Uprkos sve boljem standardu u zemljama jugoistočne Evorpe, jedno od četvoro dece mlađe od 15 godina još uvijek živi u ekstremnom siromaštvu, saopštava UNICEF. U Bosni i Hercegovni među najsiromašnije slojeve stanovništva spadaju domaćinstva sa troje i više dece. Uz to, sve veći broj mališana biva marginaliziran i zaboravljen.
Bivši ruski špijun Aleksander Litvinenko preminuo je na odjelu intenzivne njege londonske Sveučilišne bolnice u četvrtak nešto iz 21 sat po lokalnom vremenu. Poznat kao oštri kritičar ruskoga predsjednika, Litvinenko je od 2000. godine bio u egzilu u Velikoj Britaniji, a nedavno je dobio i britansko državljanstvo. U posljednoj poruci, prema izjavi njegovih prijatelja, optužio je ruskoga predsjednika Putina da je odgovoran za njegovu smrt. Službena Moskva negira bilo kakvu umiješanost.
Dejan Milenković zvani Bagzi, svedok saradnik u procesu za ubistvo srpskog premijera Zorana Đinđića, izjavio je pred Specijalnim sudom da je Zemunski klan, pored tog atentata i ubistava političara, planirao i mnoge druge zločine, kao što su ubistvo tužioca Mioljuba Vitorovića i napad na Ambasadu Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu.
Dan državnosti BiH, 25. novembar, ni ove godine neće biti proslavljan na teritoriji cijele države. Datum je koji uvijek posjeća na apsurde Bosne i Hercegovine, u jednom dijelu zemlje se slavi, u drugom budi negativne emocije, dok se u trećem ignoriše.
Bosna i Hercegovina podnijela je 1993. međunarodnom sudu pravde u Hagu tužbu protiv tadašnje Savezne Republike Jugoslavije, tražeći odštetu zbog agresije i genocida i optužujući tadašnje vlasti za kršenje međunarodnih konvencija u oružanom sukobu, genocid i kršenje ljudskih prava. Proces je prenesen na državnu zajednicu Srbija i Crna Gora, a 9. maja ove godine je okončan, te preostaje da se čeka presuda. Ovih dana je saopšteno da Bosna i Hercegovina ostaje pri tužbi za genocid i protiv Crne Gore bez obzira što je došlo do državnog razdvajanja sa Srbijom.
Danas nije održan već zakazani nastavak konstituirajuće sjednice Zastupničkog doma Parlamenta BiH. Parlamentarne stranke koje bi trebale činiti većinu, nisu se dan ranije uspjele dogovoriti ko će biti premijer, ni koji će HDZ ući u vlast.
Sarajevski penzioneri, pred zgradama Elektroprivrede, Vijeća ministara BiH i federalne vlade, simbolično su zapalili svijeće u znak protesta zbog najavljenog poskupljenja električne energije. I pored toga što je prosječna penzija u BiH oko 200 konvertibilnih maraka, ljudi treće dobi najredovnije su platiše računa.
Priča o dvanaestogodišnjaku koji nema vremena za igru i zabavu, za fudbalske utakmice ili bioskop.
Kako je Bjelopoljac Tufik Erović oteo parče zemlje od rijeke Lim, kultivisao ga i od toga 30 godna hrani porodicu.
Ovde možete poslušati izjavu Nebojše Čovića Svedok saradnik Dejan Milenković Bagzi kazao je u Specijalnom sudu na suđenju optuženima za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića da su odluku o bistvu premijera Srbije doneli Milorad Ulemek Legija i vođa zemunskog kriminalnog klana Dušan Spasojević. Milenković je takođe izjavio da su sa odlukom da Đinđić bude ubijen od političara bili upoznati tadašnji potpredsednik srpske vlade Nebojša Čović i lider Srpske radikalne stranke Vojilsav Šešelj, kao i da je Čović podržavao Đinđićevo ubistvo.
Danas je u opštini Istočna Ilidža, u Republici Srpskoj, položen kamelj temeljac za izgradnju prvog državnog zatvora u Bosni i Hercegovini, visoke sigurnosti. Za njegovu izgradnju potrebno je preko 14 miliona eura, a predviđeni kapacitet je 350 ležaja.
Apelaciono vijeće Suda BiH ukinulo je rješenje o pritvoru predsjedniku Hrvatske demokratske zajednice BiH Draganu Čoviću, ali će on ostati u pritvoru dok ovo pitanje ponovo ne razmotri prvostepeno vijeće. Čović se u pritvoru nalazi od 17. novembra, kada je osuđen na pet godina zatvora za zloupotrebu položaja ministra finansija Federacije BiH 2000. godine.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available