Elektronski i pisani mediji na Kosovu ne posvećuju dovoljno pažnje kretanjima koja se odnose na nacionalne manjine i samim manjinama, konstatovano je tokom konferencije na temu «Mediji i manjine» koju je organizovala Poslanička grupa 6+ u Skupštini Kosova, a koju čine predstavnici turske i bošnjačke zajednice.
Početkom iduće godine u sjedište UNESCO-a u Parizu bit će dostavljen nominacijski fajl historijske gradske jezgre Jajce, nakon čega bi se još jedan kulturni spomenik iz Bosne i Hercegovine mogao naći na popisu svjetske baštine.
Da li će novi urbanistički planovi spasiti makar UNESCO-ove zaštićene zone od budvanizacije? Hoće li planovi za izgradnju samo legalizovati već postojeće stanje, te zašto je utihnuo građanski protest kada je riječ o budućnosti zajedničkog životnog prostora? O tome razgovaramo sa Boženom Jelušić iz nevladine organizacije "Za bolji grad".
Iako su žene vrlo često žrtve diskriminacije na svojim radnim mestima, o ovom problemu u društvu malo se govori.
U kontekstu srpsko-albanskih odnosa i aktuelnog pitanja rešenja budućeg statusa Kosova, istraživali smo koji su motivi studenata albanskog jezika na beogradskom Filološkom fakultetu da uče ovaj jezik, te kakav je njihov pogled na budućnost ovih odnosa.
Kratki video snimak jednog od govora sadašnjeg predsednika Hrvatske Stjepana Mesića, od pre petnaestak godina, pojavio se u prošlu subotu uveče na jednom od najposećenijih hrvatskih internet portala. Bavili smo se protekle sedmice, i mi i još mnogi mediji, sadržinom tog govora, njegovom verodostojnošću, temom i kredibilitetom autora. Ali je jedan od segmenata ostao nedorečen, a o kojem je govorio i predsednik Mesić obraćajući se javnosti dva dana nakon što se deo govora pojavio. Web portal Index.hr nije ovaj snimak našao tako što je za njim tragao, već je snimak dostavljen, svrsishodno pušten u javnost sa mesta i od ljudi gde je taj snimak postojao. Ovaj slučaj povod je za našu današnju regionalnu Temu sedmice u kojoj govorimo o informacijama koje poseduju razne tajne službe, njihovi otrgnuti delovi ili sadašnji i bivši agenti i ostali pripadnici tih službi, i naročito o situacijama u kojima i načinima na koji oni te informacije zloupotrebljavaju u političke svrhe, najčešće, odnosno po pravilu u korist vladajućih garnitura.
O posljednjim hapšenjima svojih državljanja u Sjedinjenim Američkim Državama bosanskohercegovačke vlasti još nisu dobile zvanične informacije.
Gošća Press kluba je doktorka Milena Jauković, vaskularni hirurg u Urgentnom centru u Beogradu i sekretar Etičkog komiteta Srpskog lekarskog društva.
BiH, Crna Gora i Srbija danas su u Briselu zvanično postale članice NATO programa Partnerstvo za mir.
U BiH nekoliko stotina bivših policajaca bez ikakvog uspjeha već četiri godine traži pravdu. Problem je nastao 2002. kada je Misija UN u BiH na čelu sa tadašnjim administratorom Žakom Polom Klajnom provela proces preispitivanja sposobnosti policajaca. Oni koji su prošli provjere dobili su posebne potvrde - certifikate da imaju pravo da nastave rad. Ostali, njih oko 600 te potvrde nije dobilo. Ostali su bez posla. Za 200 ih se ispostavilo da su bili ili žrtve manjkavog procesa provjere ili ličnih osveta. Štrajk glađu u koji su stupili ove sedmice je, kažu, posljednja nada.
Americke vlasti su uhapsile 26 bivsih pripadnika srpskih snaga u BiH jer su dovedeni u vezu sa genocidom počinjenim u ljeto 1995. nad žiteljima Srebrenice. Oni su prema izvještajima američkih medija dali prilikom ulaska u SAD lažne podatke u kojima nisu naveli da su se borili u srpskim snagama u BiH. Nakon što su američke vlasti uhapsile 26 bivših pripadnika vojske Republike Srpske, koji se dovode u vezu sa masakrom koji je počinjen u Srebrenici, postavlja se pitanje – da li neke osobe koje se terete za ratne zločine u Bosni žive i u Srbiji, s obzirom na krajnje liberalne uslove koji su vladali prilikom dodele državljanstva u ovoj zemlji.
Načelnik Generalštaba Vojske Srbije Zdravko Ponoš je, prilikom obilaska 63. padobranske brigade u Nišu, rekao da bi uhapsio Ratka Mladića kad bi znao gde je. "Ne raspolažem informacijama gde se nalazi Mladić. General potpukovnik Ponoš je rekao i da je moguće da na Kosovu dođe do povećanih tenzija.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available