Gošća Press kluba je doktorka Svetlana Logar, direktorka istraživanja u Strategic Marketingu.
Po jedan analitičar iz SAD, EU i Rusije govore o tome šta će se događati ako za nezavisnost Crne Gore bude glasalo između 50 i 55% građana? Hoće li se Crna Gora tada ipak odvojiti od Srbije? Hoće li velike sile biti jedinstvene ili su moguće podele? Hoće li Rusija podržati stav Srbije? Kako će se „gubitak“ Crne Gore i možda Kosova reflektovati na političku scenu Srbije?
Vodimo vas u Kotor, u zdanje koje čuva bogatstvo pomorske i etnografske tradicije Boke Kotorske. Kada uđete na vrata od grada, pa preko Trga od oružja, prođete pored gradskog sata, ka Trgu od brašna, uz palate bez kuća, buća i pima, stići ćete do katedrale Svetog Tripuna. Tu, iza ugla, je Trg Bokeljske mornarice na kojem dominira barokna palata Grgurina iz XVII vijeka u kojoj je danas Pomorski muzej, jedina takva institucija u Crnoj Gori. Tu srećemo etnologa, Milevu Pejaković Vujošević.
U listopadu ove godine BiH izlazi na još jedne izbore. Sveučilišni profesor iz Mostara Slavo Kukić za naš program analizira političku scenu uoči parlamentarnih izbora i ne predviđa državi sjajnu budućnost bude li narod još jednom birao nacionalističke partije.
Jedna opskurna hrvatska tvrtka, registrirana u malom stanu u Zagrebu, bila je posrednik u velikim isporukama oružja iz skladišta Ministarstva obrane Federacije BiH u Irak. I dok službeni hrvatski izvori o cijeloj priči nemaju previše informacija, u BiH potvrđuju kako su izvozili u Irak, ali ne ilegalno.
Narodna skupština Republike Srpske sinoć je usvojila "Preporuku o modelu buduće policijske strukture u BiH", u kojoj se, između ostalog, od Vlade zahtjeva da, kao izvršna strana, od Savjeta ministara Bosne i Hercegovine odmah zatraži donošenje nove odluke i restrukturiranje Direkcije za reformu policije
Nakon što je kardinal vrhbosanski Vinko Puljić upozorio na opasnost od širenja radikalnog islama u BiH, Islamska zajednica je najavila preispitivanje odnosa sa Katoličkom crkvom. Kardinalova izjava ocijenjena je nemoralnom i neistinitom, a to su opet predstavnici Katoličke crkve dožijeli kao uvredu.
Više od 20.000 umirovljenika iz Bosne i Hercegovine i Srbije i Crne Gore, koji su u ratu izbjegli ili prognani, ne mogu danas u Hrvatskoj, s mirovinama koje primaju iz tih država, podmiriti ni najosnovnije režije, te zbog višegodišnje socijalne bijede i očaja traže od Vlade i Sabora da ih zaštiti i pomogne.
Institucija ombudsmena Federacije BiH od iduće godine neće postojati, jer će entitetski i državni zaštitnici ljudskih prava biti objedinjeni. Stoga upravo objavljen godišnji izvještaj sadržava i neke ocjene iz desetogodišnjeg rada tri federalna ombudsmena. Njima se u tom periodu obratilo čak milion ljudi.
Posljednjih je dana glavna tema u medijima istraživanje sarajevskog magazina Slobodna Bosna, u kojem se tvrdi da je u Sarajevu tokom opsade grada ubijeno čak nekoliko stotina Srba. Ovaj je tekst izazvao burne reakcije, odobravanja na jednoj i negiranja na drugoj strani. Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila RS ponovo su zatražile od Ustavnog suda BiH da naredi Vladi Federacije BiH formiranje komisije koja će utvrditi sudbinu nestalih Srba u Sarajevu tokom rata.
Dan nakon što je pred Međunarodnim sudom pravde završen dokazni postupak po tužbi BiH protiv SCG za genocid, zastupnici obje strane ocjenjuju da je teško predvidjeti odluku sudija. Pravni timovi i optužbe i odbrane zadovoljni su svojim izlaganjima. Dok zastupnici BiH smatraju da su uspjeli dokazati navode iz optužbe, iz tima SCG kažu kako su optužbu uspješno pobili. U RS očekuju da će presuda biti u korist SCG.
Jedno istraživanje obavljeno za potrebe američkog Nacionalnog društva geografa (National Geograph Society) pokazalo je da tri četvrtine mladih Amerikanaca nije moglo na karti da pronađe Iran ili Izrael. Slaba im je uteha da su im mladi Evropljani sve više nalik. Prema jednom ozbiljnom internet on-line takmičenju najbolji u geografiji su mladi Kirgizi.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available