U Haškom tribunalu danas je počelo izvođenje dokaza tužilaštva u slučaju u kojem su za genocid u Srebrenici optuženi bivši vojni i politički zvaničnici Republike Srpske - Ljubiša Beara, Drago Nikolić, Vinko Pandurević, Vujadin Popović, i Ljubomir Borovčanin. Milan Gvero i Radivoje Miletić su optuženi za zločine protiv čovečnosti. Sva sedmorica su izjavila da se ne osjećaju krivim.
Nesuglasje uobičajeno u državi Bosni, čije je uređenje gotovo unikatno u svijetu, bilo je povod i za priču koja slijedi. Ustavni sud Federacije BiH je donio procjenu da se prijedlogom Zakona o javnom TV servisu Federacije ugrožava vitalni nacionalni interes Hrvata. Suprotno ocjeni Ustavnog suda BiH, koji je ocijenio da sličan zakon ne ugrožava Hrvate na nivou države. Član Predsjedništva BiH Ivo Miro Jović tražiće zato ponovno preispitivanje ovog zakona na državnom nivou. Prevedeno na običan narodni jezik, riječ je o uspostavi nacionalnih TV kanala.
Predstavnici Evropske unije razmatraće u sredu, na inicijativu Francuske, slanje svojih trupa u međunarodnu mirovnu misiju u južni Liban. Zvanični Pariz je izgleda odustao od namere da predvodi kontigent Ujedinjenih nacija. U međuvremenu, Izrael je zatražio od Italije da preuzme tu ulogu. No, sve evropske zemlje koje razmišljaju o upućivanju svojih vojnika dele zabrinutost Francuske da nije precizno definisan mandat plavih šlemova. Za to vreme, Ujedinjene nacije upozoravaju da je krhko primirije u južnom Libanu na ivici kolapsa.
Već se duže vreme u međunarodnim krugovima evropski put Srbije usko vezuje za saradnju sa Haškim sudom. Ipak, nema nekih velikih pomeranja u tom pravcu, barem kad se čitaju izveštaji glavne haške tužiteljice Carle del Ponte. Zvaničnici u Beogradu su uvereni da će uskoro, na osnovu dokaza o pomaku u potrazi za haškim optuženikom Ratkom Mladićem, nastaviti pregovore sa Evropskom unijom. Sagovornici u Briselu, pak, misle da je još rano deliti optimizam o nastavku pregovora u septembru.
U subotu se navršilo 15 godina od neuspelog državnog udara čvrstorukaša u okviru Komunističke partije Sovjetskog Saveza. Pučisti, koji su se protivili reformama lidera Mihaila Gorbačova (Mikhail Gorbachev), poznate kao perestrojka i glasnost, privremeno su ga smenili i stavili u kućni pritvor. Državni udar je propao tri dana kasnije, pošto je vojska odbila da puca na građane. Nekoliko meseci kasnije, krajem 1991. godine Sovjetski Savez se raspao. Tim povodom za Radio Slobodna Evropa govori negadašnji sovjetski lider.
Nedavno priznanje velikog nemačkog pisca Gintera Grasa da je pri kraju Drugog svetskog rata kao 17-šnji mladić bio mobilisan u zloglasne nacističke Š trupe, izazvala je šok u domaćoj i međunarodnoj javnosti s obzirom da je šest decenija bio neka vrsta moralne savesti koja je stalno opominjala Nemce na mračnu prošlost. Da li će ovo priznanje u potpunosti uništiti njegov kredibilitet ili će, kada se strasti stišaju, to biti tumačeno i kao poslednji potez u nizu u skladu sa moralnim kodeksom, na kome je Gras stalno insistirao od završetka Drugog svetskog rata.
U Bosni i Hercegovini je protekle sedmice nestala jedna čitava železnička kompozicija. U Srbiji, u Novom Sadu, lopovi su odneli deo čitavog srušenog Varadinskog mosta. U Bosni je protekle sedmice ukradeno nekoliko stotina metara dalekovoda, zbog čega je nekoliko mesta na istoku te zemlje bilo bez struje. Nabrojano, što se dogodilo u samo nedelju dana, povod je da se u regionalnoj Temi sedmice pozabavimo tzv. sitnim klasičnim kriminalom.
U Bosni i Hercegovini još uvijek se sporadično pojavljuju tenzije zbog vjerskih objekata ili spomen obilježja. Posljednji primjeri su iz sela kod Zvornika, gdje je pravoslavna crkva izgrađena na mjestu srušene džamije, te u blizini Mostara, na privatnom posjedu Saide Duraković, gdje je počela gradnja spomen obilježja poginulim Hrvatima sa velikm križem.
Gost Press kluba je Zoran Sekulić, glavni i odgovorni urednik agencije FONET.
Kada bih bio Bosanac, za koga bih glasao ovisilo bi od toga jesam li Bošnjak, Hrvat ili Srbin, kaže za Radio Slobodna Evropa Doktor Franz Lothar Altmann, direktor Instituta za međunarodnu politiku i sigurnosna pitanja iz Berlina. Razlog je tome nepostojanje jedne jake profilirane građanske opcije, koja ima nešto jako i ponuditi, precizira doktor Altman.
Predsjednik Komiteta pravnika za ljudska prava, Biljana Kovačević Vučo, smatra da je neposredno angažovanje lidera radikala iz Srbije Tomislava Nikolića u izborni proces u Crnoj Gori pokušaj vladajuće srpske elite da utiče na politička kretanja u Crnoj Gori.
Do opštih izbora u BiH preostalo je oko mjesec i po dana, a predizborne aktivnosti već su u punom jeku i za sad rezultiraju uglavnom stvarajem osjećaja nesigurnost građana. Nakon prikazivanja na televiziji snimaka zločina nad Srbima u zapadnoj Bosni 1995. godine i bombaškog napada na grob Alije Izetbegovića u Sarajevu, politička retorika kao da ima za cilj ojačati nacionalne homogenizacije unutar sva tri tamošnja etnička korupsa i osigurati još jednu pobjedu tzv. nacionalnih stranaka
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available