Pojedini mediji u Srbiji objavljuju da bi slučaj ubistva bivšeg visokog funkcionera službe DB Momira Gavrilovića mogao uskoro ući u sudsku proceduru i da je do značajnih pomaka policija došla zahvaljujući izjavi Dejana Milenkovića Bagzija, svedoka saradnika u procesu za ubistvo premijera Zorana Đinđića. Nagađa se i da postoji mogućnost hapšenja pedesetak osoba od kojih su neki i političari iz bivše vlasti. Koliko je zaista Milenković pouzdan svedok o ovom i drugim zločinima, te da li će najavljeni razvoj događaja imati političke implikacije na srpskoj političkoj sceni?
„Rado bih se vratila kući“, poručila je udovica Slobodna Miloševića – Mirjana Marković u intervjuu koji je beogradski dnevnik „Večernje novosti“ preneo na čitavoj desetoj strani današnjeg izdanja. Za njom je Okružni sud u Beogradu dva puta raspisivao Interpolovu poternicu, a prema najavama, ukoliko bi došla u Srbiju, istog momenta bi je očekivalo privođenje. Stoga njena do sada najkonkretnija najava o spremnosti da se vrati u domovinu budi nove nedoumice.
Na Palama je danas uhapšen Radomir Kojića, koji se nalazi na "crnoj listi" Evropske unije i SAD, kao jedan od pomagača u skrivanju haškog bjegunca Radovana Karadžića.
Zbog (ne)reforme policije, Bosna i Hercegovina, kako se čini, neće do kraja godine potpisati sporazum sa Evropskom unijom o stabilizaciji i pridruživanju. Premijer Republike Srpske Milorad Dodik je nedavno izjavio da neće prihvatiti reforme koje bi značile ukidanje policije Republike Srpske, čak i po cenu da se prekinu pregovori sa Briselom.
Izjavu predsednika Vlade Republike Srpske Milorada Dodika beogradskom listu "Kurir" da ga po povratku iz Sarajeva sedamnaestogodišnji sin pita "Tata, šta ima novo u Teheranu?", političari u BiH uglavnom tumače kao predizbornu kampanju. Istovremeno, to pokazuje i dubinu nacionalnih podela u ovoj zemlji.
Nepunih deset dana prije nego u Bosni i Hercegovini zvanično počne predizborna kampanja za oktobarske, opšte izbore, promatrači ocjenjuju da je stanje na sceni slično ili čak gore od onog početkom devedesetih. Opšte mjesto svih političkih partija jeste nacionalistička retorika, koja čak prelazi granice pristojnosti. Tako je u posljednjem interview-u listu Kurir iz Beograda premijer RS Milorad Dodik, navodno zabrinut situacijom u zemlji, izjavio – "Kad god se vratim iz Sarajeva moj sedamnaestogodišnji sim me pita – Tata kako je bilo u Teheranu?".
Pretresno veće Haškog suda u predmetu Vojislava Šešelja u ponedjeljak je odlučilo optuženiku dodeliti branioca za dalje vođenje postupka. Pre svega zbog toga, obrazloženo je, što se Šešelj ponašao na opstruktivan, remetilački i uvredljiv način, te zastrašivao i klevetao svedoke. Veće je naložilo da Vojislav Šešelj učestvuje u postupku protiv njega samo preko branitelja. U Beogradu je danas u Radikalnoj stranci haška odluka ocenjena "najskandaloznijom u pravnoj istoriji".
Nakon niza videozapisa koji prikazuju ratne zločine nad srpskim civilima i pripadnicima srpske paravojske u Oluji, zagrebački Večernji list tvrdi da je u posjedu novih šokantnih video-dokaza da su pripadnici Petog Korpusa Armije BiH i njegov zapovjednik Atif Dudaković odgovorni za masakr nad civilima samoproglašene Autnomne oblasti Zapadna Bosna i pripadnicima snaga Fikreta Abdića. Otkud odjednom poplava video zapisa, otkud natjecanje fotografijama koje svjedoče o ratnim zločinima?
U Haškom tribunalu danas je počelo izvođenje dokaza tužilaštva u slučaju u kojem su za genocid u Srebrenici optuženi bivši vojni i politički zvaničnici Republike Srpske - Ljubiša Beara, Drago Nikolić, Vinko Pandurević, Vujadin Popović, i Ljubomir Borovčanin. Milan Gvero i Radivoje Miletić su optuženi za zločine protiv čovečnosti. Sva sedmorica su izjavila da se ne osjećaju krivim.
Nesuglasje uobičajeno u državi Bosni, čije je uređenje gotovo unikatno u svijetu, bilo je povod i za priču koja slijedi. Ustavni sud Federacije BiH je donio procjenu da se prijedlogom Zakona o javnom TV servisu Federacije ugrožava vitalni nacionalni interes Hrvata. Suprotno ocjeni Ustavnog suda BiH, koji je ocijenio da sličan zakon ne ugrožava Hrvate na nivou države. Član Predsjedništva BiH Ivo Miro Jović tražiće zato ponovno preispitivanje ovog zakona na državnom nivou. Prevedeno na običan narodni jezik, riječ je o uspostavi nacionalnih TV kanala.
Predstavnici Evropske unije razmatraće u sredu, na inicijativu Francuske, slanje svojih trupa u međunarodnu mirovnu misiju u južni Liban. Zvanični Pariz je izgleda odustao od namere da predvodi kontigent Ujedinjenih nacija. U međuvremenu, Izrael je zatražio od Italije da preuzme tu ulogu. No, sve evropske zemlje koje razmišljaju o upućivanju svojih vojnika dele zabrinutost Francuske da nije precizno definisan mandat plavih šlemova. Za to vreme, Ujedinjene nacije upozoravaju da je krhko primirije u južnom Libanu na ivici kolapsa.
Već se duže vreme u međunarodnim krugovima evropski put Srbije usko vezuje za saradnju sa Haškim sudom. Ipak, nema nekih velikih pomeranja u tom pravcu, barem kad se čitaju izveštaji glavne haške tužiteljice Carle del Ponte. Zvaničnici u Beogradu su uvereni da će uskoro, na osnovu dokaza o pomaku u potrazi za haškim optuženikom Ratkom Mladićem, nastaviti pregovore sa Evropskom unijom. Sagovornici u Briselu, pak, misle da je još rano deliti optimizam o nastavku pregovora u septembru.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available