Predsjednik Sindikata radnika zaposlenih u kulturi, Blagota Eraković, u intervjuu Radiju Slobodna Evropa najavljuje radikalizaciju štrajka zaposlenih u oblasti kulture u Crnoj Gori. Vrijednost kulture i duhovnog razvitka Crne Gore u novim uslovima, kada je država osamostaljena, ako se na vrijeme ne uoči, dobro se ne piše državi Crnoj Gori, upozorava Eraković.
Oficiri, i to oni koji su bili u mirovnim misijama, i vojni stručnjaci govore o tome kako uopšte izgleda čuvati mir drugih. Kakvi su Balkanci u poređenju sa kolegama iz ostalih država? Pomaže li ili ili ne ratno iskustvo? Šta te misije uopšte znače za oružane snage Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.
Velika koalicija koju bi nakon izbora eventualno formirale Demokratska partija socijalista i Socijalistička narodna partija mogla bi pomoći političkom pomirenju u Crnoj Gori, ocjena je pariskog Instituta za bezbjednosne studije Evropske unije. To je još jedna u nizu poruka iz institucija Evropske unije koje sugerišu potrebu za formiranjem što šire postizborne koalicije. Kako na takve inicijative reaguju najjače partije, a kako njihovi dosadašnji saveznici?
Hrvatski su građani sve zaduženiji, i to za golo preživljavanje. Prema najnovijim podacima, u ovoj su godini, u odnosu na prošlu, podigli skoro 25 posto kredita više. U Narodnoj banci Hrvatske izražavaju zbog toga blagu zabrinutost, a neovisni ekonomski eksperti su podijeljeni. Dok jedni smatraju da je sve pod kontrolom i da lampice za uzbunu još nisu upaljene, drugi tvrde da je „voda već stigla do grla“.
Premijeri Hrvatske i Srbije Ivo Sanader i Vojislav Koštunica ocenili su u Beogradu da je Srbiji i Hrvatskoj mesto u ujedinjenoj Evropi i da su odnosi dve države napredovali. Analitičari i u Beogradu i Zagrebu uglavnom se slažu sa ocenom o poboljšanju odnosa dve države.
Poznati sarajevski i bh. reditelj Benjamin Filipović preminuo je jučer u Sarajevu u 45. godini.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Sulejman Tihić zatražio je od Tužilaštva BiH da objavi imena više od 892 osobe, koje se u izvještaju Vlade Republike Srpske dovode u vezu sa počinjenim srebreničkim masakrom 1995. godine. Iz Tužilaštva BiH tvrde kako to neće uraditi, jer bi to naškodilo istrazi.
Gost Press kluba je advokat Branislav Tapušković.
Platformu izbjeglica, raseljenih lica i povratnika za parlamentarne izbore u Bosni i Hercegovini potpisali su danas predstavnici dvadesetak partija, uz obećanje da će odredbe ovog dokumenta ugraditi u svoje predizborne programe. Platformu je pripremio Savez udruženja izbjeglica u BiH.
Evropska unija je pozdravila srpski Akcioni plan za punu saradnju sa Haškim tribunalom, ali je Srbiji stavila na znanje da plan nije sve, odnosno, da se pre nastavka pregovora sa EU o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju haški optuženik Ratko Mladić mora uhapsiti i predati Međunarodnom sudu za ratne zločine.
Vojvodina u ovom trenutku funkcionira s minimumom nadležnosti i takva je situacija neodrživa, kaže Bojan Pajtić, predsjednik Vlade Vojvodine. Sve je manje onoga što smisleno podržava funkcioniranje pokrajinske administracije, uključujući i novac, kaže za naš program gost posljednjeg Online interview-a.
Iako je Srebrenica zbog broja žrtava, svireposti i brzine egzekucije postala simbol stradanja u Bosni i Hercegovini, najteži primer etničkog čišćenja u toj zemlji ipak je zbog primenjene sistematičnosti, područje Prijedora. Iz te regije, u kojoj tokom rata nije bilo borbi, sistematski je samo do avgusta 1992. mučeno i ubijeno između 3.500 i 4.000 ljudi, a oko 50.000 ljudi je protjerano. Reč je uglavnom o Bošnjacima i u manjoj meri o Hrvatima. Nakon što je nedavno, na zahtjev srpskih stranaka, formirana državna Komisija za utvrđivanje činjenica o ubistvima, uglavnom Srba, počinjenim u Sarajevu, Stranka za Bosnu i Hercegovinu je zatražila formiranje komisije koja bi utvrdila činjenice o događajima u području Prijedora.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available