Proces kartelizacije i tajkunizacije društva uglavnom se u dnevnopolitičkim obračunima i analizama vezuje za noviju crnogorsku istoriju i tranzicioni period nakon raspada bivše Jugoslavije. Da li korijeni tog fenomena sežu mnogo dublje u crnogorsku prošlost?
Predsjedništvo BiH danas će Centralnoj izbornoj komisiji i SIPI na provjeru uputiti imena kandidata za mandatara Vijeća ministara koja su političke partije do sada predale.
Vlada Republike Srpske dala je saglasnost Telekomu Srbije, koji je za privatizaciju 65 posto državnog kapitala u Telekomu Srpske ponudio 646 miliona evra.
Dalmatinski antifašisti proslavili su u nedjelju 62. obljetnicu pobjede u bitci za Knin, što je značilo oslobođenja Dalmacije. Poimenično su zatražili od hrvatskih vlasti obnovu nekih porušenih spomenika iz NOB-a, najavivši da će s pitanjem rušenja spomeničke baštine izići i pred međunarodne institucije.
Specijalni tužilac za ratne zločine Srbije Vladimir Vukčević izjavio je u ponedeljak da je srpsko pravosuđe na tragu otkrića najveće masovne grobnice u BiH posle Srebrenice, u kojoj je sahranjeno između 670 i 750 ljudi, a u vezi sa zločinom u Zvorniku i takozvanom “zvorničkom grupom”. Portparol Tužlaštva za ratne zločine Bruno Vekarić kazao je za Radio Slobodna Evropa da je istraga u toku i da se ne mogu iznositi detalji dok se ne utvrdi broj počinilaca zločina. Izjavu Vladimira Vukčevića nadležne institucije u BiH ne žele komentarisati.
Tužilaštvo Haškog tribunala najavilo je žalbu na presudu bivšem predsjedniku Skupštine Republike Srpske Momčilu Krajišniku, koji je osuđen na 27 godina zatvora za zločine protiv čovječnosti, počinjene u BiH nad Bošnjacima i Hrvatima.
U holandskom gradu Asenu danas su uručena priznanja za 500 vojnika iz nekadašnjeg holanskog sastava međunarodnih mirovnih snaga u BiH, među kojim su i oni koji su bili na osiguranju zaštićene zone UN u Srebrenici jula 1995., kada su srpske snage počinile masovni genocid nad bošnjacima. Zbog dodjele priznanja holandskim vojnicima, danas su ispred zgrade kasarne u Asenu i parlamenta Holanije u Hagu održani protesti na kojim su žene Srebrenice nosile 60 metara dug plakat sa imenima 8106 ubijenih Srebreničana.
Vlasti u Bosni i Hercegovini nedavno su provele još jednu reviziju državljanstava koja su tokom posljednjeg rata u toj zemlji izdavana, među ostalima, i dobrovoljcima i misionarima iz islamskih zemalja. I dok je dobar dio bivših pripadnika odreda El Mudžahid uz pismenu preporuku ili dovaljan dolarski iznos u prave ruke, to pitanje više ili manje riješio, Bošnjaci izbjegli sa Kosova još čekaju da im vlasti u Sarajevu omoguće prijem u državljanstvo BiH. Neki, poput porodice Bulja iz Kosovske Mitrovice, čekaju osam godina. Ferida, Ćamil i Amela Bulju o tome govore:
Jedno od čuda tranzicije u Srbiji - direktori i visoko obrazovani stručnjaci sa lopatama i krampama u rukama. Nakon propasti velikih državnih firmi, nekada ugledni privredni rukovodioci neretko za život zarađuju kao fizički radnici, angažovani na održavanju puteva i ulica. U Užicu smo naišli na grupu fakultetski obrazovanih putara.
Intervju sa Draganom Šoćem, funkcionerom Narodne stranke.
Johan Ginter Paulik u Hrvatsku je stigao sa desetogodišnjom devojčicom iz Vranja. Ispostavilo se da joj on nije otac, niti bilo kakav rođak. Slučaj ovog Nemca, osumnjičenog u Hrvatskoj i Srbiji za pedofiliju, prošao je bez kazne. Kao i mnogi slični slučajevi seksualnog iskorištavanja i zlostavljanja dece. Ovom pričom želimo još jednom ukazati na ozbiljnost problema sa kojim se vlasti uglavnom ne žele ili ne znaju kako suočiti, osim pojedinaca u policiji i službama za socijalni rad.
Udruženja izbjeglih, raseljenih i povratnika u okviru Saveza izbjeglica ovih dana organizuju niz javnih protesta. Njima žele novoizabrane predstavnike vlasti upozoriti na težak položaj u kojem se nalaze.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available