Pažnju crnogorske javnosti ovih dana zaokuplja vijest da će uskoro u Podgorici biti pušteno u rad skladište za odlaganje radioaktivnog otpada koji je donedavno odlagano u beogradskom Institutu za nuklearne nauke u Vinči. Sada su se otvorila pitanja o porijeklu tog radioaktivnog otpada, njegovoj količini, ali i odabiru glavnog grada za izgradnju skladišta. Ipak, prema najavama nadležnih, nema mjesta strahovanju.
Više od 70% mladih u BiH svoje slobodno vrijeme uglavnom provde u kafićima, ispijajući kafe i ne radeći gotovo ništa. Iako je 45 posto mladih nezaposleno, većina ih posao ni ne traži, a mali je postotak i onih koji se prijavljuju na konkurse. To pokazuju rezultati jednog istraživanja. Potražili smo odgovor na pitanje šta je razlog za ovakvu pasivnost mladih.
Putnici koji ulaze i izlaze iz Crne Gore prema Srbiji od 1. septembra obavezno se evidentiraju na graničnim prijelazima. Zabilježili smo različite reakcije na ovu kontrolnu mjeru crnogorskog MUP-a, najfrekventnijem graničnom prijelazu Dobrakovo kod Bijelog Polja.
Veliki broj stanovnika Bosne i Hercegovine živi na granici siromastva. Broj nezaposlenih raste, položaj sve više socijalnih kategorija stanovništva je teži, a država još nema jasnu strategiju za borbu protiv siromaštva.
Hrvatski premijer Ivo Sanader otputovao je u trodnevni posjet Sjedinjenim Američkim Državama, gdje bi se trebao susresti s čelnim ljudima administracije u Washingtonu - predsjednikom Georgeom W. Bushom, potpredsjednikom Dickom Cheneyjem, državnom tajnicom Condoleezom Rice i ministrom obrane Donaldom Rumsfeldom. O mogućim temama razgovora i njihovom značaju.
Intervju sa Branimirom Bojanićem, direktorom crnogorskog Zavoda za zapošljavanje.
Ante Andrić iz jednog sela kod Tomislavgrada prvi je u Bosni i Hercegovini počeo proizvoditi električnu struju uz pomoć vjetra. Sa trećinom snage jedne vjetroelektrane podmiruje potrebe sa strujom svoje tvornice, u kojoj u četiri smjene radi 17 radnika.
Centar za razvoj demokracije iz Splita i Helsinski monitor Slovenije – dve su nevladine organizacije koje su početkom oktobra 2006. ponovo aktuelizovale slučaj mogućih ratnih zločina počinjenih 1991. u Sloveniji nad vojnicima JNA od strane Teritorijalne odbrane Slovenije.
U medijima je danas objavljena ekspertska verzija novog ustava u kojoj se, između ostalog, navodi da je Crna Gora građanska država sa parlamentarnim sistemom i Vladom kancelarskog tipa, jer predsjednik Vlade dobija mnogo šira ovlašćenja nego što je to bilo do sada.
Iako su prije četiri godine sve partije, osim Socijalističke narodne partije, potpisale Deklaraciju koja predviđa da se učešće žena u parlamentu poveća na bar 25%, nakon ovogodišnjih septembarskih izbora njihov broj smanjen je na ispod 10%. Zašto je u Crnoj Gori pored brojnih aktivnosti tako mali broj žena na mjestima gdje se odlučuje? O tome smo, uz ostalo, razgovarali sa Sonjom Lokar, predsjednicom Radne grupe za jednakost polova pri Paktu stabilnosti.
Da li se i zašto u BiH zloupotrebljavaju vjerski simboli? Da li se time zapravo pokušavaju odrediti političke ideologije ili obilježava teritorija? I kako napraviti distinkciju između religijskog i svjetovnog? Šao o tome kažu predstavnici vjerskih zajednica?
Kongres Bošnjaka Sjeverne Amerike uputio je otvoreno pismo bivšem komandantu UNPROFOR-a u BiH Luisu Mekenziju (Lewis MacKenzie) pod nazivom ''Vrijeme je da se podigne optužnica protiv Mekenzija za silovanja u Vogošći''. Povod su Mekenzijeve učestale izjave o negiranju zločina nad Bošnjacima u BiH. Optužnica protiv Mekenzija za silovanja podignuta je u BiH prije osam godina, ali kako je zbog imuniteta nedostupan bh. pravosuđu, Kongres Bošnjaka Sjeverne Amerike poziva kanadsku Vladu da mu skinu imunitet i omoguće suđenje.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available