Svake godine sve više mladih hrvatskih građana odabire civilno služenje vojnog roka. Iako koncept civilnog služenja vojnog roka niti nakon više godina funkcioniranja nije do kraja domišljen, mladi se na civilnom služenju osjećaju korisno.
Dvadeset i tri granska sindikata u BiH iz Sarajeva su poslali poruku građanima da političari ponovo vode računa samo o predstojećim izborima i ličnoj koristi, a ne o boljem ekonomskom i socijalnom položaju građana
Nakon referenduma o nezavisnosti, interesovanje građana Srbije za letovanje u Crnoj Gori drastično je opalo, što u domaćim turističkim agencijama objašnjavaju političkim, ali i finansijskim razlozima. Veliki broj turista iz Srbije sve više se odlučuje za destinacije u obližnjim evropskim zemljama koje su ovog leta preuzele primat nekada popularnim letovalištima na crnogorskoj obali.
Savez nezavisnih socijaldemokrata, premijera RS Milorada Dodika, saopštava da je za ovu stranku završena priča o referendumu. Dodik je izazvao žestoke reakcije domaće i međunarodne javnosti izjavom da nakon referenduma u Crnoj Gori i srpski narod u RS ima pravo da se izjasni o svojoj sudbini. U njegovoj stranci ističu da je govorio o referendumu samo kao teoretskoj mogućnosti. Posmatrači ocenjuju kako je ovo taktiziranje posljedica straha da bi Visoki predstavnik mogao zabraniti rad stranke.
S prvim danima mira u Bosni i Hercegovini zaživjela je ideja o formiranju državne Komisije za istinu o ratnim događajima. I pored podrške Međunarodne zajednice i domaćih političara, ideja za sada nije realizovana. Formiranjem radne grupe za izradu Nacrta zakona o Komisiji prije šest mjeseci, stvari su se pomjerile s mrtve tačke.
Saradnja vlasti Republike Srpske sa Haškim tribunalom bila je neadekvatna, ocjena je organizacije Amnesty International koja je objavljena u posljednjem godišnjem izvještaju o stanju ljudskih prava u BiH. U izvještaju se navodi da policija Republike Srpske do kraja 2005. godine nije uhvatila ni jednog osumnjičenog za ratne zločine. Dalje se naglašava da je šest osoba sa javnih haških optužnica još uvijek na slobodi, te da se vjeruje da se neki od njih nalaze u RS ili u SCiG. S druge strane, u izvještaju vlade RS za prvo tromjesečje ove godine o saradnji sa međunarodnim sudom za ratne zločine, navodi se da MUP Republike Srpske intenzivno sarađuje sa domaćim i stranim bezbjednosnim agencijama, kako bi se u potpunosti izvršila obaveza prema Hagu.
Kako će crnogorski referendum utjecati na stabilnost cijele regije, gdje će biti granice Evropske unije na jugoistoku kontinenta, kakav će status imati Kosovo, otkud ideje o referendumu u Republici Srpskoj i da li imaju ikakvog političkog utemeljenja? To su tek neka od pitanja na koja odgovora Eva Gross, analitičarka u Centru za evropske političke studije u Bruxellesu.
Najgledanija srbijanska televizija Pink zainteresovana je za kupovinu Nove TV u Zagrebu, a njen vlasnik Željko Mitrović uputio je za to ponudu od 30 miliona evra. U menadžmentu TV, koja već emituje program i za BiH, kažu da je namera ulaska na hrvatsko tržište rezultat dobrih poslovnih iskustava u regionu. U Novoj TV kazali su Radiju Slobodna Evropa da će ponudu odbiti.
Nakon crnogorskog referenduma, premijer RS Milorad Dodik javno je progovorio o pravima svih naroda na samoopredjeljenje, konkretno predlažući federalizaciju BiH i mogućnost otcjepljenja RS. Ured Visokog predstavnika upozorio je da su neprihvatljive bilo kakve usporedbe stanja u BiH s onim nastalim kao rezultat referenduma o nezavisnosti Crne Gore. U BiH se još jedanput otvorila stara tema – cijepanje države.
O crnogorskim ekonomskim prioritetima i o njenom mogućem strateškom partnerstvu sa Hrvatskom i o novom geopolitičkom ustrojstvu Balkana Radiju Slobodna Evropa govore Gordana Đurović, Nerzuk Ćurak, Davor Đenero, Dušan Janjić, Mile Dmičić i Srđan Darmanović.
Iako je od rata u BiH prošlo već 11 godina, ratne linije razgraničenja u pojedinim gradovima još postoje, jer politika utire puteve podjele - naročito među mladim ljudima. I nije čudno da vam u bh. provinciji mladi kažu „naš kafić“, „njihov kafić“, „naš dio“, „njihov dio“ itd.
Psovke, pjesma, nacionalističke poruke, tučnjava, široki je dijapazon dešavanja na sportskim takmičenjima u Bosni i Hercegovini. Do sada su tu privilegiju imali uglavnom nogometni i košarkaški susreti, danas čak ni istočnjačke borbene vještine, tj takmičenja za najmlađe, nisu pošteđena skandaloznog ponašanja.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available