Biti novinar na Balkanu, ponovo je riskantna profesija. Neki od njih, već godinama, žive pod policijskom zaštitom, privodi ih se na informativne razgovore zbog onoga što pišu ili govore, a pojedini mediji, u službi vlasti, besramno razapinju kolege, kako bi se dodvorili političkim moćnicima. Kako se suprotstaviti sve perfidnijim oblicima gušenja slobode medija u državama regije, te omogućiti novinarima da rade onako kako nalažu pravila profesije?
Pritisci financijskih i političkih moćnika i njihov utjecaj na uređivačku politiku redakcija, marginalizovanje javnog dijaloga i pokušaja da se u mainstream medijima čuju glasovi koji kritikuju vlast, te huškačke kampanje tabloida protiv svih koji se usude da se ne dive trenutno najmoćnijem čovjeku u Srbiji – ovo je ukratko tužni mozaik ovdašnje medijske scene. Novinari se sve više shvaćaju kao servis za prenošenje saopćenja vlasti, a njihova uloga u istinitom i pravovremenom informiranju javnosti, nepoželjna je za donosioce odluka. Ovo stanje nije novo, ali je posljednjih godina dobilo maligni oblik, smatraju poznavaoci prilika. Dušan Komarčević ima informaciju više u tekstu "Pritisci, pretnje i tabloidne lomače za istraživačke novinare".
Nova hrvatska Vlada, u kojoj većinu čine HDZ-ovi ministri, krenula je đonom na one medije i medijska regulatorna tijela u Hrvatskoj, na koja može utjecati. Brzina čistki rezultat je njihove tanke parlamentarne većine i neizvjesnosti koliko će se još vladajuća koalicija održati, kažu sugovornici Enisa Zebića u priči "Vlast vrlo plošno razumije medije".
Na Kosovu, umjesto da su visoki zvaničnici garant slobode medija, oni prijete novinarima, kažu u Udruženju kosovskih novinara. U posljednjem takvom slučaju bio je umiješan premijer Kosova. Kako iz udruženja navode, veoma je obeshrabrujuće i to što pravosudne vlasti ne gone one koji napadaju novinare i slobodu riječi. Detalje ima Amra Zejneli u tekstu "Sloboda medija na Kosovu na najnižem nivou".
U Bosni i Hercegovini, premda u posljednje vrijeme manje transparentno, nego u susjedstvu, pritisci na medije traju bez prestanka. Uobičajene su personalne premještaljke u javnim servisima, ali tome se ovdje ne poklanja prevelika pažnja, a svi su mediji, jednako elektronski i printani, izloženi ekonomskom iznurivanju i čestim sudskim procesima, koji ih dodatno iscrpljuju. Istina, ima i onih koji su vremenom postali istinski ljubimci vlasti ili drugih političkih i ekonomskih moćnika, ali, svaka milost ima svoju cijenu. Pojedinosti donosi Budo Vukobrat u tekstu "Pritisci na medije simptom društvene poremećenosti".
U Crnoj Gori već neko vrijeme nisu zabilježeni novi napadi na novinare i imovinu medija, kao ni medijska šikana novinara i predstavnika NVO sektora koji kritikuju vlast, ali ostaje problem neriješenih ranijih napada kao i ubistva urednika dnevnika Dan Duška Jovanovića. No, kako se budu približavali izbori, mnogi su ubijeđeni da će pojedini poslanici javne riječi ponovo biti na meti i izloženi raznim pritiscima. Priču "Mediji – meta i sredstvo za političke obračune" pripremio Predrag Tomović.
Ali, ako ste pomislili da je Balkanu najgore, varate se. Organizacija "Reporteri bez granica", koja prati nivo slobode medija u 180 zemalja, rangirala je u prošloj godini Rusiju na 152, a Azerbejdžan na 162. mjesto. Stavove mladih novinara i aktivista za obranu slobode izražavanja zabilježila je Jasmina Lazić u tekstu "Mediji u istočnim zemljama: Pritvori, dezinformacije, proterivanja".