Najnoviji izvještaj Svjetske banke za Crnu Goru izazvao je značajnu pažnju domaće javnosti prije svega zbog ocjene da je jedan od najvećih problema u Crnoj Gori korupcija. Opozicija i dio nevladinog sektora takve ocjene smatraju realnim i očekivanim, dok predstavnici Vlade ističu da problem korupcije nije specifičnost Crne Gore.
U rubrici „Crna Gora i region“ govorimo o uticaju predstojećih parlamentarnih izbora u Srbiji na odnose sa Crnom Gorom i regionom. Naš sagovornik predsjednik Evropskog Pokreta u Srbiji, Živorad Kovačević.
Bijela kuća je protekle sedmice negodovala zbog izvještavanja uglednih američkih medija, televizijske mreže NBC i dnevnika Washington Post, koji su sukob u Iraku okarakterizirali kao građanski rat. Iako je krvave sukobe iračkih šija i sunija identično ocijenio i glavni tajnik Ujedinjenih naroda Kofi Annan, Bijela kuća baš nije sretna kada takve ocjene daju glavni nacionalni mediji i kada one proturječe službenoj retorici koja tvrdi da se Amerikanci u Iraku bore protiv terora i za uspostavu slobode i demokracije. Sektaško nasilje u Iraku prije nekoliko dana je dobilo novi poticaj, a zanimljivo je da su među njegovim podstrekačima osobe koje su svojevremeno boravile u Bosni i Hercegovini i u toj zemlji ostavile svoj trag.
Haški optuženik Vojislav Šešelj 27 dana štrajkuje glađu i prebačen je u bolničko odelenje pritvora u Sheveningenu. Odbija hranu i spreman je da umre u zahtevu da mu se ispune zahtevi, kažu njegovi politički saradnici u Beogradu. Koliko je štrajk glađu Vojislava Šešelja doista borba za njegova ljudska prava i da li je to politički instrumentalizovano u predizbornoj kampanji. Istraživanja pokazuju da Radikali, čiji je Šešelj još uvek lider, beleže rast popularnosti pred parlamentarne izbore 21. januara.
U Briselu će danas biti održana zajednicka sjednica Vijeća za implementaciju mira i političkih čelnika iz BiH, na kojoj će biti razgovarano o formiranju vlasti u toj zemlji i reformi policije.
BiH prije svega politički nije zrela za dalji samostalan put, kojem je cilj postizanje evropskih standarda u svim oblastima, odnosno ulazak u Evropsku uniju. To se, ne može postići bez pritisaka i uslovljavanja sa strane, bilo iz Brisela, bilo iz Vašingtona. Da li najavljeno ukidanje Ureda visokog predstavnika (OHR) u BiH i smanjenje snaga EUFOR-a znači da međunarodna zajednica odlazi iz BiH nedovršenog posla?
Dan posle najveće srpske investicije u inostranstvo, kako su u Beogradu nazvali kupovinu Telekoma Srpske, postavlja se pitanje da li je vlada u Beogradu pored ekonomskog motiva da čak plati 40 odsto od drugoplasiranog na tenderu Austrijskog Telekoma, imala i političkih motiva da učestvuje u kupovini Telekom Srpske. Nezavisni ekonomisti kritikuju potez Vlade i njenog preduzeća, dok u Vladi najavljuju nove investicije preko Drine.
U Beogradu se pozdravlja inicijativa italijanskog premijera Romana Prodija da Evropska unija omogući Srbiji zaključivanje Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, uz uslov njene pune saradnjom sa Haškim tribunalom i doprinosom „jasnom i održivom rešenja statusa Kosova“. Ipak, pod uslovom da taj doprinos ne znači i pristajanje na nezavisnost Kosova.
Ugledni britanski novinar i dobar poznavatelj prilika na Balkanu, Tim Juda, za Radio Slobodna Evropa govori o tome da li se Bosna kreće naprijed i da li bi potpuni odlazak vojnika EUFOR-a mogao destabilizirati t zemlju, ali i cijelu regiju, te komentira dva slučaja štrajka glađu - Šešeljev u haškom pritvoru i donedavni Glavašev u zagrebačkom pritvoru.
Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH, Mirsad Kebo, nakon posjete Evropskom sudu za ljudska prava i nekim drugim institucijama Vijeća Evrope najavljuje štrajk glađu ukoliko se ne riješe radna i druga prava policajaca BiH koji su bez posla ostali prije četiri godine.
Poziv Srbiji u Partnerstvo za mir i mogućnost nastavka pregovora Evropske unije o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, koju je u ponedeljak najavio Havijer Solana, ima za cilj da pomogne njenim građanima, koji žele da evropeizacija postane ključni proces na domaćoj političkoj sceni, kaže za Radio Slobodna Evropa Gerald Knaus, direktor "Inicijative za evropsku stabilnost". On je, međutim, istakao da Sporazum neće biti potpisan bez izručenja Ratka Mladića i da političari u Beogradu ne bi trebalo da pogrešno tumače ovu promenu taktike, ali ne i strategije Brisela.
Proces kartelizacije i tajkunizacije društva uglavnom se u dnevnopolitičkim obračunima i analizama vezuje za noviju crnogorsku istoriju i tranzicioni period nakon raspada bivše Jugoslavije. Da li korijeni tog fenomena sežu mnogo dublje u crnogorsku prošlost?
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available