Zdravstveni zvaničnici iz 194 države članice Svjetske zdravstvene organizacije se nadaju da će okončati proces pregovora, koji traje više od dvije godine, o novim pravilima o odgovoru na pandemije.
Cijena soka od narandže porasla je za 77 procenata u godinu dana zbog pada u proizvodnji u glavnim regijama uzgoja. Postoje zabrinutosti da će sok od narandže biti van domašaja mnogim potrošačima. Zašto?
Smrt egipatskog vojnika u razmjeni vatre u blizini prelaza Rafah dodatno je pojačala tenzije koje su podrile odnose Egipta sa Izraelom od početka rata u Pojasu Gaze.
Španija, Irska i Norveška u utorak će službeno priznati palestinsku državu, što je korak prema dugogodišnjim palestinskim naporima nakon bijesa međunarodne zajednice zbog smrti civila i humanitarne krize u Pojasu Gaze usred izraelske ofanzive.
Sjedinjene Američke Države su dugo bile daleko najveći snabdjevač oružjem svog najbližeg bliskoistočnog saveznika, a slijede Njemačka, čija snažna podrška Izraelu djelimično odražava iskupljenje za nacistički holokaust, te Italija.
Nakon dvije godine u proceduri Evropska unija je početkom maja dobila prvi zakon protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici. Sakaćenje ženskih spolnih organa, prisilni brak, nasilje na internetu biće od sada kriminalizovane u zemljama EU. Ali, ne i silovanje. Zašto?
Suspenzija dostavljana dolazi u trenutku kada premijer Izraela Benjamin Netanjahu nastavlja sa vojnim napadima na palestinski grad Rafa i pored prigovora predsjednika Joea Bidena. Zašto?
Nakon što je proglašen za pobjednika predsjedničkih izbora u martu, rezultat koji nikada nije bio doveden u pitanje, Vladimir Putin započinje novi šestogodišnji mandat svečanom inauguracijom u Kremlju 7. maja.
Proteste studenata na američkim univerzitetima kojima se daje podrška Palestincima, neki vide kao najznačajniji studentski pokret od protesta 1960-ih protiv rata u Vijetnamu… Zašto?
Nakon otkrića masovnih grobnica kod dvije bolnice u Pojasu Gaze, za koje palestinske vlasti navode da sadrže stotine tijela, Ujedinjene nacije, Evropska unija i drugi pozivaju na međunarodnu istragu.
G7 traži načine da iskoristi gotovo 300 milijardi dolara vrijedne ruske finansijske rezerve koje su zamrznute sankcijama od 2022. godine, kako bi se pomoglo Ukrajini, ali kako se to može uraditi ostaje vrlo komplikovano jer bi značilo postavljanje kontroverznog presedana. Zašto?
Na Skupštini Ujedinjenih nacija za zaštitu okoliša 2022. godine, države svijeta su se složile da će do kraja 2024. razviti pravno obavezujući sporazum za rješavanje svjetske krize izazvane zagađenjem od plastike. Koliko su uspjele u tome?
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available