Jedanaest godina od kraja rata u BiH, žrtvama a pogotovo nestalima manipuliše se u političke svrhe. O tome svjedoče stavovi predstavnika različitih komisija za traženje nestalih. Komisijama koje djeluju u dva entitetima zajedničko je samo jedno – podatak o broju nestalih. Predmet manipulacije je nacionalna struktura žrtava.
Posljednja istraživanja organizacije "Happy Planet Indeks" pokazuju da sreća ne košta ništa. Pokazuje da ljudi mogu živjeti dugo i sretno koristeći samo ono što im zemlja izvorno nudi. Novi međunarodni poredak odnosa okoline i dobrog života pokazuje različite poglede na zdravlje i siromaštvo naroda.
Dom za starije osobe u beogradskom naselju Bežanijska kosa, iako pomalo izoliovan, ipak odražava život velegrada i stvarnost u poratnoj i tranzicijskoj Srbiji.
Negdje u isto ovo vrijeme prošle godine na Summitu Grupe osam najrazvijenijih industrijskih zemalja u Škotskoj, lideri G8 su donijeli odluku o otpisu dugova najzaduženijim i najsiromašnijim zemljama svijeta. Godinu dana od donošenja odluke došlo je i do realizacije – početkom ovog mjeseca Boliviji, Etiopiji, Gani, Nikaragvi, Ruandi, Ugandi, ukupno 18 zemalja Svjetska je banka oprostila blizu 40 milijardi dolara duga kojeg su nakupile u posljednjih 40 godina. Povod je to da u našoj Temi sedmice ove subote progovorimo o siromaštvu na Balkanu. Je li siromaštvo prisutno, u kom obliku i koliko rasprostranjeno, na kom području više, a na kom manje, što kažu stanovnici, a što čine državni službenici u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Srbiji i na Kosovu?
Pred Haškim tribunalom danas je počelo suđenje bivšim oficirima Vojske Republike Srpske Vujadinu Popoviću, Ljubiši Beari, Dragi Nikoliću, Ljubomiru Borovčaninu, Zdravku Tolimiru, Radivoju Miletiću, Milanu Gveri, Vinku Pandureviću i Miloradu Trbiću, koji su optuženi za genocid i druge zločine nad Bošnjacima u Srebrenici u srpnju 1995
Imidž Bosne i Hercegovine se van njenih granica 10 godina poslije rata nije mnogo promijenio. Strani tursiti koji posjećuju BiH su uglavnom rođaci stranaca koji rade u međunarodnim organizacijama.Velik broj turista zaobilazi teritorij Bosne i Hercegovine na putu ka Jadranu, čak iako im to produžava put nekoliko stotina kilometara, ističući kao ne znaju koliko je BiH sigurna nakon rata i što im se sve može dogoditi na putu.
Amnesty International smatra da pravosuđe u Crnoj Gori i Srbiji mora biti osposobljeno za suđenja za ratne zločine i kršenja ljudskih prava u sklopu procesa pridruživanja Evropskoj uniji. Omer Fischer, istrazivač za Balkan u ovoj organizaciji kaže da će AI, na zahtev Evropske komisije, pripremiti izveštaj o tome kako zemlje kandidati i potencijalni kandidati za članstvo u Evropskoj uniji ostvaruju obavezu sudskog kažnjavanja ratnih i drugih najtežih zločina. Taj izveštaj će u oktobru biti podnet Evropskom parlamentu i Savetu ministara EU. U razgovoru za Radio Slobodna Evropa, Omer Fischer se najpre osvrće na situaciju u Srbiji.
Zaoštrenost međuentitetskih i međunacionalnih odnosa u BiH sve je izraženija što su bliže jesenji izbori u ovoj zemlji. Posljednji povod tenzija na relaciji Sarajevo – Banjaluka bile su, nažalost, ljudske tragedije. Predstavnici RS nisu se pojavili na komemoraciji povodom 11. godišnjice masakra u Srebrenici, a samo dan kasnije, iz RS su na račun Federacije upućene kritike zbog nedolaska zvaničnika ovog entiteta na komemoraciju srpskim žrtvama u Bratuncu.
Sutrašnjoj sednici Saveta bezbednosti UN-a, na kojoj će se raspravljati o Kosovu, prisustvovaće i beogradski i prištinski predstavnici. Premijer Srbije Vojislav Koštunica je tokom razgovora s američkim državnim sekretarom Condolleezom Rice ponovio da je nezavisnost Kosova za Srbiju neprihvatljiva. Paralelno, srbijanski predsednik Boris Tadić, koji i inače slovi za umerenijeg i naprednijeg političara u Srbiji, izjavljuje da nema garancija da će na kraju biti isključeno rešenje koje podrazumeva nezavisno Kosovo.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available