Rasprave pokrenute nakon referenduma u Crnoj Gori u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti o tome je li ta institucija dovoljno okrenuta Srbiji ili u njoj prevlast imaju nesrbijanci, i prošlomesečni neizbor francuskog akademika Miroslava Radmana, po anketi „Jutarnjeg lista“ vodećeg intelektualca u Hrvatskoj za redovnog člana Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, povodi su za našu Temu sedmice – politički uticaj akademija u državama regije. Vuku li one napred ili natrag? Gde je razlika između konzervativističkih stavova i političkog konzervativizma?
Gost Press kluba je Mihal Ramač, glavni i odgovorni urednik lista Danas.
Pitanje stambenog zbrinjavanja bivših nositelja stanarskog prava jedno je od najosjetljivijih preostalih pitanja povratka u Hrvatskoj, na što je ovih dana u Zagrebu upozorio i šef misije OESS-a, Jorge Fuentes. Riječ je uglavnom o Srbima povratnicima koji već gube nadu u izrečena obećanja. No, u vladi tvrde da je u pripremi cjelovit dinamički plan stambenog zbrinjavanja bivših nositelja stanarskog prava i da su sredstva osigurana.
Druga utakmica finala košarkaškog prvenstva Srbije između Partizana i Crvene zvezde pretvorila su u krvavi obračun pripadnika žandarmerije i navijača Zvezde. Utakmica je prekinuta kada su policajci krenuli u obračun sa grupom navijača crveno-belih. Nakon toga, čitava stvar izmakla je kontroli, a reporteri beogradskih listova najčešće su u svojim izveštajima koristili izraz horor.
Poslanici Narodne Skupštine RS dodali su Izvještaju o saradnji sa Haškim tribunalom nekoliko zaključaka, koji prema mišljenju analitičara “razvodnjavaju” odgovornost ovog entiteta za hapšenje ratnih zločinaca. Između ostalog, traži se informacija o počinjenim ratnim zločinima nad srpskim stanovništvom tokom ratnih godina, a sudovi se pozivaju da osiguraju pravičnost suđenja.
Udruženje poljoprivrednika u BiH već godinu dana protestuje pred zgradom državnih institucija u centru Sarajeva. Tu su u šatorima proveli i zimu, ne odustajući od zahtjeva koje su postavili vlastima BiH.
Pod naslovom "Povijest izbliza - memoarski zapisi 1945–2005", povjesničar i nekadašnji političar Dušan Bilandžić opisuje kako su se Franjo Tuđman i Slobodan Milošević dogovorili o podjeli BiH. Blandžić je bio član hrvatske delegacije na tajnim pregovorima o tome, pa su već prvi odlomci njegovim memoara koji su se pojavili u novinama izazvali pažnju javnosti.
Nedoumice oko toga da li su sredinom devedesetih vlasti Republike Srpske upadom u monetarni sistem tadašnje SR Jugoslavije, zaista uzele oko 300 miliona maraka, traju i dalje. Tvrdi se da je taj novac korišćen za zaštitu haških begunaca, a čitav slučaj pratio je Tribunal u Hagu. Monetarne vlasti u Beogradu su obavestile Haški tribunal da nije bilo monetarnog udara na tadašnji platni promet.
Tužba BiH protiv bivše državne zajednice Srbije i Crne Gore za agresiju ostaje i nakon nakon raspada ove zajednice, naglašavaju vlasti u Sarajevu. Pravni eksperti u BiH navode kako bi Međunarodni sud pravde pitanje tužbe trebao riješiti po principu podjele odgovornosti između dvije nove države - Crne Gore i Srbije.
Gotovo mjesec nakon referenduma evidentno je da podjele u Crnoj Gori postoje, ali se čini da se tenzije stišavaju uprkos pokušajima političara da ih vještački održavaju.
U ruskoj politici postoji Vladimir Putin i postoje ostali. Predsednik Ruske Federacije koji uživa podršku 77% građana i iako se bliži kraju drugog mandata nema ozbiljnog političkog rivala. Ustav mu ne dopušta treći uzastopni mandat, ali je malo ko uveren da bi ga ustavno ograničenje moglo sprečiti da ostane još četiri godine u Kremlju
U Mostaru su se sinoć, nakon utakmice između Hrvatske i Brazila na Svjetskom prvenstvu, sukobile veće grupe Hrvata i Bošnjaka iz dva dijela grada. Jedna je osoba teže povrijeđena hicem iz vatrenog oružja, povrijeđeno je i šest policajaca, a uhapšeno 26 osoba. Policija je uspjela zaustaviti sukobe, bacivši suzavac. Izgredi u Mostaru potakli su ponovo raspravu o tome gdje prestaje sport, a počinje politika i nacionalizam.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available