Hoće li BiH napokon profunkcionirati kao država ili će se zadržati Status quo u kojem ona de facto egzistira kao federacija, prelomiće se na pitanju reforme policije. Ured visokog predstavnika u BiH početkom ove sedmice je upozorio Milorada Dodika da ispuni prihvaćene obaveze, premijer RS, međutim, i dalje nastavlja po starom – i MUP i policija moraju ostati na entitetskom nivou, poručio je.
Da li će bivša predsjednica RS Biljana Plavšić, osuđena na 11 godina zatvora za zločin protiv čovječnosti, biti puštena iz Švedskog zatvora prije nego što izdržu cijelu kaznu? U švedskom Ministarstvu pravde tvrde da su zahtjev za njeno prijevremeno oslobađanje dobili, u Ministarstvu vanjskih poslova BiH kažu da nije bilo službenog zahtjeva Švedskoj i u Haškom sudu, također, ističu da nisu dobili nikakav zahjev za oslobađanje osuđene za ratni zločin.
Crnogorska policija se još nije zvanično oglašavala povodom napada na književnika Jevrema Brkovića u kojem je on povrijeđen, a njegov pratilac Srđan Vojičić ubijen. Nezvanično se saznaje da je u toku opsežna istraga. Jevrem Brković je u međuvremenu u bolnici izjavio da zna ko stoji iza napada.
Sjeverna Koreja, Turkmenistan, Eritreja, Kuba, Burma i Kina su u vrhu zemalja čiji su mediji najneslobodniji, ocijenili su Reporteri bez granica. Ozbiljne prijetne slobodi medija ne popuštaju ni na Balkanu, no optimističnije ocjene odnose se na Bosnu i Hercegovinu koja je zauzela 19 mjesto i koja je bolje rangirana od nekih članica Evropske unije – stoji između ostaloga u izvještaju ove medijske organizacije.
Vrhbosanski nadbiskup, kardinal Vinko Puljić je međunarodne predstavnike u BiH kritikovao, tvrdeći da im je cilj da svojim nepravednim odlukama isele Hrvate. "Izgleda da je međunarodna strategija krenula ka tome da Hrvati katolici nestanu s ovih područja. Koliko nas treba da nestane da bi svijet bio zadovoljan?", rekao je kardinal Puljić u propovjedi tokom mise koju je služio u subotu na istorijskom kraljevskom gradu Bobovcu kod Kraljeve Sutjeske. Kardinal Puljić je tokom posjete SAD u maju predočio američkim zvaničnicima da je broj katolika Hrvata u BiH s predratnih 820.000 smanjen na samo 460.000.
Dugogodišnji osječki „gospodar života i smrti“ Branimir Glavaš nije noćas pritvoren, iako je Mandatno-imuniteno povjerenstvo hrvatskog Sabora skinulo Glavašu imunitet u postupku koji je u Osijeku pokrenut protiv Glavaša i još šest osoba, i time omogućilo pokretanje istrage i određivanje pritvora. Glavaša se sumnjiči za izdavanje naloga za ubojstvo šest osječkih civila, većinom Srba, ujesen 1991. godine. U Zagrebu se već otprije vodi još jedan postupak protiv Glavaša za ratni zločin protiv civila, za ubojstvo dvojice i zlostavljanje trojice osječkih Srba.
Hrvatski premijer Ivo Sanader javno se usprotivio zahtjevima Srbije u pregovorima o proširenju CEFTA-e, prema kojima bi domaći srpski proizvodi, osobito naftne i duhanske industrije, ostali još neko vrijeme u povoljnijem položaju od uvoznih. U Hrvatskoj tvrde kako je pokušaj beogradskih pregovarača da svoje proizvode dovedu u bolju poziciju unutar CEFTA-e doveo i do zastoja u širenju te trgovinske asocijacije. Zvaničnici u Beogradu tvrde, međutim, da Srbija nema spornih pitanja u okviru bilateralnih sporazuma o slobodnoj trgovini.
Komisija za reviziju odluka o naturalizaciji stranih državljana u Bosni i Hercegovini nedavno je objavila izvještaj u kome se navodi da će više od 90 državljanstava biti oduzeto. Većina naturalizovanih Bosanaca i Hercegovaca, čija državljanstva su na provjeri, su afroazijskog porijekla. Vlasti u Sarajevu su im kolektivno dijelike državljanstva kada su početkom rata došli da se bore na strani Armije BIH. I dok im država danas oduzima to pravo, niko ne govori o odgovornima koji su ta državljanstva dijelili protivzakonito.
Muslimani širom svijeta obilježavaju danas prvi dan ramazanskog Bajrama, najvećeg muslimanskog vjerskog praznika. Vjernicima su se danas obratili njihovi vjerski poglavari u svim zemljama, a RSE prenosi dio bajramske poruke reisu-l-uleme Islamske zajednice u BiH Mustafe ef. Cerića.
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Drašković izazvao je pažnju javnosti izjavom kako je neobjašnjivo da službe bezbednosti ne znaju gde se kriju haški begunci. Tako je odgovornost za neizvršavanje obaveza prema Haškom tribunalu ponovo prebacio na policiju i bezbednosne agencije. Predstavnici izvršne vlasti u Beogradu ipak ponavljaju da nadležni čine sve kako bi Ratko Mladić bio uhapšen. Ima li u Srbiji političke volje da se uhapsi Ratko Mladić, za Radio Slobodna Evropa analiziraju vodeći britanski eksperti za bezbednost.
Intervju sa Draganom Koprivicom, profesorom Filozofskog fakulteta u Nikšiću.
Predsjednik Crnogorskog helsinškog komiteta, Slobodan Franović, govori o kapacitetima crnogorskog pravosudnog sistema, da se nakon godina ćutnje, potom odugovlačenja u procesuiranju, konačno rasvijetle slučajevi ratnih zločina kao što su Morinj, deportacija, Bukovica, Štrpci, Kaluđerski laz.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available