Džef Smit (Jeff Smith), ovogodišnji dobitnik Pulicerove nagrade za istraživačko novinarstvo, novinar „Vašington Posta“ (The Washington Post), 1998-2002. izveštač iz država nastalih iz Jugoslavije govori Radiju Slobodna Evropa povodom Međunarodnog dana slobode štampe o razlikama između zapadnog novinarstva i onog u zemljama u tranziciji
Direkcija za reformu policije, koja treba da predloži izgled nove nove policijske strukture u Bosni i Hercegovini, još nije okončala rad, jer nema konsenzusa dva bh. entiteta oko tog pitanja.
Nezavisna unija novinara Srbije dodelila je danas, povodom Međunarodnog dana slobode medija, tradicionalne nagrade za najbolja ostvarenja u protekloj godini u oblasti istraživačkog novinarstva. Prvu nagradu u kategoriji – novinar s iskustvom – dobio je Vlado Mareš za prilog “Deportacija – nagrada za lojalnost”, o sećanjima stanovnika bosanskog sela Kozluk na 1992. - vreme rata i zločina.
U Sarajevu počelo suđenje petočlanoj, internacionalnoj, grupi, osumnjičenoj za pripremanje terorističkih napada u BiH ili u nekim drugim evropskim zemljama. Optuženi Bektašević, Cesur, Ikanović i Hasanović izjasnili su se da nisu krivi, a Bajrić se nije pojavio na ročištu.
Javni državni odvjetnik Republike Hrvatske, Mladen Bajić, zatražio je skidanje imuniteta saborskom zastupniku i umirovljenom generalu Hrvatske vojske Branimiru Glavašu zbog ratnog zločina. To je danas novinarima priopćio predsjednik Hrvatskog sabora, Vladimir Šeks, rekavši kako je zahtjev za skidanje imuniteta već predložio Mandatno- imunitetnom povjerenstvu Sabora koje će odluku o tome donijeti do već sazvane sjednice Sabora, 10. svibnja.
Uz radnike u regiji, pogođene tajkunskom privatizacijom, penzioneri su socijalno i ekonomski među najugroženijim kategorijama stanovništva. Položaj penzionera u Bosni i Hercegovini, posebno je težak. Kad podmire troškove stanarine, vode i struje, na raspolaganju im ostaje jedna konvertibilna marka dnevno.
Na Hrvatskoj televiziji ovih se dana reprizira "Naše malo misto", Miljenka Smoje. Kod dijela gledatelja, repriza nekada omiljene serije pobuđu nostalgiju za prošim vremenima, pa i za proslavama Prvoga maja. Kod mlađih "Malo misto" potiče zanimanje, kao lekcija iz povijesti. I jedni i drugi za to podsjećanje imaju biti zahvalni autoru "Malog mista", splitskom piscu i novinaru Miljenku Smoji.
Međunarodni praznik rada, 1. maj, danas se obilježava širom svijeta u znak sjećanja na dan kada je 1886. godine oko 40.000 radnika Čikaga počelo štrajk, tražeći bolje uslove rada. U zemljama nastalim raspadom nekadašnje SFRJ, 120 godina nakon čikaških protesta, sindikati upozoravaju na stotine hiljada nezaposlenih, minimalne i neredovne plate, propale privatizacije i epidemiju rada na crno.
Vikar Krčke nadbiskupije traži zabranu kretanja oskudno odevenih centrom tog grada. U Srbiji, po novom zakonu, sveštenici imaju veći imunitet od krivičnog gonjenja nego sudije. U Sarajevu „šerijatska policija“ rasteruje sa mračnih parkirališta parove u automobilima. Gde su granice pokušaja uticaja radikalnog tumačenja vere
Diplomirao je u Frankfurtu staru muziku i istorijske instrumente: čembalo, orgulje i periodni klavir. U Njemačkoj je i magistrirao sa najvećom ocjenom i stekao zvanje koncertnog soliste. Gostuje na mnogim festivalima barokne muzike širom Evrope, a za njegovo ime se vezuju budvanski Grad teatar, Kotor Art i festival Muzika antika u Perastu. Sa njim možete razgovarati o kulturnoj politici i politici u kulturi, ali i planinarenju, i mariniranim prepelicama. Naš gost je umjetnik Egon Mihajlović.
Sudeći prema zastoju u pregovorima o reformi policijskih struktura, Bosna i Hercegovina sve je dalje od Evropske unije. Prepreka postizanju dogovora je stav političara RS koji smatraju da se o ukidanju entitetske policije ne može raspravljati. Zbog toga je nedavna najava predsjedavajućeg Upravnog odbora Direkcije za reformu policije u BiH Seada Liska da će se, usprkos nepostojanju konsenzusa, 3. maja glasati o odluci o jedinstvenoj policijskoj strukturi, izazvala uzavrele reakcije u institucijama RS.
U BiH ne prestaju komentari, analize i ocjene kraha ustavnih promjena u državnom Parlamentu. S tim u vezi, pokrento je i pitanje partijske vjernosti poslanika, a posebno njihovih mandata. Trgovina mandatima poznata je bila proteklih mjeseci i u Hrvatskoj, gdje je to bio razlog izvanrednih izbora u nekoliko sredina, ali i u Srbiji gdje su se trgovinom nandatima bavili i policijski i sudski organi.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available