O crnogorskim ekonomskim prioritetima i o njenom mogućem strateškom partnerstvu sa Hrvatskom i o novom geopolitičkom ustrojstvu Balkana Radiju Slobodna Evropa govore Gordana Đurović, Nerzuk Ćurak, Davor Đenero, Dušan Janjić, Mile Dmičić i Srđan Darmanović.
Iako je od rata u BiH prošlo već 11 godina, ratne linije razgraničenja u pojedinim gradovima još postoje, jer politika utire puteve podjele - naročito među mladim ljudima. I nije čudno da vam u bh. provinciji mladi kažu „naš kafić“, „njihov kafić“, „naš dio“, „njihov dio“ itd.
Psovke, pjesma, nacionalističke poruke, tučnjava, široki je dijapazon dešavanja na sportskim takmičenjima u Bosni i Hercegovini. Do sada su tu privilegiju imali uglavnom nogometni i košarkaški susreti, danas čak ni istočnjačke borbene vještine, tj takmičenja za najmlađe, nisu pošteđena skandaloznog ponašanja.
Hrvatsko društvo tjelesnih invalida već petu godinu organizira Festival jednakih mogućnosti s ciljem razvijanja društvene svijesti o invalidnosti. Hrvatska ima oko 450.000 invalida, 10 posto ukupnog stanovništva, no, prema ocjeni samih invalida, unatoč nekim pomacima, i dalje se osjećaju građanima drugog reda.
Povijesnu jezgru grada Vrbnika na otoku Krku turisti više neće smjeti obilaziti u kupaćim kostimima. Od danas će ih na to upozoravati posebno postavljeni znakovi. Oznake „čednih zona“ u turističkim mjestima, te najavljeno osnivanje posebnog tijela Katoličke crkve za estetsko i moralno ocjenjivanje filmova koji stižu na hrvatske televizije i kinematografske repertoare, podijelilo je hrvatsku javnost u kojoj prevladava mišljenje da se Crkva previše miješa u svjetovne stvari.
U Hrvatskoj se proteklih dana pojavila informacija da bi, nakon što je istraga za ratne zločine počinjene nad Srbima pokrenuta nad Branimirom Glavašom, nekada visokorangiranim članom HDZ-a, sada mogao za zločine da bude procesuiran i Tomislav Merčep. Državno tužilaštvo Hrvatske je danas potvrdilo da je od Haškog tribunala dobilo materijale o Tomislavu Merčepu i to za period kada je on bio sekretar Općinskog sekretarijata za odbranu Vukovara.
Iz Agencije za istrage i zaštitu BiH saopšteno je da su, nakon informativnih razgovora, već puštene na slobodu tri osobe iz Zenice i Zavidovića, uhapšene u srijedu. Iako u Agenciji ne žele govoriti da li se radi o stranim ili bh. državljanima, nezvanično se saznaje da su privedene osobe iz Tunisa i Alžira, poznate pod imenima Munir Silini, Hasan Brahimi i lice poznato pod nadimkom Abu Malik.
Nakon žestokih pritisaka u Parlamentu, Vijeće ministara BiH donijelo je odluku o formiranju Komisije za ispitivanje istine o stradanjima Srba, Hrvata, Bošnjaka, Jevreja i ostalih u Sarajevu, u periodu od 1992. do 1995. Da li će upostava komisije odblokirati rad Parlamenta i krizu nastalu povlačenjem poslanika stranaka iz RS?
Koji problemi očekuju najmlađu evropsku državu, kakva je uloga i budućnost Mila Đukanovića, neka su od pitanja na koja za naš program odgovara Gerald Knaus, direktor za Zapadni Balkan u Inicijativi za evropsku stabilnost.
Šta je u prvih 100 dana svoje „vladavine“ u BiH uočio visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Kristijan Švarc Šiling?
Parlament BiH 2004. godine donio je zaključak kojim je obavezao Vijeće ministara i premijera Adnana Terzića da formiraju komisiju za utvrđivanje istine o stradanju civila svih nacionalnosti u Sarajevu tokom rata. Premijer je odbio ovaj zahtjev, smatrajući da istinu o broju stradalih treba utvrditi na nivou države, a ne samo glavnog grada. Zbog ove izjave poslanici stranaka iz RS napustili su danas zasjedanje Parlamenta, a oglasila se i opozicija.
Pranje novca u Hrvatskoj i Srbiji uzima sve više maha kao nova vrsta kriminala. U Hrvatskoj postoji izgrađen sistem za borbu protiv pranja novca stečenog nezakonitim aktivnostima. Međutim, rezultati te borbe su simbolični – u osam i pol godina postojanja Ureda za sprečavanje pranja novca pri Ministarstvu financija sudovi su donijeli svega jednu pravomoćnu presudu.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available