Dostupni linkovi

Bolje u pustinju nego u Crnu Goru


U pojedinim turističkim agencijama u Beogradu, nakon referenduma o nezavisnosti Crne Gore, već je otkazana polovina rezervisanih aranžmana za crnogorsko primorje. Prema podacima domaćih turoperatora, najbrojnija su putovanja u Grčku, Tursku, Bugarsku i Tunis, dok je samo pet odsto turista zainteresovano za letovanje u Crnoj Gori. Sanja Šimpraga, iz beogradske turističke agencije Konte plus, rekla je za naš program da je u odnosu na prethodnu godinu ovog leta interesovanmje za letovanje u mestima na crnogorskoj obali manje za čak pedeset odsto:

„Poslednjih dana dolaze građani koji su bili uplatili letovanje na crnogorskom primorju i otkazuju svoje aranžmane, to jest zahtevaju da im se aranžmani promene za neku drugu destinaciju – Grčku ili Tunis, što su trenutno najpopularnije destinacije. To se dešava radi neke njihove nesigurnosti – nisu sigurni kako će se tamo provesti i šta će biti posle ove trenutne političke situacije.“

Jedna od najpopularnijih beogradskih agencija Argus turs procenila je da će u 2006. godini interesovanje za letovanje u Crnoj Gori biti manje nego ikada. Kako bi izbegli poslovni rizik, kaže Aleksandar Vučković iz Argusa, ta agencija ovog leta i nema ponudu za crnogorsko primorje:

„Zbog opšte situacije i malo viših cena od cena drugih naših aranžmana koje imamo, ove godine praktično nismo ni ušli u nikakve velike zakupe, tako da ne mogu da kažem da je neko manje interesovanje nego što bi moglo da bude. Ali upravo smo to preduhitrili time što smo jednostavno Crnu Goru malo ove godine stavili u fioku.“

Iako i politička dešavanja svakako utiču na odlazak turista iz Srbije u Crnu Goru, u beogradskim agencijama kažu da su visoke cene na crnogorskom primorju možda i glavni razlog što je opalo interesovanje za tu destinaciju. Oni koji imaju ponudu za Crnu Goru kažu da najjeftinije letovanje u julu, na primer Budvi, sa sedam polupansiona košta 210 evra, dok je i dalje najskuplji Sveti Stefan gde dnevni polupansion kosta 550 evra. Sanja Šimpraga iz agencije Konte plus:

„Jedan od razloga zašto su ludi zainteresovani više za Grčku, Tunis, Tursku, Bugarsku – dakle strane destinacije – je taj što su oni izašli sa mnogo nižim cenama nego Crna Gora. Cene u Grčkoj su u to vreme mnogo niže – od 30 do 40 posto su jeftiniji.“

Ovog leta turisti iz Srbije više nego ikada putuju u letovališta u Turskoj i Bugarskoj i – kako kaže Aleksandar Vučković iz Argusa – razlog za to je vrlo jednostavan:

„U Bugarskoj i Turskoj se može letovati za 100-120 evra, znači kompletno autobuski prevoz i smeštaj u hotelu, a u Crnoj Gori ispod 200 evra nemate hotel na 10 dana. Grčka je takođe vrlo povoljna, pogotovo severni deo Grčke, znači Halkidiki, Olimpik bič i taj deo.“

Dakle, kako kažu naši sagovornici – najveći problem su cene i politika. Pa onda da pitamo i političare da li će oni ovog leta na crnogorsko primorje. Gordana Pop Lazić, iz opozicione Srpske radikalne stranke, ranijih godina se odmarala u Crnoj Gori. Za naš program kaže da ovog leta baš i ne zna da li će stići da ode na more:

„More mi više ne prija. Ne razmišljam uopšte o tome.“

A crnogorsko more?

„More k‘o more. Ima i lepših. Više volim planine.“

Ni funkcioner vladajuće G17 plus Čedomir Antić nije oduševljen idejom o odmoru u Crnoj Gori, i kaže da ni ovoga leta njega neće biti na crnogorskom primorju:

„Ja nikada nisam išao u Crnu Goru na letovanje. Išao sam tamo da obiđem Cetinje i druga istorijska mesta. Mislim da je crnogorska turistička ponuda najgora na Blakanu i mislim da je vrlo loše podržavati jedan nedemokratski režim tako što biste išli tamo i davali novac. Crna Gora mora da se prvo demokratizuje, a ne da očekuje da će neko da plaća nerad i javašluk.“

Svoje su rekli turistički radnici i političari, ali najbolje da od samih Beograđana čujemo zašto sve manje odlaze u nekada popularna letovališta na crnogorskoj obali:

„Mnogo su skupi, a neuslužni su. Ove godine idem u Grčku.“

„Ja sam poreklom odozdo, ali sada će biti granica, trebaće pasoš, plaćaće se i za auto…“

„Ne mogu zbog posla, inače bih išla zato što imam neku garsonijeru u Sutomoru. A inače ne bih sigurno išla.“

„Volim Crnu Goru, ona je prelepa. Naravno imam mnogo zamerki vezano za vodu i gužvu, ali ako bude prilike, zašto da ne.“

„Ma kakva Crna Gora.“

„Kakvo more, oni su mi se smučili. Bolje ići i u pustinju nego u Crnu Goru.“

„Nisam voleo ni pre tri godine. Meni je jako napeta atmosfera u Crnoj Gori. Kako stanem na ulici, tako se ne osećam lepo.“

„Nećemo ići ove godine u Crnu Goru. Nećemo iz principa.“

„Hoću, ići ću. Zato što volim Crnu Goru i baš mi je tamo lepo.“
XS
SM
MD
LG