U subotu se navršilo 15 godina od neuspelog državnog udara čvrstorukaša u okviru Komunističke partije Sovjetskog Saveza. Pučisti, koji su se protivili reformama lidera Mihaila Gorbačova (Mikhail Gorbachev), poznate kao perestrojka i glasnost, privremeno su ga smenili i stavili u kućni pritvor. Državni udar je propao tri dana kasnije, pošto je vojska odbila da puca na građane. Nekoliko meseci kasnije, krajem 1991. godine Sovjetski Savez se raspao. Tim povodom za Radio Slobodna Evropa govori negadašnji sovjetski lider.
Nedavno priznanje velikog nemačkog pisca Gintera Grasa da je pri kraju Drugog svetskog rata kao 17-šnji mladić bio mobilisan u zloglasne nacističke Š trupe, izazvala je šok u domaćoj i međunarodnoj javnosti s obzirom da je šest decenija bio neka vrsta moralne savesti koja je stalno opominjala Nemce na mračnu prošlost. Da li će ovo priznanje u potpunosti uništiti njegov kredibilitet ili će, kada se strasti stišaju, to biti tumačeno i kao poslednji potez u nizu u skladu sa moralnim kodeksom, na kome je Gras stalno insistirao od završetka Drugog svetskog rata.
U Bosni i Hercegovini je protekle sedmice nestala jedna čitava železnička kompozicija. U Srbiji, u Novom Sadu, lopovi su odneli deo čitavog srušenog Varadinskog mosta. U Bosni je protekle sedmice ukradeno nekoliko stotina metara dalekovoda, zbog čega je nekoliko mesta na istoku te zemlje bilo bez struje. Nabrojano, što se dogodilo u samo nedelju dana, povod je da se u regionalnoj Temi sedmice pozabavimo tzv. sitnim klasičnim kriminalom.
U Bosni i Hercegovini još uvijek se sporadično pojavljuju tenzije zbog vjerskih objekata ili spomen obilježja. Posljednji primjeri su iz sela kod Zvornika, gdje je pravoslavna crkva izgrađena na mjestu srušene džamije, te u blizini Mostara, na privatnom posjedu Saide Duraković, gdje je počela gradnja spomen obilježja poginulim Hrvatima sa velikm križem.
Gost Press kluba je Zoran Sekulić, glavni i odgovorni urednik agencije FONET.
Kada bih bio Bosanac, za koga bih glasao ovisilo bi od toga jesam li Bošnjak, Hrvat ili Srbin, kaže za Radio Slobodna Evropa Doktor Franz Lothar Altmann, direktor Instituta za međunarodnu politiku i sigurnosna pitanja iz Berlina. Razlog je tome nepostojanje jedne jake profilirane građanske opcije, koja ima nešto jako i ponuditi, precizira doktor Altman.
Predsjednik Komiteta pravnika za ljudska prava, Biljana Kovačević Vučo, smatra da je neposredno angažovanje lidera radikala iz Srbije Tomislava Nikolića u izborni proces u Crnoj Gori pokušaj vladajuće srpske elite da utiče na politička kretanja u Crnoj Gori.
Do opštih izbora u BiH preostalo je oko mjesec i po dana, a predizborne aktivnosti već su u punom jeku i za sad rezultiraju uglavnom stvarajem osjećaja nesigurnost građana. Nakon prikazivanja na televiziji snimaka zločina nad Srbima u zapadnoj Bosni 1995. godine i bombaškog napada na grob Alije Izetbegovića u Sarajevu, politička retorika kao da ima za cilj ojačati nacionalne homogenizacije unutar sva tri tamošnja etnička korupsa i osigurati još jednu pobjedu tzv. nacionalnih stranaka
Igor Kabiljo i Uroš Rajković, studenti Računarskog fakulteta u Beogradu, osvojili su drugo mesto na Microsoftovom međunarodnom takmičenju koje je nedavno održano u New Delhiju.
Kina - zemlja koja se otela svim tradicionalnim teorijama o tome da se ekonomija ne može osloboditi i punom parom razvijati van okvira tradicionalnog kapitalističkog sistema i liberalnog tržišta - beleži poslednjih godina nezapamćen privredni rast od više od 10 odsto godišnje, a već se konkurentski pozicionisala na svim svetskim tržištima. Kakve međunarodne implikacije može imati rast ove zemlje, prvenstveno u odnosu na aktuelnu vodeću poziciju Sjedinjenih Američkih Država, u svetu?
„Avanture Richarda Bangsa“ naziv je posebnog odjela na Yahoo stranicama, gdje ovaj autor otkriva najinteresantnije turističke destinacije u svijetu. Ovog mjeseca, uz pomoć Tima Clanceya on predstavlja Bosnu i Hercegovinu, za koju kaže da ima ponuditi mnogo više od uobičajenog image zemlje u kojoj je vođen krvavi rat.
Ukoliko se stvari u BiH značajnije ne poprave, ukoliko se ne provedu reforme, ostaje i Ured visokog predstavnika međunarodne zajednice, izjavio je juče, prilikom posjete Banja Luci, visoki predstavnik Christian Schwartz Schilling. Da li je to lokalnim liderima dovoljna opomena?
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available