Iako je u Crnoj Gori došlo do promjene vlasti, korupcija je i dalje prisutna u državnim institucijama, ocjena je Vlade, dijela nevladinog sektora, kao i predstavnika SAD u toj državi, iznjete na 9. decembar, Međunarodni dan borbe protiv korupcije.
Za takvo stanje Vlada tereti „nereformisano pravosuđe“, stranke vladajuće većine optužuju Vladu koju su same izglasale, nevladin sektor konstatuje da i nova vlast toleriše tajkune i korupciju, a strane diplomate pozivaju Vladu da sprovede odlučnu borbu protiv korupcije uključujući i onu na visokom nivou.
Nakon što je u avgustu prošle godine promjenjena vlast i Demokratska partija socijalista (DPS) poslije trideset godina prešla u opoziciju, nova vlast na čelu sa Demokratskim frontom i premijerom Krivokapićem su proklamovali kao prioritet borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, kao i rješavanje svih prethodnih koruptivnih afera u vrijeme vlasti DPS-a.
Kako u vlasti vide korupciju?
Govoreći o borbi protiv korupcije, predsjednik Vlade Crne Gore Zdravko Krivokapić je ocijenio da slučajevi političke korupcije u Crnoj Gori nijesu adekvatno istraženi. Za to je optužio tužilaštvo jer je, kako je kazao, društvo u problemu ukoliko nema pravosuđa koje adekvatno reaguje na slučajeve korupcije.
„U sistemima u kojim je evidentna korupcija, kažnjivost i odgovornost su preduslovi da pokušate da to koliko-toliko ispravite. Zato me zabrinjava što nema pomaka u grani koja je i dalje ostala zarobljena, a to je pravosuđe. Sve dok se ne dese promjene, počev od tužilaštva, pa do sudstva, mi ćemo da pričamo i ispričaćemo se, a da se ništa nije pomjerilo sa početne pozicije“, zaključio je premijer Krivokapić.
Dok premijer Krivokapić za izostanak borbe protiv korupcije odgovornost prebacuje na tužilaštvo, za koje smatra da je pod kontrolom bivše vlasti, iz Demokratskog fronta, najvećeg političkog subjekta parlamentarne većine, koji je izglasao Krivokapićevu Vladu, za nedostatak rezultata optužuju upravo Vladu.
„Na Međunarodni dan borbe protiv korupcije, Vlada Crne Gore i nadležne institucije nemaju čime da se pohvale", rekao je funkcioner Demokratskog fronta Jovan Vučurović.
"U prethodnih godinu dana dio članova Vlade se bave samoreklamerstvom, a nema nigdje borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala. U institucijama su i dalje ljudi prethodnog režima (Demokratske partije socijalista Mila Đukanovića). Ne vidim da je krupnija zvjerka privedena pravdi niti vidim da je neki veći slučaj otvoren“, dodaje Vučurević.
Potpredsjednik Vlade Dritan Abazović dao je procjenu koliko država gubi zbog korupcije :
„Po procjenama pojedinih uglednih međunarodnih institucija, Crna Gora godišnje izgubi oko 150 miliona eura zbog korupcije, što je ekvivalentno izgradnji sedam bolnica ili 150 vrtića. Nulti stepen tolerancije na korupciju od početka je dio programa ove Vlade“, rekao je Abazović.
Ni NVO ne vidi borbu protiv korupcije
Da će Vladi Zdravka Krivokapića biti prioritet borba protiv korupcije i organizovanog kriminala bilo je i očekivanje nevladinog sektora koji je godinama unazad otkrivao slučajeve korupcije u državnim institucijama, među kojima je i Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS).
Direktorica MANS-a Vanja Ćalović Marković je ocijenila, na konferenciji posvećenoj Međunarodnom danu borbe protiv korupcije, da rezultata nema.
