Nezakonita predaja SAD osumnjičenih za terorizam kršenje je ljudskih prava koje se više ne smije ponoviti u budućnosti, ocijenili su danas u Strasbourgu parlamentarci Vijeća Evrope. Zbog toga se istraga o postojanju tajnih pritvora u Evropi mora nastaviti i dovesti do kraja, kaže se u Izvještaju koji poimenično nabraja 14 evropskih zemalja koje su sarađivale sa Sjedinjenim državama u ilegalnim aktivnostima.
Ponovo je aktuelizovana u BiH polemika o tome treba li ta zemlja ili ne da bude članica Organizacije islamske konferencije. Ideju je nedavno prvi javno izrekao predsjedavajući državnog Predsjedništva Sulejman Tihić. Sada je to ponovio tokom boravka Ekmeletina Ishanoglua, predsjednika Organizacije Islamske konferencije u Sarajevu.
Koliko je vojnika u srpskoj armiji sklono problematičnom ponašanju ili ovisno o drogama? Ovo pitanje aktuelizovao je sam Generalštab gde je saopšteno kako je dvadestdvogodišnji vojnik Marko Dejović iz Užica, koji je u nedelju izvršio samoubistvo, bio korisnik opojnih sredstava. Ovo je četvrto samoubistvo vojnika u poslednjih mesec dana, a Vojska je posle njega obelodanila kako je suočena sa široko rasprostranjenom „depresijom i apatijom“ među vojnicima, a što je povezana sa čestim korišćenjem droga. Istovremeno, uočeni su apsurdi proizašli iz vojnih pravila koji korisniku droge, na primer, zabranjuju civlino služenje vojnog roka, ali mu dopuštaju da nesmetano obuče uniformu i sa puškom u ruci oduži dug prema otadžbini.
Iako stručnjaci kažu da je Bosna i Hercegovina jedinstvena destinacija za razvoj ribarskog turizma jer ima preko tri hiljade kilometara rijeka bogatih raznim vrstama, ove mogućnosti se još malo koriste. Potvrdu da se, uz izvjesna ulaganja, mogu privući strani turisti našli smo u reviru za fly fishing u Gornjem Ribniku na rijeci Ribnik.
Srpska narodna stranka organizovala je nedavno u svim crnogorskim opštinama potpisivanje peticije kojom se od vlasti Srbije traži dobijanje srbijanskog državljanstva za sve Srbe koji žive u Crnoj Gori. Kako akcija protiče u Bijelom Polju?
Premijer Istočnog Timora Mari Alkatiri podneo je danas ostavku, rekavši da preuzima deo odgovornosti za političku krizu koja dva poslednja meseca ponovo potresa ovu najmlađu državu na svetu. Istovremeno, Australija, čiji kontigent obezbeđuje mir u Istočnom Timoru, upozorila je da ne može unedogled da brine o bezbednosti svog suseda, pozvavši domaće politicare da što pre sami nađu rešenje.
Priča o diskriminaciji Roma stara je koliko i taj narod, i to u onoliko država u koliko su raseljeni. Nije Balkan ništa posebno u tom pogledu. Ovaj put se bavimo pričom o Romima na Tuzlanskom Univerzitetu. Zašto ih ima tako malo, jesu li problem finansije ili predrasude?
Katolički tjednik Glas koncila, uzgred, a potom visokotiražni Večernji list izrijekom su ovih dana objavili kako je jedan dužnosnik jugoslavenske tajne službe sa tadašnjim predsjednikom općine Orahovica u Slavoniji, a sadašnjim hrvatskim predsjednikom, Stipom Mesićem, razgovarao o prelasku jednog općinskog činovnika u tu službu. Glas koncila je objavio: "Dogovorom ondašnjega predsjednika općine Orahovica Stjepana Mesića i načelnika SDS Centar Osijek Marka Bezera, u ožujku 1970. Željko Bartolović je prešao u Republički sekretarijat unutarnjih poslova - Službu državne sigurnosti Osijek. Donosimo njegovo svjedočenje o višegodišnjem radu »na području neprijateljske djelatnosti vjerskih zajednica.« Večernji list, poslovično nesklon Mesiću, odmah ga je optužio da je bio „kadrovik UDB-e“.
Politički direktori Vijeća za implementaciju mira u BiH prije nekoliko dana su donijeli odluku o zatvaranju Ureda visokog predstavnika međunarodne zajednice za godinu dana ili preciznije 30. juna 2007. Ova odluka izaziva različite komentare u BiH.
Tragom jedne zanimljivosti iz Zagreba. Nedavno je gradski pročelnik za socijalu, maskiran u prosjaka, provjeravao kako funkcioniraju neke gradske službe, posebno one koje bi trebale biti na usluzi socijalno najugroženijim građanima. Da li bi se na sličan korak mogli odlučiti i odgovorni u drugim sredinama regije, primjerice u Sarajevu i Beogradu?
Naša gošća je Marija Perović, rediteljka. Tema je odnos politike i umjetnosti.
Državljanstva su u državama nastalim od Jugoslavije ponovo postala sredstvo političke borbe. Ovog puta glavna priča stiže iz Crne Gore, odakle jedna od stranaka koja se zalagala za to da Crna Gora ostane u zajednici sa Srbijom, sada traži od vlasti u Beogradu da svim Srbima u Crnoj Gori daju i državljanstvo Srbije. Pitanjem dvojnih i problematičnih državljanstava već smo se bavili u regionalnim Temama sedmice. Ovog puta naša tema je državljanstvo kao sredstvo političke borbe.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available