O posljednjim hapšenjima svojih državljanja u Sjedinjenim Američkim Državama bosanskohercegovačke vlasti još nisu dobile zvanične informacije.
Gošća Press kluba je doktorka Milena Jauković, vaskularni hirurg u Urgentnom centru u Beogradu i sekretar Etičkog komiteta Srpskog lekarskog društva.
BiH, Crna Gora i Srbija danas su u Briselu zvanično postale članice NATO programa Partnerstvo za mir.
U BiH nekoliko stotina bivših policajaca bez ikakvog uspjeha već četiri godine traži pravdu. Problem je nastao 2002. kada je Misija UN u BiH na čelu sa tadašnjim administratorom Žakom Polom Klajnom provela proces preispitivanja sposobnosti policajaca. Oni koji su prošli provjere dobili su posebne potvrde - certifikate da imaju pravo da nastave rad. Ostali, njih oko 600 te potvrde nije dobilo. Ostali su bez posla. Za 200 ih se ispostavilo da su bili ili žrtve manjkavog procesa provjere ili ličnih osveta. Štrajk glađu u koji su stupili ove sedmice je, kažu, posljednja nada.
Americke vlasti su uhapsile 26 bivsih pripadnika srpskih snaga u BiH jer su dovedeni u vezu sa genocidom počinjenim u ljeto 1995. nad žiteljima Srebrenice. Oni su prema izvještajima američkih medija dali prilikom ulaska u SAD lažne podatke u kojima nisu naveli da su se borili u srpskim snagama u BiH. Nakon što su američke vlasti uhapsile 26 bivših pripadnika vojske Republike Srpske, koji se dovode u vezu sa masakrom koji je počinjen u Srebrenici, postavlja se pitanje – da li neke osobe koje se terete za ratne zločine u Bosni žive i u Srbiji, s obzirom na krajnje liberalne uslove koji su vladali prilikom dodele državljanstva u ovoj zemlji.
Načelnik Generalštaba Vojske Srbije Zdravko Ponoš je, prilikom obilaska 63. padobranske brigade u Nišu, rekao da bi uhapsio Ratka Mladića kad bi znao gde je. "Ne raspolažem informacijama gde se nalazi Mladić. General potpukovnik Ponoš je rekao i da je moguće da na Kosovu dođe do povećanih tenzija.
Američki mediji prenose da su tamošnje vlasti posljednjih dana uhitile čak 19 bivših pripadnika Vojske Republike Srpske, zbog sumnje da su prikrivali podatke o sebi imigracionim vlastima. Podaci se tiču učešća u ratnim dešavanjima u BiH i ratnim zločinima koje su srpske snage počinile, posebice u Srebrenici.
Teško bolesna Zagrepčanka, Jasna Šantić, i njezin devetogodišnji sin Dubravko, već dvije godine, otkako im je zbog starih i neispravnih instalacija izgorjela trošna kuća, proživljavaju pravu životnu dramu - ostati zajedno na cesti, bez krova nad glavom, ili prihvatiti prijedlog socijalnih službi o razdvajanju, a to znači - dječak u dom, a majka u neko od prihvatilišta. Nesretna majka je dosad, na razne gradske i državne adrese, uputila brojne molbe. Zasad je bez odgovora.
Premijer Republike Srpske Milorad Dodik naredio je danas reaktiviranje komisije za utvrđivanje istine o sudbini nestalog pukovnika Armije BiH Avde Palića. Prethodna komisija, koja je svoj rad završila u aprilu ove godine, nije uspjela utvrditi gdje se nalaze posmrtni ostaci Avde Palića, ratnog komandanta Žepe koji se vodi kao nestao od jula 2005. godine.
Prije 15 godina, 6. prosinca, Dubrovnik je doživio najteže razaranje u novijoj povijesti. Snage JNA, srpske i crnogorske paravojne jedinice, ispalile su na grad podno Srđa više od 2000 granata. Ubijeno je 19, ranjeno preko 60 ljudi. Devastirana je kulturno povijesna jezgra grada. Dubrovčani sigurno taj datum nikada neće zaboraviti. No, svaka priča ima dvije strane. Što se tih dana, a potom i mjeseci, događalo sa Dubrovčanima, građanima srpske nacionalnosti? Ovo je priča o nekadašnjem atletičaru, sportskom radniku i pravniku, Vasiljku Vukoju. Već 14 godina nije bio u rodnom gradu. Dubrovnik je bio prisiljen napustiti i danas živi u Australiji. Donedavno je radio u Odjelu za imigracije australijske Vlade, a sada ima vlastiti odvjetnički ured.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija (UN) Kofi Anan je u oproštajnom govoru pred napuštanje dužnosti kritikovao predsednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Džordža Buša (George Bush) rekavši da Amerika u ratu ne sme žrtvovati sopstvene demokratske principe i da ne sme delovati sama. Američka državna sekretarka Kondoliza Rajs (Condoleezza Rice) je zamerila odlazećem generalnom sekretaru što je "propustio priliku" da kaže i nešto dobro na račun Sjedinjenih Država.
Od opštih izbora u BiH prošlo je dva i po mjeseca. Vlast nije formirana ni u federalnim kantonima, a pogotovo ne na nivou Federacije ili institucija BiH. Do sada je vlast uspostavljena jedino u Republici Srpskoj. Šta je razlog ovakve situacije i da li je na pomolu rješenje političke blokade?
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available