„Vidjeli smo da su nastavljene loše prakse, za koje smo mislili da će prestati kada se promijeni vlast. Mi i dalje imamo takozvano zapošljavanje pod dubini koje bi se u drugim zemljama zvalo korupcija u zapošljavanju“, kazala je Ćalović Marković
Ona je naglasla da su imali očekivanje da će se promjenom vlasti institucije oslobađati:
„Mi smo došli do toga da nova politička većina ne želi da oslobodi institucije, ona samo želi da ih preuzme. Ne žele da promijene praksu prethodnog režima, ne želi da te institucije rade bez političkog uticaja, nego ih pretvaraju u svoju produženu ruku. Ovo je trenutak kada tome treba da se usprotivimo.“
"Stari tajkuni za nova vremena"
Vanja Ćalović Marković je ukazala na još jedan, kako se izrazila, fenomen, a to je da tajkuni pronalaze konekcije sa novom vlašću:
„Crna Gora se nalazi u trenutku kada se unosni kriminalni poslovi pokušavaju preuzeti ili od strane nekih novih tajkuna ili pravljenjem linkova starih tajkuna sa novom vlašću. Jedan od takvih poslova je izgradnja autoputa, najveći projekat u Crnoj Gori koji će građani platiti više od milijardu eura.“
Ćalović Marković je zaključila da i u novoj vlasti ima tajkuna i da se njihove aktivnosti tolerišu, a da su još uvijek tajni podaci koliko ko plaća porez državi.
SAD ponavljaju poziv za borbu protiv korupcije
Ambasadorka Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori Džudi Rajzing Rajnke (Judy Rising Reinke) je izgradnju prve dionice autoputa koja je u toku nazvala školskim primjerom dužničke zamke i netransparentnim procesom, što negativno utiče na investitore:
„Jednostavno nedostatak transparentnosti u javnim nabavkama i korupcija idu ruku pod ruku.“
Ambasadorka Rajnke je podsjetila da je prioritet aktuelne američke administracije predsjednika Džoa Bajdena (Joe Biden) borba protiv korupcije:
„Borba protiv korupcije predstavlja nov politički pravac u okviru antikorupcijskog memoranduma. Sam memorandum identifikuje korupciju i njene aktere kao prijetnju američkoj nacionalnoj bezbjednosti."
Imala je i poruku za crnogorsku Vladu:
„Sad je vrijeme da se prekine s korupcijom. Zato ohrabrujem Vladu Crne Gore da preduzme praktične poteze, da proklamovane namjere sprovede u konkretne rezultate u borbi protiv korupcije, uključujući i procesuiranje slučajeva korupucije na visokom nivou“, poručila je ambasadorka Rajnke.
Podsjetimo, nedavno je i zamjenik pomoćnika američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju Gabrijel Eskobar (Gabriel Escobar) tokom sastanka sa predsjednikom Crne Gore Milom Đukanovićem naglasio zabrinutost Sjedinjenih Država zbog "ukorijenjene korupcije u zemlji".
Tokom svoje prve zvanične posjete Crnoj Gori, Eskobar se saglasio i sa premijerom Zdravkom Krivokapićem da borba protiv korupcije mora biti imperativ kako bi Crna Gora što prije postala punopravna članica Evropske unije.
Borba protiv korupcije se nalazi u središtu puta Crne Gore ka članstvu u Evropskoj Uniji, saopštila je šefica Delegacije Eu u Crnoj Gori Oana Kristina Popa. Ona je ocijenila da se korupcija mora napasti odlučno sa jasnom posvećenošću vlasti i uključenošću svih relevantnih aktera.
Prethodno je američki Stejt Dipartment u izvještaju o globalnoj investicionoj klimi za 2021. godinu ocijenio da su rasprostranjena korupcija, dugotrajna suđenja, siva ekonomija i neadekvatna primjena propisa najveće prepreke američkim firmama za direktna ulaganja u Crnu Goru.
”Korupcija je najrasprostranjenija u Crnoj Gori u sektoru državnih nabavki. Kupovina i prodaja državne imovine odvija se u netransparentnom okruženju sa čestim optužbama za primanje mita i prijateljske odnose”, rečeno je u izvještaju Stejt dipartmenta.
Takođe, povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije oglasila se Agencija za sprječavanje korupcije u Crnoj Gori odakle je poručeno da su snažne i nezavisne institucije najefikasnija brana korupciji.
Facebook Forum