Dan posle najveće srpske investicije u inostranstvo, kako su u Beogradu nazvali kupovinu Telekoma Srpske, postavlja se pitanje da li je vlada u Beogradu pored ekonomskog motiva da čak plati 40 odsto od drugoplasiranog na tenderu Austrijskog Telekoma, imala i političkih motiva da učestvuje u kupovini Telekom Srpske. Nezavisni ekonomisti kritikuju potez Vlade i njenog preduzeća, dok u Vladi najavljuju nove investicije preko Drine.
U Beogradu se pozdravlja inicijativa italijanskog premijera Romana Prodija da Evropska unija omogući Srbiji zaključivanje Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, uz uslov njene pune saradnjom sa Haškim tribunalom i doprinosom „jasnom i održivom rešenja statusa Kosova“. Ipak, pod uslovom da taj doprinos ne znači i pristajanje na nezavisnost Kosova.
Ugledni britanski novinar i dobar poznavatelj prilika na Balkanu, Tim Juda, za Radio Slobodna Evropa govori o tome da li se Bosna kreće naprijed i da li bi potpuni odlazak vojnika EUFOR-a mogao destabilizirati t zemlju, ali i cijelu regiju, te komentira dva slučaja štrajka glađu - Šešeljev u haškom pritvoru i donedavni Glavašev u zagrebačkom pritvoru.
Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH, Mirsad Kebo, nakon posjete Evropskom sudu za ljudska prava i nekim drugim institucijama Vijeća Evrope najavljuje štrajk glađu ukoliko se ne riješe radna i druga prava policajaca BiH koji su bez posla ostali prije četiri godine.
Poziv Srbiji u Partnerstvo za mir i mogućnost nastavka pregovora Evropske unije o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, koju je u ponedeljak najavio Havijer Solana, ima za cilj da pomogne njenim građanima, koji žele da evropeizacija postane ključni proces na domaćoj političkoj sceni, kaže za Radio Slobodna Evropa Gerald Knaus, direktor "Inicijative za evropsku stabilnost". On je, međutim, istakao da Sporazum neće biti potpisan bez izručenja Ratka Mladića i da političari u Beogradu ne bi trebalo da pogrešno tumače ovu promenu taktike, ali ne i strategije Brisela.
Proces kartelizacije i tajkunizacije društva uglavnom se u dnevnopolitičkim obračunima i analizama vezuje za noviju crnogorsku istoriju i tranzicioni period nakon raspada bivše Jugoslavije. Da li korijeni tog fenomena sežu mnogo dublje u crnogorsku prošlost?
Predsjedništvo BiH danas će Centralnoj izbornoj komisiji i SIPI na provjeru uputiti imena kandidata za mandatara Vijeća ministara koja su političke partije do sada predale.
Vlada Republike Srpske dala je saglasnost Telekomu Srbije, koji je za privatizaciju 65 posto državnog kapitala u Telekomu Srpske ponudio 646 miliona evra.
Dalmatinski antifašisti proslavili su u nedjelju 62. obljetnicu pobjede u bitci za Knin, što je značilo oslobođenja Dalmacije. Poimenično su zatražili od hrvatskih vlasti obnovu nekih porušenih spomenika iz NOB-a, najavivši da će s pitanjem rušenja spomeničke baštine izići i pred međunarodne institucije.
Specijalni tužilac za ratne zločine Srbije Vladimir Vukčević izjavio je u ponedeljak da je srpsko pravosuđe na tragu otkrića najveće masovne grobnice u BiH posle Srebrenice, u kojoj je sahranjeno između 670 i 750 ljudi, a u vezi sa zločinom u Zvorniku i takozvanom “zvorničkom grupom”. Portparol Tužlaštva za ratne zločine Bruno Vekarić kazao je za Radio Slobodna Evropa da je istraga u toku i da se ne mogu iznositi detalji dok se ne utvrdi broj počinilaca zločina. Izjavu Vladimira Vukčevića nadležne institucije u BiH ne žele komentarisati.
Tužilaštvo Haškog tribunala najavilo je žalbu na presudu bivšem predsjedniku Skupštine Republike Srpske Momčilu Krajišniku, koji je osuđen na 27 godina zatvora za zločine protiv čovječnosti, počinjene u BiH nad Bošnjacima i Hrvatima.
U holandskom gradu Asenu danas su uručena priznanja za 500 vojnika iz nekadašnjeg holanskog sastava međunarodnih mirovnih snaga u BiH, među kojim su i oni koji su bili na osiguranju zaštićene zone UN u Srebrenici jula 1995., kada su srpske snage počinile masovni genocid nad bošnjacima. Zbog dodjele priznanja holandskim vojnicima, danas su ispred zgrade kasarne u Asenu i parlamenta Holanije u Hagu održani protesti na kojim su žene Srebrenice nosile 60 metara dug plakat sa imenima 8106 ubijenih Srebreničana.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available