Nije bilo recci o referendumu u Republici Srpskoj, rekao je predsednik Vlade Srbije Vojislav Kosstunica nakon sastanka u Banjaluci sa zvaniccnicima ovog BiH entiteta
Gošća Press kluba je Sonja Biserko, predsednica Helsinškog odbora za Srbiju.
Najnovije istraživanje Agencije Galup International pokazuje da Srpska radikalna stranka uživa podršku 40,2 posto birača u Srbiji, a Demokratska stranka 21 posto ispitanika. Na trećem mestu je Demokratska stranka Srbije, a potom Socijalistička partija Srbije. To govori da bi se stranke bivšeg režima, Radikali i Socijalisti, mogli vratiti na vlast u Srbiji. Otvara se istovremeno pitanje: da li će stranke takozvanog prodemokratskog bloka postići dogovor oko zajedničke saradnje i sprečiti povratak na stanje od pre 5.oktobra 2000 godine.
Vojislav Koštunica, premijer Srbije, u Banjoj Luci razgovarao s političkim vrhom RS-a o redefinisanju Sporazuma o specijalnim i paralelnim odnosima Srbije i ovog bh. entiteta i o konkretnoj ekonomskoj i kulturnoj saradnji. O referendumu za otcjepljenje RS-a od matične države nije bilo govora, izjavljuje Koštunica.
Humanitarne organizacije u BiH, teško pogođene primjenom PDV-a, organizirano traže ili oslobađanje od poreza, ili donošenje zakona na osnovu kojega bi država subvencionirala njihov rad.
Federalni parlament BiH usvojio je deklaraciju kojom traži da Visoki predstavnik sankcionira Milorada Dodika, predsjednika Vlade RS-a, zbog izjave o referendumu za otcjepljenje ovog entiteta od BiH. Ali, ima i razmišljanja da je Dodikovoj izjavi dat prevelik značaj, te da je ona u funkciji predizborne kampanje.
Kakve su pravne posljedice osamostaljenja Crne Gore u međunarodnim relacijama? Kako će raspad državne zajednice uticati na proces koji je pred međunarodnim sudom pravde u Hagu pokrenula Hrvatska protiv sada bivše Srbije i Crne Gore, hoće li se što promijeniti u pogledu rješavanja statusa granice na Prevlaci? O tome smo razgovarali sa stručnjakom i profesorom međunarodnog prava Hrvatskog sveučilišta Ivom Josipovićem.
U zračnom napadu kojeg su sinoć sjeverno od Bagdada zajednički izveli američke trupe i iračke sigurnosne snage, ubijen je vođa Al Qaeda Abu Mussab al-Zarqawi. Ubistvo šefa al-Qaide u Iraku, Jordanca al-Zarqawija potvrdio je na posebnoj press konferenciji u izravnom prijenosu na TV i irački premijer Nuri al-Maliki. Težk udarac za terorističke mreže u svijetu, osobito Al Qaedu, kažu stručnjaci. Nasilje se u Bagdadu, međutim, nastavlja, a cijena nafte je pala.
Četrnaest evropskih država sarađivalo je s američkom obaveštajnom agencijom (CIA) u organizovanju tajnih preleta i nezakonitom pritvaranju osoba osumnjičenih za terorizam, među njima i Bosna i Hercegovina i Makedonija, navodi se u danas objavljenom izveštaju Saveta Evrope. Poljska, koja spada u najprozivanije zemlje, odbacuje ove tvrdnje. SAD su u više navrata branile politiku predaje osumnjičenih za terorizam, negirajući navode da su mučeni. U svakom slučaju, objavljivanjem ovog izveštaja nisu okončane višemesečne kontroverze. Naprotiv, očekuje se žučna debata o pomenutom pitanju na zasedanju Parlamentarne Skupštine Saveta Evrope krajem juna.
Već mjesecima stoji pripremljen u Parlamentu Federacije BiH prijedlog kojim su poslanici namjerili dodijelit sebi takve zarade da samo naknade za topli obrok budu veće od minimalne plate u tom entitetu. Parlament bi upravo o tom prijedlogu trebalo da raspravlja ovih dana. Sva je prilika da neće biti uobičajenih stranačkih razmimoilaženja.
Nije problem Bosne i Hercegovine u tome hoće li doći do promjene stranaka u vrhu vlasti, nego to što je sve manje primjetna razlika između umjerenih i desno orjentiranih partija, kaže za Radio Slobodna Evropa Matthew Shinkman (Metju Šinkmen). U svojoj posljednjoj analizi stanja u BiH, ovaj analitičar Međunarodnog odjela za analize londonskog Economista predviđa da će se u zemlji poboljšati izvozni pokazatelji, te da će doći do povećanja Bruto društveng proizvoda na 5,3 posto. To će, do kraja 2007. godine pomoći smanjivanju deficita države ispod 16 posto.
Od danas BiH primjenjuje 40 posto više carinske stope na robu koju uvozi iz Srbije. Ovu je odluku prošle sedmice donijelo Vijeće ministara, čime je udovoljeno zahtjevima poljoprivrednika koji su godinama tražili zaštitu sopstvene mesne i mliječne industrije u zemlji. U Beogradu ocjenjuju da BiH krši bilateralni sporazum o slobodnoj trgovini.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available