Dostupni linkovi

Izvještaj o pregovorima sa Kosovom podržala 154 poslanika u Skupštini Srbije


Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić obraća se na posebnoj sjednici Skupšine Srbije, 2. februara 2023.
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić obraća se na posebnoj sjednici Skupšine Srbije, 2. februara 2023.

Skupština Srbije usvojila je u petak, 3. februara, Izvještaj o pregovaračkom procesu sa vlastima Kosova, za period od 1. septembra 2022. do 15. januara 2023. godine.

Izvještaj je Skupštini uputila Vlade Srbije, a nakon dvodnevne rasprave podržala su ga 154 poslanika, protiv su bila 23, dok devet poslanika nije glasalo.

Srpska napredna stranka, čiji je lider predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, sa koalicionim partnerima ima 159, od ukupno 250 poslanika u parlamentu.

Skupština Srbije zasjedala je nakon što je Vučić dobio prijedlog EU za rješavanje spora sa Kosovom.

Obraćajući se poslanicima, Vučić je u četvrtak poručio da će Srbija raditi na provođenju plan EU o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova, ali da "nikada neće priznati Kosovo".

Vučić je naveo i da je tačno 90 posto onog što je izašlo u javnost o sadržaju prijedloga EU za rješavanje spora sa Kosovom.

Inače, prijedlog poznatiji kao francusko-njemački plan i podržale su ga Sjedinjene Američke Države, nije objavljen u javnosti.


"U tački 4, u drugom stavu, piše da se Srbija neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji", naveo je Vučić.

Rekao je da će politika Srbije biti da se po svaku cijenu sačuva mir i stabilnost, kao i da će Beograd uporno istrajavati i na formiranju Zajednice opština sa srpskom većinom.

DvodRasprava u Skupštini Srbije obilježena je koškanjem poslanika vlasti i opozicije, a povremeno je u četvrtak i prekidana.

Desničarski blok opozicionih stranaka plan EU za rješavanje spora Srbije sa Kosovom vidi kao "kapitulaciju".

"Tražimo da se francusko-nemački plan odbaci i da ne može biti nikakva osnova za pregovore", poručila je u petak Radmila Vasić iz poslaničke grupe Dveri-Patriotski blok.

Sjednicu su u petak napustili poslanici opozicione Narodne stranke, uz poruku da je "predsjednik Srbije raspravu pretvorio u cirkusku predstavu".

"Rejting mu je važniji od svega, pa i od Kosova i Metohije", izjavio je poslanik te stranke Stefan Jovanović, ističući da Vučić u parlament nije došao kao predsjednik Srbije nego je nastupio kao predsjednik Srpske napredne stranke.

Šta je francusko-njemački plan?

Francusko-njemački plan postao je predlog Evropske unije za normalizaciju odnosa Srbije i Kosova, a taj dokument podržale su i Sjedinjene Američke Države.

Ovaj plan nije javno objavljen, ali je predstavljen Beogradu i Prištini u septembru i decembru 2022. godine.

U tom dokumentu, u koji je RSE ranije imao uvid, ne spominje se eksplicitno međusobno priznanje ili članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama.

No, spominje podrška koju bi strane trebale da pruže jedna drugoj u procesu evropskih integracija. Takođe, od Srbije se traži da ne ometa članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama.

Na Kosovu ima deset opština sa srpskom većinom: šest južno od Ibra - Gračanica, Štrpci, Klokot, Parteš, Ranilug i Novo Brdo - dok su četiri na severu teritorijalno povezane – Severna Mitrovica, Zvečan, Leposavić i Zubin Potok.

Zajednica opština sa srpskom većinom je dogovorena u okviru dijaloga Kosova i Srbije o normalizaciji odnosa, koji se od 2011. godine vodi posredstvom Evropske unije.

Dok Beograd insistira ne njenom formiranju, Priština tako nešto odbija uz obrazloženje da nisu moguća udruživanja na nacionalnoj osnovi, ali i zbog zabrinutosti da bi ona mogla da postane novi entitet poput Republike Srpske u Bosni i Hercegovini.

Priština je proglasila nezavisnost od Srbije 2008. godine, što Beograd ne priznaje. Posljednjih mjeseci odnosi dvije zemlje bili su obilježeni incidentima i tenzijama.

XS
SM
MD
LG