Sjeverna Koreja, Turkmenistan, Eritreja, Kuba, Burma i Kina su u vrhu zemalja čiji su mediji najneslobodniji, ocijenili su Reporteri bez granica. Ozbiljne prijetne slobodi medija ne popuštaju ni na Balkanu, no optimističnije ocjene odnose se na Bosnu i Hercegovinu koja je zauzela 19 mjesto i koja je bolje rangirana od nekih članica Evropske unije – stoji između ostaloga u izvještaju ove medijske organizacije.
Vrhbosanski nadbiskup, kardinal Vinko Puljić je međunarodne predstavnike u BiH kritikovao, tvrdeći da im je cilj da svojim nepravednim odlukama isele Hrvate. "Izgleda da je međunarodna strategija krenula ka tome da Hrvati katolici nestanu s ovih područja. Koliko nas treba da nestane da bi svijet bio zadovoljan?", rekao je kardinal Puljić u propovjedi tokom mise koju je služio u subotu na istorijskom kraljevskom gradu Bobovcu kod Kraljeve Sutjeske. Kardinal Puljić je tokom posjete SAD u maju predočio američkim zvaničnicima da je broj katolika Hrvata u BiH s predratnih 820.000 smanjen na samo 460.000.
Dugogodišnji osječki „gospodar života i smrti“ Branimir Glavaš nije noćas pritvoren, iako je Mandatno-imuniteno povjerenstvo hrvatskog Sabora skinulo Glavašu imunitet u postupku koji je u Osijeku pokrenut protiv Glavaša i još šest osoba, i time omogućilo pokretanje istrage i određivanje pritvora. Glavaša se sumnjiči za izdavanje naloga za ubojstvo šest osječkih civila, većinom Srba, ujesen 1991. godine. U Zagrebu se već otprije vodi još jedan postupak protiv Glavaša za ratni zločin protiv civila, za ubojstvo dvojice i zlostavljanje trojice osječkih Srba.
Hrvatski premijer Ivo Sanader javno se usprotivio zahtjevima Srbije u pregovorima o proširenju CEFTA-e, prema kojima bi domaći srpski proizvodi, osobito naftne i duhanske industrije, ostali još neko vrijeme u povoljnijem položaju od uvoznih. U Hrvatskoj tvrde kako je pokušaj beogradskih pregovarača da svoje proizvode dovedu u bolju poziciju unutar CEFTA-e doveo i do zastoja u širenju te trgovinske asocijacije. Zvaničnici u Beogradu tvrde, međutim, da Srbija nema spornih pitanja u okviru bilateralnih sporazuma o slobodnoj trgovini.
Komisija za reviziju odluka o naturalizaciji stranih državljana u Bosni i Hercegovini nedavno je objavila izvještaj u kome se navodi da će više od 90 državljanstava biti oduzeto. Većina naturalizovanih Bosanaca i Hercegovaca, čija državljanstva su na provjeri, su afroazijskog porijekla. Vlasti u Sarajevu su im kolektivno dijelike državljanstva kada su početkom rata došli da se bore na strani Armije BIH. I dok im država danas oduzima to pravo, niko ne govori o odgovornima koji su ta državljanstva dijelili protivzakonito.
Muslimani širom svijeta obilježavaju danas prvi dan ramazanskog Bajrama, najvećeg muslimanskog vjerskog praznika. Vjernicima su se danas obratili njihovi vjerski poglavari u svim zemljama, a RSE prenosi dio bajramske poruke reisu-l-uleme Islamske zajednice u BiH Mustafe ef. Cerića.
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Drašković izazvao je pažnju javnosti izjavom kako je neobjašnjivo da službe bezbednosti ne znaju gde se kriju haški begunci. Tako je odgovornost za neizvršavanje obaveza prema Haškom tribunalu ponovo prebacio na policiju i bezbednosne agencije. Predstavnici izvršne vlasti u Beogradu ipak ponavljaju da nadležni čine sve kako bi Ratko Mladić bio uhapšen. Ima li u Srbiji političke volje da se uhapsi Ratko Mladić, za Radio Slobodna Evropa analiziraju vodeći britanski eksperti za bezbednost.
Intervju sa Draganom Koprivicom, profesorom Filozofskog fakulteta u Nikšiću.
Predsjednik Crnogorskog helsinškog komiteta, Slobodan Franović, govori o kapacitetima crnogorskog pravosudnog sistema, da se nakon godina ćutnje, potom odugovlačenja u procesuiranju, konačno rasvijetle slučajevi ratnih zločina kao što su Morinj, deportacija, Bukovica, Štrpci, Kaluđerski laz.
Srpski dinar je ojačao u poslednjih nekoliko meseci za oko 10 odsto. Taj trend je započeo nakon što je Vlada Srbije krajem jula prodala mobilnog operatera „Mobtel 63“ norveškom „Telenoru“ za oko milijardu i po evra, čime je naglo povećana tražnja za domaćom valutom. Istovremeno, i pre ovog naglog skoka, izvoznici su se žalili da je dinar precenjen i da im otežava poslovanje. U svim zemljama u tranziciji evidentan je trend rasta domaće valute. Tako je češka kruna od sredine devedesetih godina ojačala za skoro 30 odsto. Da li je to posledica generalnog poboljšanja produktivnosti ovih ekonomija ili samo odnosa ponude i tražnje za domaćim novcem?
BiH i Srbija deceniju nakon rata pokušavaju da zajednički stanu na put preprekama za evroatlanske integracije. Ove dve zemlje, pored Crne Gore, još uvek čekaju poziv za članstvo u Partnerstvu za mir, što predstavlja predvorje ulasku u NATO. Šta su bezbednosni izazovi i prepreke za Srbiju i Bosnu i Hercegovinu da postanu članice evroatalanske vojne alijanse?
Vijeće za provedbu mira u Bosni i Hercegovini pozvalo je lidere političkih partija da usvoje izmjene džavnog Ustav,a koji je sastavni dio Dejtonskog mirovnog sporazuma. Ustavne amandmane u martu je usaglasilo šest političkih stranaka, ali ipak nisu usvojeni. Stranka za BiH i Hrvatska demokratska zajednica 1990 bile su protiv ustavnih rješenja koja neće osigurati promjenu načina donošenja odluka u Parlamentu BiH.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available