Dostupni linkovi

Osloboditi Bulatovića čuvanja državne tajne


Momir Bulatović, bivši predsednik Crne Gore, pojavio se kao svedok u Podgorici Višeg suda, na svedočenju na deportaciju bosanskih Muslimana i Srba početkom 1992, Podgorica, 27. septembar 2010.
Momir Bulatović, bivši predsednik Crne Gore, pojavio se kao svedok u Podgorici Višeg suda, na svedočenju na deportaciju bosanskih Muslimana i Srba početkom 1992, Podgorica, 27. septembar 2010.
Pravni stručnjaci pozdravljaju odluke sudije Višeg suda u Podgorici Milenke Žižić da od Skupštine Crne Gore zatraži da odluči da li će bivšeg crnogorskog predsjednika Momira Bulatovića osloboditi obaveze čuvanja državne tajne u slučaju deportacija bošnjačkih izbjeglica početkom 90-ih .

Predstavnici partija najavljuju da će glasati - za, ali nijesu sigurni da će odluka o tome biti donijeta u parlamentu.

Profesor Blagota Mitrić ocjenjuje da je odluka sudije da od parlamenta zatraži da odluči da li će bivšeg crnogorskog predsjednika Momira Bulatovića osloboditi obaveze čuvanja državne tajne princijpijelna.

,, Pošto je došlo do raspada SRJ, čiji je najviši organ vlasti Skupština SRJ donijela takvu odluku, paj e posle toga došla Državna zajednica Srbija i Crna Gora, pa je onda proglašena nezavisna i suverena Crna Gora, onda po analogiji o tome treba da odluči najviši organ vlasti u toj državi u kojoj se sudi tim licima. Prema tome, nema koji drugi organ da bude nego Skupština Crne Gore. Mislim da to nije samo pravno pitanje nego i faktičko pitanje", kaže Mitrić.

U političkom kontekstu, SDP svakako će zauzeti politički stav koji će značiti potpuno rasvjetljavanje tog slučaja


Tea Gorjanc Prelević iz Akcije za ljudska prava naglašava kako skupština treba da ima u vidu da je javni interes utvrđivanje odgovornosti za ratni zločin i teška kršenja ljudskih prava. Prema njenim riječima važeći krivični zakonik dozvoljavao je Momiru Bulatoviću da progovori i bez prethodnog oslobađanja obaveze čuvanja državne tajne.

,,Ja mislim da gospodin Bulatović, ako je namjeravao da otkrije tajnu koja se može smatrati tajnom u opštem interesu ili u interesu drugog lica koje je pretežnije od interesa čuvanja državne tajne. Pogotovo ako se tajna tiče krivičnog djela teškog kršenja ljudskih prava, poput ratnog zločina, u tom slučaju on ne bi uopšte bio krivično odgovoran za otkrivanje takve tajne i da ga nadležni organ ne oslobodi čuvanja te tajne", naglašava Gorjanc.

Podsjetimo, svjedočenje Momira Bulatovića u sudskom procesu optuženima za deportaciju bošnjačkih izbjeglica iz Crne Gore početkom 90-ih odgođeno je dok ga nadležni organ ne oslobodi čuvanja državne tajne. Nakon što je predmetni sudija odlučila da o tome treba da se izjasni parlament predstavnici parlamentarnih partija imaju sličan komentar.

Predrag Sekulić iz DPS kaže da ako odluka bude na parlamentu poslanici DPS će glasati ,,za,, .

"To ćemo učinjeti zato što cijenimo da je interes svih nas da ništa iz tog perioda ne ostane ne rasvijetljeno i u konačnom da se utvrdi prava istina", naglašava on.

Ni Raško Konjević iz Socijademokratske partije nije siguran da li je na parlamentu da odlučuje o oslobađanju Momira Bulatovića obaveze čuvanja državne tajne o čemu treba da se izjasni nadležni odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo.

,,U političkom kontekstu, SDP kao neko ko je od svog osnivanja vrlo jasno prepoznat kao antiratna partija, koja je te događaje i događaje koji su se dešavali poslije 90-tih osuđivala i doprinijela njihovom rasvjetljavanju, svakako će zauzeti politički stav koji će značiti potpuno rasvjetljavanje tog slučaja,a na sudu je utvrđivanje činjenica i kažnjavanje onih koji su za to djelo krivi", ističe Konjević.
Koča Pavlović, Grupa za promjene

Neven Gošović iz najjače opozicione Socijalističke Narodne partije pak ističe kako prema njegovim saznanjima zahtjev predmetnog sudija Milenke Žižič u parlament još nije stigao.

,,Ne možemo se izjašnjavati u odnosu na sam zahtjev prije nego što taj zahtjev ne bude dostavljen Skupštini i budemo upoznati sa sadržajem tog zahtjeva.Ono što mogu reći je da, ako je na putu utvrđivanja te istine potrebna takva odluka Skupštine, svakako da ćemo podržati jedan takav prijedlog", kaže Gošović.

Koča Pavlović iz Pokreta za promjene odluku sudije Žiži naziva solomonskim rješenjem apostrofira važnost da se Momiru Bulatoviću ukine obaveza čuvanja državne tajne.

,,Mi se prosto zalažemo za to da istina izađe na vidjelo . Smatramo da ta tajnost, čak i kada je nametnuta, to jeste kako bi se sakrila istina. Vjerujemo da će se u narednom periodu u procesu o deportaciji ustanoviti i konstatovati odgovornost i Momira Bulatovića i Mila Đukanovića, čije se ime nigdje ne smije pomenuti i gospodina Šušovića koji je tada bio vrhovni državni tužilac i naravno šefa Državne bezbjednosti za koga svi kažu da je u stvari vodio cijeli taj postupak", zaključuje Pavlović.

*****
Mogao bi interesovati i ovaj tekst:

"Državna tajna" sprječava Bulatovićevo svjedočenje
XS
SM
MD
LG