Dostupni linkovi

Kurti o prijedlogu EU s predstavnicima Albanaca i Bošnjaka u Srbiji


Premijer Kosova Kurti na sastanku s predstavnicima Albanaca i Bošnjaka u Srbiji, Priština, 4. veljače 2023.
Premijer Kosova Kurti na sastanku s predstavnicima Albanaca i Bošnjaka u Srbiji, Priština, 4. veljače 2023.

Premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti razgovarao je u subotu o prijedlogu Europske unije (EU) za normalizaciju odnosa sa Srbijom sa zastupnicima Albanaca i Bošnjaka u Skupštini Srbije.

Kurti je s ministrom kulture, omladine i sporta Hajrulom Čekuom (Hajrulla Ceku) primio u Prištini albanskog zastupnika Šaipa (Shaip) Kamberija, predsjednika Stranke demokratske akcije Sandžak (SDA) Sulejmana Ugljanina i još dvoje bošnjačkih zastupnika, Enisa Imamovića i Selmu Kučević.

Ured premijera u priopćenju naveo je da se "različite zajednice moraju tretirati bez razlike u okviru univerzalnih načela i u potpunom skladu sa standardima EU", te da prava nevećinskih zajednica na Kosovu i u Srbiji odražavaju "demokraciju i naš razvoj kao društva".

Četvero dužnosnika ocijenili su kako su nezadovoljni položajem Albanaca i Bošnjaka općenito u Srbiji, te su istaknuli stanje u općinama Novi Pazar, Tutin i Sjenica u Sandžaku, te Preševo, Medveđa i Bujanovac u Preševskoj dolini.

"Tražili su reciprocitet prava sa Srbima u Republici Kosovo", navodi se u priopćenju.

SDA Sandžak ima dva poslanika u aktuelnom sazivu Skupštine Srbije, dok "Koalicija Albanaca Doline" ima jednog poslanika.

Prijedlog EU za normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije dostavljen je Kosovu i Srbiji krajem ljeta, ali njegov sadržaj nije javno objavljen.

Radio Slobodna Europa imao je uvid u njegovu verziju u kojoj se ne spominje uzajamno priznanje dviju država, već njihova obveza da jedna drugu ne ometaju u integracijskim procesima.

Kosovo i Srbija započeli su pregovore za normalizaciju odnosa 2011. godine, uz posredovanje Bruxellesa.

Očekuje se da će proces pregovora završiti pravno-obvezujućim sporazumima.

Iako Kosovo smatra da bi ovaj sporazum trebao uključivati međusobno priznanje, Srbija to ne prihvaća, inzistirajući na "kompromisnom rješenju".

XS
SM
MD
LG