Jedan od najvećih trenutnih strahova u Hrvata je odlazak u mirovinu. Naime, zbog mirovinske reforme koja je stupila na snagu 1999. godine, novi umirovljenici imaju i do 40 posto manje mirovine od onih koji su otišli po starom sistemu. Žrtvovana je cijela jedna generacija, što je prema ocjeni sindikata i penzionerskih udruga nedopustivo.
Parlamentarna skupština Vijeća Evrope usvojila je juče Rezoluciju u kojoj se BiH poziva da usvoji novi državni ustav, a ne da mijenja postojeći ustav, potpisan još u Dejtonu, kao dio mirovnog sporazuma za BiH. Dovoljno razloga da kod političara u RS zazvoni na uzbunu. Premijer Milorad Dodik u prvoj reakciji poručio je da "Vijeće Evrope može takvu rezoluciju zakačiti mačku o rep i prenositi je po Evropi". Danas nije nadahnut narodnim mudrostima, ali jasno kaže kako je bilo kakvo jačanje države neprihvatljivo za RS.
Gost Press kluba je Mijat Lakićević, glavni i odgovorni urednik magazina Ekonomist, magazina koji se bavi, ne samo ekonomijom, ali i politikom.
Velike sile su još na Pariskoj konferenciji 1919. razmatrale da Kosovo zbog demografske strukture pripadne Albaniji, kaže za Radio Slobodna Evropa Vejn Meri (Wayne Merry), bivši američki diplomata u SSSR i Centralnoj Evropi, sada vodeći ekspert u Savetu za američku spoljnu politiku (the American Foreign Policy Council) u Vašingtonu. Po njegovom mišljenju, Srbija sada eventualno može samo da računa da joj pripadne manji deo oko Kosovske Mitrovice, a da se veći deo Kosova ujedini sa Albanijom.
Hrvatska vlada još je u listopadu 2003. godine donijela Nacionalni program za Rome, čiji je cilj poboljšati društveni i ekonomski položaj te nacionalne manjine. U sklopu tog programa općina Podgorač, između Našica i Đakova, započinje aktivnosti čiji je cilj smanjenje nezaposlenosti romske populacije. Općina je tako, u suradnji sa Zavodom za zapošljavanje, osigurala posao za Rome u programu javnih radova, a prvi posao u životu tamošnji će Romi dobiti već početkom srpnja.
Trgovina ljudima u Srbiji i zemljama regiona u porastu je poslednjih godina, ali nevladine organizacije i državni organi koji se bave tim problemom, još nemaju konkretnu procenu u brojkama, jer je odlučnija borba protiv te vrste kriminala započeta tek pre nekoliko godina. Nevladine organizacije iz Srbije predložile su novu strategiju borbe protiv trgovine ljudima
Predsjednik Republike Srbije Boris Tadić doputovao je danas u zvaničnu posjetu BiH, gdje je s najvišim bh. zvaničnicima razgovarao o jačanju odnosa između dvije države. On je rekao, tokom posjete Predsjedništvu BiH, kako je cjelovitost BiH vitalni interes Srbije, s ciljem uspostavljanja stabilnih odnosa i saradnje.
U Hrvatskoj je danas počela dugo očekivana isplata duga umirovljenicima. Prva od ukupno četiri rate sjela je na račune više od 300.000 penzionera koji su izabrali kraći, dvogodišnji model isplate, i time se odrekli čak polovice svog obeštećenja. U vladi zadovoljno ističu kako se konačno rješava 13 godina duga trauma hrvatskog društva. No sami penzioneri podižu novce uz gorak smiješak i osjećaj prevarenosti, ali i zaključak „bolje išta –nego ništa“.
Da li je inicijativa za zabranu Srpske radikalne stranke pravi način borbe protiv govora mržnje ili može da poveća ili smanji popularnost radikala koji sada imaju najviše poslanika u parlamentu?
Vlada Republike Srbije će konkretnim koracima raditi na ekonomskom razvoju srpskih sredina na Kosovu, otvarajući nova rada mesta i jačajući saradnju između Prištine i Beograda. To je u Gračanici izjavio šef Ekonomskog tima vlade Srbije za Kosovo Nenad Popović, povodom otvaranja kancelarije tog tima. Lokalni Srbi se nadaju da će im ovakav korak vlade Srbije pomoći da se bave privrednom detalnošću i da uz pomoć ekonomske perspektive ostanu na Kosovu.
Nezakonita predaja SAD osumnjičenih za terorizam kršenje je ljudskih prava koje se više ne smije ponoviti u budućnosti, ocijenili su danas u Strasbourgu parlamentarci Vijeća Evrope. Zbog toga se istraga o postojanju tajnih pritvora u Evropi mora nastaviti i dovesti do kraja, kaže se u Izvještaju koji poimenično nabraja 14 evropskih zemalja koje su sarađivale sa Sjedinjenim državama u ilegalnim aktivnostima.
Ponovo je aktuelizovana u BiH polemika o tome treba li ta zemlja ili ne da bude članica Organizacije islamske konferencije. Ideju je nedavno prvi javno izrekao predsjedavajući državnog Predsjedništva Sulejman Tihić. Sada je to ponovio tokom boravka Ekmeletina Ishanoglua, predsjednika Organizacije Islamske konferencije u Sarajevu.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available