Uz radnike u regiji, pogođene tajkunskom privatizacijom, penzioneri su socijalno i ekonomski među najugroženijim kategorijama stanovništva. Položaj penzionera u Bosni i Hercegovini, posebno je težak. Kad podmire troškove stanarine, vode i struje, na raspolaganju im ostaje jedna konvertibilna marka dnevno.
Na Hrvatskoj televiziji ovih se dana reprizira "Naše malo misto", Miljenka Smoje. Kod dijela gledatelja, repriza nekada omiljene serije pobuđu nostalgiju za prošim vremenima, pa i za proslavama Prvoga maja. Kod mlađih "Malo misto" potiče zanimanje, kao lekcija iz povijesti. I jedni i drugi za to podsjećanje imaju biti zahvalni autoru "Malog mista", splitskom piscu i novinaru Miljenku Smoji.
Međunarodni praznik rada, 1. maj, danas se obilježava širom svijeta u znak sjećanja na dan kada je 1886. godine oko 40.000 radnika Čikaga počelo štrajk, tražeći bolje uslove rada. U zemljama nastalim raspadom nekadašnje SFRJ, 120 godina nakon čikaških protesta, sindikati upozoravaju na stotine hiljada nezaposlenih, minimalne i neredovne plate, propale privatizacije i epidemiju rada na crno.
Vikar Krčke nadbiskupije traži zabranu kretanja oskudno odevenih centrom tog grada. U Srbiji, po novom zakonu, sveštenici imaju veći imunitet od krivičnog gonjenja nego sudije. U Sarajevu „šerijatska policija“ rasteruje sa mračnih parkirališta parove u automobilima. Gde su granice pokušaja uticaja radikalnog tumačenja vere
Diplomirao je u Frankfurtu staru muziku i istorijske instrumente: čembalo, orgulje i periodni klavir. U Njemačkoj je i magistrirao sa najvećom ocjenom i stekao zvanje koncertnog soliste. Gostuje na mnogim festivalima barokne muzike širom Evrope, a za njegovo ime se vezuju budvanski Grad teatar, Kotor Art i festival Muzika antika u Perastu. Sa njim možete razgovarati o kulturnoj politici i politici u kulturi, ali i planinarenju, i mariniranim prepelicama. Naš gost je umjetnik Egon Mihajlović.
Sudeći prema zastoju u pregovorima o reformi policijskih struktura, Bosna i Hercegovina sve je dalje od Evropske unije. Prepreka postizanju dogovora je stav političara RS koji smatraju da se o ukidanju entitetske policije ne može raspravljati. Zbog toga je nedavna najava predsjedavajućeg Upravnog odbora Direkcije za reformu policije u BiH Seada Liska da će se, usprkos nepostojanju konsenzusa, 3. maja glasati o odluci o jedinstvenoj policijskoj strukturi, izazvala uzavrele reakcije u institucijama RS.
U BiH ne prestaju komentari, analize i ocjene kraha ustavnih promjena u državnom Parlamentu. S tim u vezi, pokrento je i pitanje partijske vjernosti poslanika, a posebno njihovih mandata. Trgovina mandatima poznata je bila proteklih mjeseci i u Hrvatskoj, gdje je to bio razlog izvanrednih izbora u nekoliko sredina, ali i u Srbiji gdje su se trgovinom nandatima bavili i policijski i sudski organi.
Deviznim štedišama u BiH strane banke duguju više od 400 milona maraka, a domaće vlasti nisu nista preduzele u zaštiti prava svojih građana. Bračni par Bulić iz Banjaluke prije rata imao je na štednoj knjižici u Ljubljanskoj banci 200.000 maraka. Danas jedva preživljavaju. Kažu, nemaju dovoljno ni za hljeb, niti za lijekove. Više su kivni na vlasti u BiH nego na Slovence.
Crnogorski premijer Milo Đukanović ustvrdio je da je poseta opozicione četvorke Nebojše Medojevića, Predraga Popovića, Andrije Jovićevića i Miodraga Lekića Vašingtonu zamišljena u "obaveštajno-političkim strukturama Beograda kako bi se nanela šteta crnogorskoj nezavisnosti". Šta u Beogradu kažu o navodima da se Srbija, čak i preko tajnih službi, meša u referendumsku kampanju u Crnoj Gori?
Nakon što je propalo usvajanje ustavnih amandmana u Parlamentu BiH, nije jasno da li će rasprava biti nastavljena tamo 'gde je zapelo' ili će sve krenuti od početka. U svakom slučaju, stvaranje efikasnije države kao uslov za nastavak pregovora o daljim evorpskim integracijama, ozbiljno je dovedeno u pitanje.
Pred Haškim tribunalom danas je počelo suđenje Jadranku Priliću, bivšem ministru spoljnih poslova Bosne i Hercegovine, i još petorici Hrvata iz te zemlje, optuženim za zločine počinjene za vrijeme rata nad Bošnjacima. Sudsko vijeće je odlučilo da Tužilaštvo i odbrana dobiju po godinu dana za izvođenje dokaza. Kako početak ovog suđenja doživljavaju žrtve u Mostaru?
Nakon dvodnevnog zasjedanja, poslanici Predstavničkog doma Parlamenta BiH nisu usvojili amandmane na Ustav BiH. Za amandmane je glasalo 26 poslanika, dok je protiv prijedloga bilo 16 poslanika.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available