Ministarski savet Energetske zajednice (EZ), regulatornog tela Evropske unije, usvojio je paket zakonskih mera "Čista energija za sve Evropljane", saopšteno je 30. novembra nakon zasedanja u Beogradu kojim je predsedavala Srbija.
Paket obuhvata pet direktiva u oblasti energetske efikasnosti, obnovljivih izvora energije, upravljanja tržištem električne energije i pravila za sigurno snabdevanja strujom. Predviđeno je da mere stupe na snagu u narednim godinama.
U ime Srbije koja predsedava savetom, ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović je izjavila da će paket mera podstaći tranziciju ka čistoj energiji i modernizovati energetske sisteme i privredu.
"Novi zakonodavni akti će pomoći Energetskoj zajednici da postepeno pređe sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije i doprineće postizanju cilja da Evropa ima nultu emisiju ugljen-dioksida do 2050. Važno je da smanjenje emisija ne rezultira ukidanjem radnih mesta i ovaj paket će nam pomoći da to postignemo", navela je Mihajlović.
Zamenica generalnog direktora za energetiku u Evropskoj komisiji, Mechthild Vorsdorfer ocenila je da će usvajnjem paketa mera "moderan, čist i bezbedan energetski sistem postati stvarnost u Energetskoj zajednici".
"Paket uspostavlja stabilan zakonski i tržišni okvir za stimulisanje neophodnih javnih i privatnih investicija. Predlaže mere za zaštitu ugroženih potrošača, za borbu protiv energetskog siromaštva i za osnaživanje potrošača da aktivno učestvuju u energetskoj tranziciji", navela je ona.
Ciljevi smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte do 2030. biće usvojeni na sledećem Ministarskom savetu 2022. godine, nakon finalizacija studije Evropske komisije.
Šta je Energetska zajednica?
Energetska zajednica je međunarodna organizacija koja okuplja Evropsku uniju i njene susede kako bi stvorila integrisano panevropsko energetsko tržište.
Potpisivanjem Ugovora o Energetskoj zajednici, ugovorne strane su se obavezale na primenu ključnih zakona EU o energetici i životnoj sredini, da će razviti adekvatan zakonski okvir i liberalizovati svoja energetska tržišta.
Do danas je oko 25 zakona EU ugrađeno u pravni okvir Energetske zajednice, koji pokrivaju gas, struju, sigurnost snabdevanja, obnovljive izvore energije, naftu, energetsku efikasnost i životnu sredinu.
Od juna 2017. godine, Energetska zajednica ima deset članica: Evropsku uniju i devet ugovornih strana – Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Gruziju, Kosovo, Severnu Makedoniju, Moldaviju, Crnu Goru, Srbiju i Ukrajinu. Jermenija, Norveška i Turska učestvuju kao posmatrači.