Dostupni linkovi

Radikali bi mogli preuzeti vlast u Srbiji?


Gotovo šest godina nakon petooktobarskih promena, posle kojih su Slobodan Mlošević i njegovi partneri iz Srpske radikalne stranke (SRS) smenjeni, najnovija istraživanja rejtinga političkih partija u Srbiji ukazuju da bi upravo Radikali i Socijalistička partija Srbije (SPS) uskoro ponovo mogli doći na vlast. Više od 40 odsto podrške koju uživa SRS i nešto preko šest odsto Socijalista na granici je većine neophodne za pobedu na izborima. U Demokratiskoj stranci Srbije (DSS), najjačoj stranci vladajuće koalicije, kažu da ovakva istraživanja ne smatraju previše relevantnim, jer se pre svega ne uzima reprezentativni uzorak ispitanika, a takođe se ne barata ni sa brojem potencijalnih apstinenata. Visoki funkcioner DSS-a Đorđe Mamula u izjavi za Radio Slobodna Evropa kaže da je ova partija otvorena za razgovore sa strankama proevropske orijentacije, ali i naglašava:

„Bitno je da vidimo kakva je politika svih stranaka na političkoj sceni, jer često nije jasno kakva je politika nekih stranaka s kojima pregovarate ili s kojima ćete pregovarati. Ne bih se vezivao za ovo trenutno raspoloženje. Do izbora još ima vremena, raspoloženje za saradnju sa svim strankama postoji, naravno bez uslovljavanja.“

Istraživanje agencije Galup najlošije je po stranke prodemokratskog bloka, kaže potpredsednik Demokratske stranke (DS) Dragan Šutanovac, ali i naglašava da isto ovo ispitivanje pokazuje jako malu potencijalnu izlaznost birača. On za apstinenciju birača prodemokratske orijentacije okrivljuje pre svega Vladu premijera Vojislava Koštunice:

„Očigledno je da je Vlada Vojislava Koštunice uspela da unese dovoljno apatije među demokratski nastrojene birače s jedne strane i da motiviše takozvane patriotske snage da se u velikom korpusu kandiduju i da izađu na izbore. Demokratska stranka je rekla da će glavni protivnik DS-a, pored politike koju predvodi SRS, biti i borba sa apstinencijom i da će najveća motivacija ići u pravcu da se motivišu građani Srbije koji su negde izgubili veru i nadu da u Srbiji može bolje da se živi, čak i da ti izbori budu praktično referendum za Evropsku uniju i protiv Evropske unije.“

Istovremeno, Aleksandar Vučić, generalni sekretar SRS-a, kaže za naš program da istraživanja rejtinga stranaka uzima sa dozom rezerve, ali i dodaje da očekuje dalji rast podrške svoje stranke:

„Očekujemo do kraja godine izbore koji će takvu volju građana Srbije konačno verifikovati. Mi bismo najviše željeli da, recimo, 45 posto glasova. To bi bilo najbolje, ali da li će to biti moguće, to ćemo videti, a o eventualnim koalicijama bismo se izjašnjavali tek poslije izbora.“

Kada je reč o inicijativi za udruživanje i borbu protiv radikalizacije zajedno sa DSS i DSS koju je pokrenula stranka G17 plus, zvaničnih odgovora iz tabora demokratskih stranaka nije bilo. Na pitanje Radija Slobodna Evropa da li je došlo do zastoja u pregovorima, Snežana Stojanović Plavšić, zamenik šefa poslaničke grupe G17 plus ovako odgovara:

„Mislim da u ovom trenutku ne zapinje sa udruživanjem, ali o tome ćemo tek razgovarati. Vi znate da smo mi najavili razgovore, pre svega sa Demokratskom strankom, a zatim i sa svim ostalim proevropskim strankama i očekujemo da ćemo se suglasiti oko zajedničkih ciljeva, a da ćemo razlike probati da prevaziđemo.“

Dragan Šutanovac, potredsednik DS, kaže da je ova stranka spremna da prihvati razgovore koje je inicirala G17 plus, ali i napominje:

„Da li će biti predizborne koalicije, teško je reći, ali demokratska stranka je stvorila jaku poziciju i mislim da je u ovom trenutku u principu većinsko mišljenje u stranci da neće biti potrebe da mi ulazimo ni u kakvu predizbornu koalicju.“

Na posletku, i u Strategic Marketingu, još jednoj agenciji za istraživanje javnog mnjenja, kažu da su rezultati do kojih su došli veoma slični onim Galupovim, uz napomenu da SRS ima podršku nešto ispod 40 odsto ispitanika, dok rejting SPS opada. Direktor Strategic Marketinga Srđan Bogosavljević, na pitanje da li postoji mogućnost da se stranke bivšeg režima – Socijalisti i Radikali – vrate na vlast, ovako odgovara:

„Skoro da ne vidim tu mogućnost. Pre je moguće da SRS sama preuzme vlast nego zajedno sa SPS-om. Ne verujem da će SPS preći cenzus, ako cenzus bude pet.“
XS
SM
MD
LG