Dostupni linkovi

Izmjene Ustava i dalje prioritet


Žana KOVACEVIC, Dženana KARABEGOVIC

Upravni odbor za implementaciju mira u BiH konstatovao je da je proces reformi potpuno zaustavljen i pozvao političke lidere u zemlji da nastave razgovore bez čekanja na formiranje vlasti. Reforma policije i ustavne promjene su prvi zadaci koji moraju biti ispunjeni, naglasio je visoki predstavnik u BiH Kristijan Švarc Šiling:

„Vijeće za implementaciju mira pozvalo je konkretno relevantne aktere da ostvare napredak na restrukturiranju policije, te ustavnoj reformi u narednim sedmicama, bez čekanja na formiranje vlasti. Upravni odbor očekuje od institucija RS-a da nastave puno i aktivno učešće u radu Direkcije za reformu policije, te da se uključuju u proces izložen u sporazumu o restrukturiranju policijskih struktura od oktobra 2005. godine. Upravni odbor očekuje Direkciju da podnese svoj izvještaj do kraja novembra.“

Vijeće za implementaciju mira pozvalo je na usvajanje paketa ustavnih amandmana koje je u martu ove godine usaglasilo šest političkih partija. Na pitanje kako prevazići nesuglasice oko pitanja entitetskog glasanja, Šiling je odgovorio:

„Pitanje entitetskog glasanja nije sadržano u prvom paketu. Svi dalji razgovori vezano za to pitanje mogu se odvijati u kasnijoj fazi razgovora i procesa drugih reformi vezano za ustav. Dakle, nema nikakve promjene, niti prijedloga za promjene.“

Visoki predstavnik je također dodao da se Vijeće za implementaciju mira nije bavilo detaljima reforme policije, ali da mu nije poznato da je traženo ukidanje entitetskih MUP-ova, ili prelazak entitetske linije ako to nije neophodno.

Šiling je prenio poziv Upravnog odbora direktora bh. vlastima da odmah počnu raditi na usaglašavanju budžeta za narednu godinu, te da povuku amandmane na Zakon o staroj deviznoj štednji i federalni zakon o demobilisanim boraca. Oba ova zakona ocijenjena su neprihvatljivim i štetnim za ekonomsku stabilnost zemlje.

* * * * *

Predstavnici Vijeća za implementaciju mira u BiH sinoć su na neformalnom sastanku bosanskohercegovačkim liderima političkih partija jasno stavili do znanja da međunarodna zajednica neće mijenjati stav po pitanju ustavnih promjena. Jedan od učesnika sinoćnjeg razgovora u Sarajevu i ujedno lider Partije demokratskog progresa Mladen Ivanić kaže:

„Moj je osjećaj da svi i dalje smatraju da je potrebno uraditi prvu fazu reforme kako je usaglašena, pa onda eventualno razmišljati o bilo čemu drugom.“

U Savezu nezavisnih socijaldemokrata sinoćnji, ali i sve druge sastanke sa predstavnicima međunarodne zajednice ocjenjuju kao redovnu komunikaciju, ali ne i kao regularan demokratski rad na tako važnom pitanju kakvo je ustavna reforma. Generalni sekretar stranke Rajko Vasić:

„Parlamenti u BiH su jedino mjesto gdje se demokratski može raspravljati o ustavu i donositi, naravno, novi ustav. Nismo da se o ustavu raspravlja po ćoškovima u BiH.“

U Stranci za BiH i dalje najavljuju da će biti protiv ustavnih promjena, jer ih smatraju pogubnim za Bosnu i Hercegovinu, kaže potpredsjednik ove političke partije Beriz Belkić:

„Gospodin Silajdžić je na sinoćnjem sastanku vrlo jasno rekao da smo mi opredijeljeni za otvaranje procesa koji će rezultirati novim ustavom BiH.“

O ustavnim promjenama, jedinstveni su u ocjeni naši sagovornici, treba se odlučivati u Bosni i Hercegovini. Povod je pisanje sarajevske štampe o navodnom dogovoru američkog predsjednika Džordža Buša i hrvatskog premijera Ive Sanadera kako ustavne promjene treba graditi na platformi Rezolucije Vijeća Evrope, kojom se preporučuje ukidanje entitetskog glasanja u Parlamentu BiH. Portparol Hrvatske demokratske zajednice BiH Mišo Relota:

„Treba biti svima jasno - kada je riječ o pitanjima ključnim za budućnost svih naroda i građana u BiH samo treba biti primjenjljivo jedno načelo, odnosno načelo konsenzusa.“

Potpredsjednik Stranke demokratske akcije Šefik Džaferović:

„Promjena Ustava BiH je isključivo stvar građana BiH i volio bih da se niko sa strane ne upliće. To je pitanje o kojem trebamo odlučiti mi u BiH.“

Potpredsjednik Socijaldemokratske partije Slobodan Popović:

„U ovom vremenu prethodnom se jasno vidi da su najveću štetu Hrvati u BiH imali od brige Hrvata iz Zagreba - iako nisu mnogo bolje prošli ni Srbi.“

Međunarodna zajednica, prema riječima sagovornika našeg radija, uvjerena je kako će ustavne reforme biti usvojene u Parlamentu BiH, jer će naredni saziv imati dvotrećinsku većinu.
XS
SM
MD
LG