Dostupni linkovi

Hil u komentaru o Deklaraciji: Fokus da ostane na mirnoj budućnosti Zapadnog Balkana


"Srbija ima konstruktivnu ulogu u tom procesu i mi pozdravljamo mnoge primere njenih lidera u kojima se obavezuju da će to učiniti", navodi se u pisanom odgovoru ambasadora Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Kristofera Hila za RSE 11. juna. 
"Srbija ima konstruktivnu ulogu u tom procesu i mi pozdravljamo mnoge primere njenih lidera u kojima se obavezuju da će to učiniti", navodi se u pisanom odgovoru ambasadora Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Kristofera Hila za RSE 11. juna. 

"Fokus svih kojima je stalo do Srbije i njene budućnosti treba da ostane na stvaranju mirne i prosperitetne budućnosti za čitav Zapadni Balkan, povećanju regionalne saradnje sa EU integracijom kao konačnim ciljem", izjavio je ambasador Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Srbiji Kristofer Hil (Christopher Hill).

On je tako odgovorio na pitanja Radija Slobodna Evropa (RSE) o Deklaraciji o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda.

Tako nazvan dokument, koji treba da potvrde parlamenti Srbije i bh entiteta Republika Srpska, usvojen je na zajedničkoj sednici dveju vlada na "Svesrpskom saboru" 8. juna u Beogradu.

Uz ocenu da fokus treba da ostane na stvaranju mirne budućnosti na Zapadnom Balkanu, Hil je naveo da Srbija ima konstruktivnu ulogu u tom procesu.

"I mi pozdravljamo mnoge primere njenih lidera u kojima se obavezuju da će to učiniti", navodi se u pisanom odgovoru Hila 11. juna.

Dan ranije, Ambasada SAD u BiH je saopštila da zaključci usvojeni na Svesrpskom saboru predstavljaju napad na Dejtonski sporazum i državne institucije BiH.

Šta se navodi u Deklaraciji?

U Deklaraciji o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, dokumentu sa 49 tačaka, navodi se, pored ostalog, da srpski narod predstavlja jedinstvenu celinu.

U Deklaraciji se navodi da sabor ne podržava Rezoluciju o genocidu u Srebrenici koja je krajem maja izglasana u Ujedinjenim nacijama.

"Pomenutom Rezolucijom izvršen je pokušaj kolektivnog okrivljavanja celog srpskog naroda, koji je neprihvatljiv i ne može biti sproveden u delo", tvrdi se u tekstu.

U tekstu se, između ostalog, navodi i da Sabor smatra "neprimerenim" postavljanje visokog predstavnika u BiH suprotno Aneksu X Dejtonskog mirovnog sporazuma, kojim je propisano da je za imenovanje visokog predstavnika potrebna saglasnost strana ugovornica, kao i odgovarajuća rezolucija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.

Takođe se konstatuje da je Dejtonski mirovni sporazum "trajno i bitno narušen", te se pozivaju svi međunarodni akteri da se vrate njegovom poštovanju.

Navodi se da teritorija Republike Srpske (RS) ne može biti otuđena mimo Ustava i zakona Republike Srpske.

Konstatuje se da je Republika Srpska zadovoljna visokim stepenom autonomije definisanim Dejtonskim mirovnim sporazumom, te da se stoga insistira na sprovođenju tog sporazuma, kao međunarodnog ugovora koji se ne može jednostrano ili putem intervencionizma menjati.

"Svesrpski sabor smatra da Republika Srpska može u meri u kojoj oceni kao celishodno da aktivira sve nadležnosti koje su prema Dejtonskom mirovnom sporazumu predviđene kao nadležnosti entiteta", dodaje se.

U Deklaraciji koju su usvojile vlade Srbije i RS konstatuje se i da srpski narod, Srbija i Republika Srpska treba da čuvaju istorijska prijateljstva sa "dokazanim prijateljima", ali i da grade nova savezništva.

Moleban, deklaracija i folklor na 'Svesrpskom saboru' u Beogradu
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:04:01 0:00

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG