Dostupni linkovi

Članovima Saveta Regulatornog tela za elektronske medije Srbije istekao mandat


Mikrofoni televizija u Srbiji postavljeni na govornici, ilustrativna fotografija.
Mikrofoni televizija u Srbiji postavljeni na govornici, ilustrativna fotografija.

Članovi Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) saopštili su u utorak da više ne obavljaju svoju funkciju, jer im je 4. novembra istekao mandat.

Zakonom o elektronskim medijima, koji je stupio na snagu 4. novembra 2023. godine, propisano je da izabrani članovi Saveta REM-a nastavljaju da obavljaju tu funkciju do isteka jedne godine od dana stupanja na snagu zakona.

Ovaj rok je istekao u ponedeljak, te je REM saopštio da više "nema telo koje donosi odluke o elektronskim medijima".

"Savet REM-a smatra da odgovornost za ovaj interregnum, u kojem se našao čitav korpus organizacija, zakona i pravila koji regulišu rad elektronskih medija, leži na onima koji su insistirali da Regulatorno telo postane predmet političke trgovine, na onima koji su na tu trgovinu pristali, kao i na onima od kojih je traženo da se izjasne o ustavnosti člana zakona kojim je vanredno, bez osnova, skraćen mandat članova Saveta", saopšteno je.

Članovi Saveta REM-a kažu da su u poslednjih deset godina radili "pod konstantnim pritiskom".

"Sve to vreme, Savet REM-a je insistirao na poštovanju zakona, držeći se principa slobode govora, protiveći se svakoj cenzuri i zahtevima da se bilo kome presuđuje preventivno, pre izvršenja dela", piše u saopštenju.

Nezadovoljstvo radom Saveta REM-a i zahtevi medijskih udruženja i dela javnosti za njihovom smenom traju godinama.

Kulminirali su nakon masovnih ubistava u Srbiji u maju 2023. kada je na hiljade građana na ulicama tražilo odgovornost za nereagovanje REM-a na promociju nasilja u medijima.

Tada se na masovnim protestima, koji su organizovani nakon dve masovne pucnjave, tražila smena članova Saveta ovog tela.

Odgovornost REM-a zatražena je zbog, kako je navedeno, propuštanja da sankcioniše televizije koje promovišu mržnju i nasilje.

Olivera Zekić je zahteve za smenu tada ocenila kao "političke" i dodala da bi trebalo raspravljati o tome "kako je deo medija i političara javnosti ponudio REM kao krivca za užasnu tragediju".

Savet REM-a je i nakon protesta ostao u istom sastavu, a promenom Zakona o elektronskim medijima dogovoreno je da će se nakon godinu dana birati novi.

REM je prethodnih godina bio na meti kritika međunarodnih institucija, medijskih udruženja i opozicije u Srbiji zbog izostanka kontrole medija.

XS
SM
MD
LG