Srpsko narodno vijeće i Samostalna demokratska srpska stranka pozvali su vukovarske gradske vlasti da konačno omoguće postavljanje dvojezičnih ploča na javne ustanove i dvojezične nazive ulica i trgova.
Milorad Pupovac odbacio je poruku predsjednice Kolinde Grabar Kitarović da sudovi trebaju "slušati narod" koji tvrdi da je procesuiranje ratnih zločina nad Hrvatima u Vukovaru - presporo.
"Ćirilićno pismo, koje je ulaskom Bugarske u Europsku uniju postalo jedno od službenih pisama Europske unije, ne bi smjelo biti zabranjivano niti ograničavano u svojoj upotrebi u bilo kojem dijelu Europe," poručio je predsjednik Samostalne demokratske srpske stranke Milorad Pupovac pred odluku vukovarskog Gradskog vijeća da i dalje ne dopusti postavljanje dvojezičnih ploča na javne ustanove i postavljanje dvojezičnih imena ulica i trgova.
HDZ-ove lokalne vlasti protive se proširenju zakonom garantiranih prava srpske manjine zbog - kako tvrde - neprocesuiranja ratnih zločina što su ih 1991. u Vukovaru Srbi počinili nad Hrvatima, a Pupovac odgovara.
"Pisma ne čine nedjela. Nedjela čine ljudi koji se mogu služiti pismima", kazao je Pupovac.
Gradsko vijeće Vukovara sutra će raspravljati o proširenju javnog korištenja srpskog jezika i ćirilice na ploče na tijelima javne vlasti i imenima ulica i trgova koje bi - kako Srba prema popisu iz 2011. godine ima u Vukovaru više od 33 posto - trebale biti na dva jezika, hrvatskom i srpskom, i na dva pisma - ćirilici i latinici.
Iako je to propisano zakonom, to se u Vukovaru ne poštuje.
Naime, u Statutu grada Vukovara i dalje stoji odredba da Gradsko vijeće jednom godišnje - obično u listopadu - razmotri dosegnuti stupanj razumijevanja i dijaloga građana Vukovara te da donosi odluku o mogućnostima i potrebi proširivanja opsega individualnih prava pripadnika srpske nacionalne manjine novim pravima iz kataloga prava predviđenih Zakonom o uporabi jezika i pisma nacionalnih manjina.
Ustavni sud Hrvatske u srpnju je prozvao vukovarske gradske vlasti da se od 2016. nisu očitovale na tu temu, i da "neće dopustiti da to ide u nedogled", kazao je tada predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović.
HDZ-ov gradonačelnik Ivan Penava već je najavio da će njegov prijedlog biti da pomak u međuetničkim odnosima nije takav da prava srpske manjine treba proširiti. Uprvom redu - tvrdi on - zbog neprocesuiranja ratnih zločina nad Hrvatima u Vukovaru.
"Tako da će moj zaključak ići u smjeru da to nije, a kako će Gradsko vijeće glasati, ostaje nam vidjeti. Ne želim prejudicirati, mada mislim da će biti sličan scenarij kao 2016. godine kada je Gradsko vijeće podržalo taj zaključak", kazao je Penava.
- Dvojezičnost u Hrvatskoj: Samo da je posla, bilo na ćirilici ili latinici
- Problemi srpske manjine u Hrvatskoj - od jezika do zapošljavanja
Milorad Pupovac odbacio je poruku predsjednice Kolinde Grabar Kitarović izrečenu u srijedu u Vukovaru da je pravosuđe presporo "i ne samo u kažnjavanju ratnih zločina", i da "treba slušati narod". On se usprotivio pritiscima na pravosuđe i založio za procesuiranje svih ratnih zločina neovisno tko su žrtve, a tko počinitelji, ali evo s čime se ne slaže:
"Ono s čime se ne slažemo jest da da narod zamijeni sudove i da imamo svojevrsne 'narodne sudove' kakve smo imali nakon Drugog svjetskog rata, i koji s pravom smetaju ljude koji se danas sjećaju stradalih nakon Drugog svjetskog rata. Ti sudovi nisu mogli biti pravedni tada, ne vjerujem zašto bi logika 'narodnih sudova' za što neki plediraju bila bolja nego logika otvorenog suđenja bez pritisaka," poručio je Pupovac, koji je prozvao predsjednicu da zagovara "jednostranu pravednost".