Dostupni linkovi

Uhapsio bih Mladića kad bih znao gde je


Načelnik Generalštaba Vojske Srbije general potpukovnik Zdravko Ponoš nije isključio mogućnost da bi oko konačnog rešavanja statusa Kosova moglo da dođe do pojačanih tenzija u kopnenoj zoni bezbednosti, ali je dodao da je Vojska Srbije spremna da odgovori na tu vrstu izazova. Ponoš međutim nije precizirao na koji način bi Vojska Srbije odgovorila na takve izazove:

„Vojska je do sada taj posao maksimalno ozbiljno radila, ne podešavajući se prema dnevnopolitičkim događanjima u regionu ili šire od toga. Pokušavali smo da razvijemo partnerske odnose sa KFOR-om i imamo uspjeha u tome. Moguće je da će doći do povećanih tenzija, ali mi smo spremni da odgovorimo na tu vrstu izazova. Ali istovremeno računamo da će i oni koji politički utiču na lokalno stanovništvo u toj zoni voditi računa o tome da izvrše svoj deo posla. Nikome ne treba da bude u interesu da komplikuje politički proces.“

Novoimenovani načelnik Generalštaba je još kazao da ne raspolaže informacijama gde se nalazi haški optuženik general Ratko Mladić, naglašavajući da bi on rešio taj problem kada bi imao takva saznanja:

„Gde se Ratko Mladić nalazi, to nije informacija koju automatski dobijate kada vas postave na mesto načelnika Generalštaba. Zar ne mislite kad bi neko u vrhu vojske u ovom momentu imao odgovor na to vaše pitanje da taj problem ne bi odmah rešio? Ja bih.“

Ponoš je prilikom obilaska 63. padobranske brigade u Nišu još rekao da će ulaskom u Partnerstvo za mir biti intenzivirana međunarodna vojna saradnja:

„To su znanje i iskustvo. Ne treba da mislimo da će nam neko odmah džaba dati opremu. To nije ključna stvar i nije nam prioritet u ovom momentu. Kad niste u Partnerstvu za mir, onda je to ograničeno, iako smo mi imali do sada dosta dinamičnu saradnju i sa NATO-om i sa mnogi članicama NATO-a bilateralno. Sad će to biti relaksirano i komotnije, u smislu da ćemo imati pristup nekim školama kojima do sada nismo imali pristup jer je postojao izvestan nivo restrikcije od strane NATO-a. Imaćemo pristup i nekakvim bilateralnim fondovima i oblastima saradnje kojima do sada nismo imali pristup. Kod Amerikanaca je to dosta izraženo, pošto oni imaju poseban okvir za saradnju sa zemljama koje su u Partnerstvu za mir.“

Komentarišući posetu pilota Vojske Srbije vojnoj bazi u Avianu, načelnik Generalštaba je rekao da se ne može zaboraviti i oprostiti NATO bombardovanje, ali da bi time trebalo da se bave istoričari, a da bi pripadnici vojske trebalo da gledaju u budućnost i da nastave saradnju sa međunarodnim vojnim partnerima.
XS
SM
MD
LG