Izvještaj Evropske komisije za Crnu Goru 'najgori do sada' ali ima i napretka

Zastave Crne Gore i Evropske unije u sjedištu EU u Briselu , 20. maj 2022. godine

Ministarka evropskih poslova Jovana Marović ocijenila je da su nalazi u Izvještaju Evropske komisije (EK) o napretku Crne Gore u 2022. godini "realni, očekivani i dobar putokaz za ono što treba da radimo u narednom periodu."

Marović: Objektivne okolnosti spriječile da rezultati budu bolji

Ona je tokom predstavljanja izvještaja u Evropskoj kući u Podgorici saopštila da se moraju uzeti u obzir "objektivne okolnosti koje su spriječile vladu da postigne bolje rezultate."

Navodeći da je Crna Gora od EK dobila srednju ocjenu za učinak u ovoj godini, Marović je Istakla da je ključan problem to što političari nijesu uspjeli da se dogovore o naimenovanjima u pravosuđu.

Sa druge strane, potpredsjednik Vlade Raško Konjević, koji je već duže u političkom nesaglasju sa premijerom Dritanom Abazovićem, označio je premijera odgovornim za "izrazito negativan izvještaj Evropske komisije."

"Ovo je rezultat pogrešnih prioriteta Vlade na čelu sa njenim predsjednikom Dritanom Abazovićem, koji nijesu podržali jasno definisanu evropsku agendu i proizveli su duboku političku i ozbiljnu institucionalnu krizu", poručuje Konjević.

U izvještaju EK se navodi da zbog nepostojanja dogovora parlamentarnih stranaka glavna pravosudna tijela poput Ustavnog suda rade u nepotpunom sastavu.

Pročitajte i ovo: Izveštaj Evropske komisije o Crnoj Gori: Vlasti nisu pokazale posvećenost agendi EU

Šefice Delegacije Evropske unije (EU) u Podgorici Oana Kristina Popa (Oana Cristina Popa) ponovila je nalaze iz izvještaja kojim se pohvaljuje usklađenost Crne Gore sa zajedničkom vanjskom i bezbjednosnom politikom EU, uključujući i evropske sankcije Rusiji zbog agresije na Ukrajinu.

"Što se tiče političkih kriterijumam Izvještaj prepoznaje političke tenizije, podjele i izostanak konsenzusa o ključnim pitanjima od državnog interesa", ukazala je Popa poručujući da to utiče na funkcionisanje institucija i usporava reforme.

Pročitajte i ovo: Šta je sve rečeno za države Zapadnog Balkana u novom izveštaju EU?

Komentarišući ocjenu iz izvještaja da je potpisivanje Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC) uticalo na političku atmosferu i podiglo tenzije, evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji (Oliver Varhelyi) je izjavio da ne misli tako.

On je u Briselu kazao da rješavanje tog pitanja može dovesti do jače stabilnosti i da se dalje treba koncentrisati na pitanja kao što je borba protiv korupcije.

Izvještaj EK "presudio" Abazovićevoj Vladi

U izvještaju se između ostalog navodi da je Crna Gora postigla ograničeni napredak u borbi protiv korupcije i da je djelimično ispunila preporuke iz prošlogodišnjeg izvještaja.

Pročitajte i ovo: Ni promjena vlasti ne suzbija korupciju u Crnoj Gori

Iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora ( MANS) su saopštili da su takve ocjene bile očekivane jer su, kako navode, crnogorskim političarima od reformi i evropske agende važnije bile fotelje i raspodjele funkcija u javnim preduzećima.

U izvještaju se navodi da je Crna Gora postigla određeni napredak u borbi protiv organizovanog kriminala, da su uhapšene neke ključne osobe iz organizovanih kriminalnih grupa, kao i da je zabilježen rekord u zaplijeni droge.

Najviše kritika Crna Gora dobila je zbog neaktivnosti u pogledu reformske agende EU, posebno izbornog pravnog i institucionalnog okvira.

Bogdanović: Ovogodišnji izvještaj za Crnu Goru najgori do sada

Funkcioner opozicione Demokratske partije socijalista (DPS) Aleksandar Bogdanović izjavio je da je ovogodišnji izvještaj najgori do sada, poručujući da je pred Crnom Gorom jasan izbor:

"Ili će se mrcvarenje i trajno skretanje sa evropskog puta nastaviti, ili ćemo morati mnogo da uradimo kako bismo sanirali štetu napravljenu u protekle dvije godine."

Izvještaj EK se odnosi na vrijeme u kojem je u Crnoj Gori došlo do smjene dvije Vlade.

Vlada Zdravka Krivokapića izabrana je u decembru 2020. godine a izglasano joj je nepovjerenje početkom februara 2022. godine. Nakon toga izabrana je manjinska Vlada Dritana Abazovića kojoj je nakon 100 dana rada Vlade, avgusta ove godine takođe izglasano nepovjerenje.

Pročitajte i ovo: Crnogorske vlade na crkvenoj 'klizavici'

Evropska komisija u izvještaju navodi i da Crna Gora održava dobre odnose sa susjedima, uz opasku da odnosi sa Srbijom ostaju izazov iako obje strane pokazuju spremnost za resetovanje odnosa i rješavanje otvorenih pitanja.