Više od 20.000 umirovljenika iz Bosne i Hercegovine i Srbije i Crne Gore, koji su u ratu izbjegli ili prognani, ne mogu danas u Hrvatskoj, s mirovinama koje primaju iz tih država, podmiriti ni najosnovnije režije, te zbog višegodišnje socijalne bijede i očaja traže od Vlade i Sabora da ih zaštiti i pomogne.
Institucija ombudsmena Federacije BiH od iduće godine neće postojati, jer će entitetski i državni zaštitnici ljudskih prava biti objedinjeni. Stoga upravo objavljen godišnji izvještaj sadržava i neke ocjene iz desetogodišnjeg rada tri federalna ombudsmena. Njima se u tom periodu obratilo čak milion ljudi.
Posljednjih je dana glavna tema u medijima istraživanje sarajevskog magazina Slobodna Bosna, u kojem se tvrdi da je u Sarajevu tokom opsade grada ubijeno čak nekoliko stotina Srba. Ovaj je tekst izazvao burne reakcije, odobravanja na jednoj i negiranja na drugoj strani. Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila RS ponovo su zatražile od Ustavnog suda BiH da naredi Vladi Federacije BiH formiranje komisije koja će utvrditi sudbinu nestalih Srba u Sarajevu tokom rata.
Dan nakon što je pred Međunarodnim sudom pravde završen dokazni postupak po tužbi BiH protiv SCG za genocid, zastupnici obje strane ocjenjuju da je teško predvidjeti odluku sudija. Pravni timovi i optužbe i odbrane zadovoljni su svojim izlaganjima. Dok zastupnici BiH smatraju da su uspjeli dokazati navode iz optužbe, iz tima SCG kažu kako su optužbu uspješno pobili. U RS očekuju da će presuda biti u korist SCG.
Jedno istraživanje obavljeno za potrebe američkog Nacionalnog društva geografa (National Geograph Society) pokazalo je da tri četvrtine mladih Amerikanaca nije moglo na karti da pronađe Iran ili Izrael. Slaba im je uteha da su im mladi Evropljani sve više nalik. Prema jednom ozbiljnom internet on-line takmičenju najbolji u geografiji su mladi Kirgizi.
Na današnji dan prije 56 godina proklamirana je ideja o ujedinjenoj Evropi, a prije 61 godinu kapitulirala je Hitlerova Njemačka. Tako se 9.maj na Balkanu obilježava kao Dan Evrope, odnosno Dan pobjede nad fašizmom.
U Sudu BiH danas je počeo glavni pretres protiv 11 optuženih u predmetu "Kravice" za genocid počinjen nad Bošnjacima u julu 1995. godine. Svi optuženi bili su pripadnici specijalne policije i Vojske RS, a optuženi su za ubistvo više od 1.000 Srebreničana.
Politički vrh RS-a odlučno odbija bilo kakvu reformu policije BiH koja bi uključila prelažanje međunetitetskih linija razgraničenja i očekuje da će Havijer Solana povući svoju nedavnu izjavu da bi Direkcija za reformu policije trebale glasati za odluke za koje nema konsenzusa.
Evropa sutra obilježava Dan pobjede nad fašizmom. U državama regije to je tema koja je od 1990 gotovo ušla u ilegalu, nestale su priče iz povijesnih udžbenika, a mlada generacije počele su se identificirati s onima koji su sa fašizmom i nacizmom surađivali. Čini se da je došlo vrijeme da se o nekim događajima iz drugog svjetskog rata progovori bez ideologiziranja, a da se neke partizanske bitke obilježe onako kako priliči. U Jablanici su preživjeli partizani, ali i veliki broj mladih iz država regije, obilježili 63. godišnjicu Bitke na Neretvi, poznatije kao Bitke za ranjenike
Nadležno povjerenstvo Hrvatskog sabora sutra će odlučivati o skidanju imuniteta zastupniku Branimiru Glavašu, a u srijedu će o tome konačnu riječ dati i Sabor. Skidanje imuniteta Glavašu zatražilo je Državno odvjetništvo, kako bi započelo kazneni progon zbog ratnog zločina. Za Radio Slobodna Evropa dvojica ratnih zarobljenika govore o mučenjima za koja odgovornim smatraju upravo Glavaša.
Vijećnici Samostalne demokratske srpske stranke u kninskom Gradskom vijeću odbijaju sudjelovati u radu Vijeća, dok se ne imenuje još jedan dogradonačelnik, odnosno zamjenik gradonačelnika iz redova srpske zajednice. U Kninu je na vlasti koalicija HDZ-a sa dvije manje desne stranke – Đapićevim pravašima i Hrvatskim blokom Ivića Pašalića. Je li posrijedi borba za fotelje ili je dogradonačelničko mjesto samo ilustracija mnogo ozbiljnijih problema?
Crna Gora i ostale zemlje regiona treba da teže Evropskoj uniji, prije svega, da bi se poboljšao kvalitet života njihovih građana“, kaže Milan Cvikl, bivši slovenački ministar za evropska pitanja koji godinama radi za razne slovenačke finansijske i državne institucije i Svjetsku banku. Intervju sa Milanom Cviklom realizvan je u okviru serijala „Crna Gora i region“.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available