Hrvatska i Bosna i Hercegovina dokazuju da, ni mostovi, ni rijeke ne spajaju uvijek, jer u slučaju ove dvije države javljaju se kao sporna pitanja. Traje pitanje gradnje Pelješkog mosta, a otvara se i pitanje gradnje hidroelektrana u gornjem slijevu Neretve, u Republici Srpskoj. U dolini Neretve i među hrvatskim političarima vlada strah da bi nove hidroelektrane mogle dodatno ugroziti deltu Neretve
Projekat izgradnje hidroelektrana Bileća, Dabar i Nevesinje je visokog rizika, tvrde stručnjaci iz Republike Hrvatske. Stručnjaci, pak, iz BiH odbacuju takve ocjene i podsjećaju da se projekat “Gornji horizonti” razvija već više od 40 godina, te da su potencijalni problemi, ali i mehanizmi osiguranja, davno definisani.
Međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesti Internešenel pozvala je crnogorske vlasti da obezbjede zaštitu 8 hiljada izbjeglica i 16 hiljada interno raseljenih koji se nalaze na njenoj teritoriji. Država pak najavljuje da će njima novim Zakonima o državljanstvu i strancima biti omogućeno puno integrisanje u crnogorsko društvo. To, međutim, otvara i neka druga pitanja kao što je da li se time mijenja demografska struktura Crne Gore?
U vrijeme godišnjih odmora u posjetu porodici i prijateljima dolaze naši sugrađani koji su trbuhom za kruhom otišli u inostranstvo. Oni koji žive u inostranstvu tuguju zbog onoga što su ostavili, a oni koji su ovdje zbog onoga što bi možda mogli imati da su otišli.
Julski turistički talas zapljusnuo je Crnu Goru i najčešće postavljeno pitanje je koliko je turista iz Srbije. Sudeći, makar, kako je proteklog vikenda bilo na granici kod Bijelog Polja, nezavisnost Crne Gore nije bitnije promijenilo navike.
Odluka Haškog suda da se Naser Orić osudi na dve godine zatvora za ratne zločine u Srebrenici u Beogradu je nazvana sramotom. Izricanje kazne Oriću izazvala je oštre reakcije u javnosti i državnom vrhu Srbije, ali to ne može uticati na rešenost Beograda da okonča saradnju s Haškim tribunalom.
Članovi Fiskalnog vijeća BiH pokušali su danas, po ko zna koji put, da utvrde koeficijente za raspodjelu prihoda s jedinstvenog računa Uprave za indirektno oporezivanje. Nisu uspjeli jer na sjednicu nisu došli nadležni entitetski ministri.
Bosna i Hercegovina usaglasila je većinu zakona iz oblasti zaštite intelektualnog vlasništava sa onima u Evropi, od zaštite patenata, do žiga, industrijskog dizajna i stvaralaštva. Kako se u zemljama regije štiti intelektualno vlasništvo, koliki je raskorak između zakona i stvarnoga života, te kako je zaštita intelektualne svojine riješena unutar Evropske unije, naša je tema tjedna.
Jedan od najvećih trenutnih strahova u Hrvata je odlazak u mirovinu. Naime, zbog mirovinske reforme koja je stupila na snagu 1999. godine, novi umirovljenici imaju i do 40 posto manje mirovine od onih koji su otišli po starom sistemu. Žrtvovana je cijela jedna generacija, što je prema ocjeni sindikata i penzionerskih udruga nedopustivo.
Parlamentarna skupština Vijeća Evrope usvojila je juče Rezoluciju u kojoj se BiH poziva da usvoji novi državni ustav, a ne da mijenja postojeći ustav, potpisan još u Dejtonu, kao dio mirovnog sporazuma za BiH. Dovoljno razloga da kod političara u RS zazvoni na uzbunu. Premijer Milorad Dodik u prvoj reakciji poručio je da "Vijeće Evrope može takvu rezoluciju zakačiti mačku o rep i prenositi je po Evropi". Danas nije nadahnut narodnim mudrostima, ali jasno kaže kako je bilo kakvo jačanje države neprihvatljivo za RS.
Gost Press kluba je Mijat Lakićević, glavni i odgovorni urednik magazina Ekonomist, magazina koji se bavi, ne samo ekonomijom, ali i politikom.
Velike sile su još na Pariskoj konferenciji 1919. razmatrale da Kosovo zbog demografske strukture pripadne Albaniji, kaže za Radio Slobodna Evropa Vejn Meri (Wayne Merry), bivši američki diplomata u SSSR i Centralnoj Evropi, sada vodeći ekspert u Savetu za američku spoljnu politiku (the American Foreign Policy Council) u Vašingtonu. Po njegovom mišljenju, Srbija sada eventualno može samo da računa da joj pripadne manji deo oko Kosovske Mitrovice, a da se veći deo Kosova ujedini sa Albanijom.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available