu.
Po jedan analitičar iz SAD, EU i Rusije govore o tome šta će se događati ako za nezavisnost Crne Gore bude glasalo između 50 i 55% građana? Hoće li se Crna Gora tada ipak odvojiti od Srbije? Hoće li velike sile biti jedinstvene ili su moguće podele? Hoće li Rusija podržati stav Srbije? Kako će se „gubitak“ Crne Gore i možda Kosova reflektovati na političku scenu Srbije?
Vodimo vas u Kotor, u zdanje koje čuva bogatstvo pomorske i etnografske tradicije Boke Kotorske. Kada uđete na vrata od grada, pa preko Trga od oružja, prođete pored gradskog sata, ka Trgu od brašna, uz palate bez kuća, buća i pima, stići ćete do katedrale Svetog Tripuna. Tu, iza ugla, je Trg Bokeljske mornarice na kojem dominira barokna palata Grgurina iz XVII vijeka u kojoj je danas Pomorski muzej, jedina takva institucija u Crnoj Gori. Tu srećemo etnologa, Milevu Pejaković Vujošević.
U listopadu ove godine BiH izlazi na još jedne izbore. Sveučilišni profesor iz Mostara Slavo Kukić za naš program analizira političku scenu uoči parlamentarnih izbora i ne predviđa državi sjajnu budućnost bude li narod još jednom birao nacionalističke partije.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available