U susret političkim odlukama vezanim za status Kosova, u srpskoj zajednici vlada različito mišljenje o njihovoj budućnost na tom prostoru. Zbog teških ekonomskih uslova i nejasne perspective, Srbi iz sela Preoca, nedaleko od Prištine, smatraju da je njihov ostanak neizvestan.
U intervjuu za Radio Slobodna Evropa Rajko Cerović, crnogorski publicista i predsjednik Upravnog odbora javnog servisa, komentariše pitanje crkve u Crnoj Gori, govori o lustraciji kao neophodnom tranzicionom procesu i pojašnjava zašto je u Crnoj Gori zamrla intelektualna kritička misao.
Iako ne postoje pouzdan i precizni pokazatelji, veruje se da se u Srbiji godišnje pojavljuje hiljadu novih narkomana. Najnovija istraživanja govore da je svaka peta mlađa osoba u Srbiji probala neku vrstu droge.
Današnji dan, 25. novembar, je Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Ujedinjene nacije, koje su inicirale obeležavanje ovog dana, objavile su neke podatke o zlostavljanju žena širom sveta. Prema tim podacima svaka treća žena je doživela neki od oblika zlostavljanja poput nasilja, batina, silovanja itd.
Polaganjem vijenaca ispred Vječne vatre u Sarajevu rano jutros obilježen je 25. novembar, Dan državnosti BiH. Vijence su položila samo dvojica članova Predsjedništva BiH, Hrvat Željko Komšić i Bošnjak Haris Silajdžić. Oni su takođe bili jedini domaćini sinoćnjeg prijema u Sarajevu. Prijemu nije ni prisustvovao srpski član Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović, koji, kao i njegovi prethodnici, 25. novembar ne smatra državnim praznikom. I ove godine Dan državnost BiH obilježava se samo u jednom bh. entitetu - Federaciji BiH, dok je u Republici Srpskoj radni dan.
Uprkos sve boljem standardu u zemljama jugoistočne Evorpe, jedno od četvoro dece mlađe od 15 godina još uvijek živi u ekstremnom siromaštvu, saopštava UNICEF. U Bosni i Hercegovni među najsiromašnije slojeve stanovništva spadaju domaćinstva sa troje i više dece. Uz to, sve veći broj mališana biva marginaliziran i zaboravljen.
Bivši ruski špijun Aleksander Litvinenko preminuo je na odjelu intenzivne njege londonske Sveučilišne bolnice u četvrtak nešto iz 21 sat po lokalnom vremenu. Poznat kao oštri kritičar ruskoga predsjednika, Litvinenko je od 2000. godine bio u egzilu u Velikoj Britaniji, a nedavno je dobio i britansko državljanstvo. U posljednoj poruci, prema izjavi njegovih prijatelja, optužio je ruskoga predsjednika Putina da je odgovoran za njegovu smrt. Službena Moskva negira bilo kakvu umiješanost.
Dejan Milenković zvani Bagzi, svedok saradnik u procesu za ubistvo srpskog premijera Zorana Đinđića, izjavio je pred Specijalnim sudom da je Zemunski klan, pored tog atentata i ubistava političara, planirao i mnoge druge zločine, kao što su ubistvo tužioca Mioljuba Vitorovića i napad na Ambasadu Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu.
Dan državnosti BiH, 25. novembar, ni ove godine neće biti proslavljan na teritoriji cijele države. Datum je koji uvijek posjeća na apsurde Bosne i Hercegovine, u jednom dijelu zemlje se slavi, u drugom budi negativne emocije, dok se u trećem ignoriše.
Bosna i Hercegovina podnijela je 1993. međunarodnom sudu pravde u Hagu tužbu protiv tadašnje Savezne Republike Jugoslavije, tražeći odštetu zbog agresije i genocida i optužujući tadašnje vlasti za kršenje međunarodnih konvencija u oružanom sukobu, genocid i kršenje ljudskih prava. Proces je prenesen na državnu zajednicu Srbija i Crna Gora, a 9. maja ove godine je okončan, te preostaje da se čeka presuda. Ovih dana je saopšteno da Bosna i Hercegovina ostaje pri tužbi za genocid i protiv Crne Gore bez obzira što je došlo do državnog razdvajanja sa Srbijom.
Danas nije održan već zakazani nastavak konstituirajuće sjednice Zastupničkog doma Parlamenta BiH. Parlamentarne stranke koje bi trebale činiti većinu, nisu se dan ranije uspjele dogovoriti ko će biti premijer, ni koji će HDZ ući u vlast.
Sarajevski penzioneri, pred zgradama Elektroprivrede, Vijeća ministara BiH i federalne vlade, simbolično su zapalili svijeće u znak protesta zbog najavljenog poskupljenja električne energije. I pored toga što je prosječna penzija u BiH oko 200 konvertibilnih maraka, ljudi treće dobi najredovnije su platiše računa.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available