Nakon što su u Republici Srpskoj izignorisli Dan državnosti BiH, 25. novembar, predsjednik ovog entiteta Milan Jelić čak je našao i za shodno da upozori da čestitke koje su tim povodom predstavnicima državnih organa BiH uputili OHR, britanska kraljica Elizabeta Druga i predstavnici drugih država predstavljaju «najgrublji izraz nepoštivanja organizacije, unutrašnje stukture, integriteta i suvereniteta BiH».
Članovi Predsjedništva BiH Željko Komšić i Haris Silajdžić sastali su se u nedjelju naveče u Zagrebu sa hrvatskim predsjednikom Stjepanom Mesićem. Susret nije bio zvaničan, niti najavljen. Predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović o tome je saznao od novinara. Otkud ovaj susret i zbog čega bez Radmanovića.
U susret političkim odlukama vezanim za status Kosova, u srpskoj zajednici vlada različito mišljenje o njihovoj budućnost na tom prostoru. Zbog teških ekonomskih uslova i nejasne perspective, Srbi iz sela Preoca, nedaleko od Prištine, smatraju da je njihov ostanak neizvestan.
U intervjuu za Radio Slobodna Evropa Rajko Cerović, crnogorski publicista i predsjednik Upravnog odbora javnog servisa, komentariše pitanje crkve u Crnoj Gori, govori o lustraciji kao neophodnom tranzicionom procesu i pojašnjava zašto je u Crnoj Gori zamrla intelektualna kritička misao.
Iako ne postoje pouzdan i precizni pokazatelji, veruje se da se u Srbiji godišnje pojavljuje hiljadu novih narkomana. Najnovija istraživanja govore da je svaka peta mlađa osoba u Srbiji probala neku vrstu droge.
Današnji dan, 25. novembar, je Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Ujedinjene nacije, koje su inicirale obeležavanje ovog dana, objavile su neke podatke o zlostavljanju žena širom sveta. Prema tim podacima svaka treća žena je doživela neki od oblika zlostavljanja poput nasilja, batina, silovanja itd.
Polaganjem vijenaca ispred Vječne vatre u Sarajevu rano jutros obilježen je 25. novembar, Dan državnosti BiH. Vijence su položila samo dvojica članova Predsjedništva BiH, Hrvat Željko Komšić i Bošnjak Haris Silajdžić. Oni su takođe bili jedini domaćini sinoćnjeg prijema u Sarajevu. Prijemu nije ni prisustvovao srpski član Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović, koji, kao i njegovi prethodnici, 25. novembar ne smatra državnim praznikom. I ove godine Dan državnost BiH obilježava se samo u jednom bh. entitetu - Federaciji BiH, dok je u Republici Srpskoj radni dan.
Uprkos sve boljem standardu u zemljama jugoistočne Evorpe, jedno od četvoro dece mlađe od 15 godina još uvijek živi u ekstremnom siromaštvu, saopštava UNICEF. U Bosni i Hercegovni među najsiromašnije slojeve stanovništva spadaju domaćinstva sa troje i više dece. Uz to, sve veći broj mališana biva marginaliziran i zaboravljen.
Bivši ruski špijun Aleksander Litvinenko preminuo je na odjelu intenzivne njege londonske Sveučilišne bolnice u četvrtak nešto iz 21 sat po lokalnom vremenu. Poznat kao oštri kritičar ruskoga predsjednika, Litvinenko je od 2000. godine bio u egzilu u Velikoj Britaniji, a nedavno je dobio i britansko državljanstvo. U posljednoj poruci, prema izjavi njegovih prijatelja, optužio je ruskoga predsjednika Putina da je odgovoran za njegovu smrt. Službena Moskva negira bilo kakvu umiješanost.
Dejan Milenković zvani Bagzi, svedok saradnik u procesu za ubistvo srpskog premijera Zorana Đinđića, izjavio je pred Specijalnim sudom da je Zemunski klan, pored tog atentata i ubistava političara, planirao i mnoge druge zločine, kao što su ubistvo tužioca Mioljuba Vitorovića i napad na Ambasadu Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu.
Dan državnosti BiH, 25. novembar, ni ove godine neće biti proslavljan na teritoriji cijele države. Datum je koji uvijek posjeća na apsurde Bosne i Hercegovine, u jednom dijelu zemlje se slavi, u drugom budi negativne emocije, dok se u trećem ignoriše.
Bosna i Hercegovina podnijela je 1993. međunarodnom sudu pravde u Hagu tužbu protiv tadašnje Savezne Republike Jugoslavije, tražeći odštetu zbog agresije i genocida i optužujući tadašnje vlasti za kršenje međunarodnih konvencija u oružanom sukobu, genocid i kršenje ljudskih prava. Proces je prenesen na državnu zajednicu Srbija i Crna Gora, a 9. maja ove godine je okončan, te preostaje da se čeka presuda. Ovih dana je saopšteno da Bosna i Hercegovina ostaje pri tužbi za genocid i protiv Crne Gore bez obzira što je došlo do državnog razdvajanja sa Srbijom.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available