Američki zvaničnici rekli su da nemaju informacije koje bi potvrdile medijske izveštaje koji sugerišu da se Rusija sprema da upotrebi taktičko nuklearno oružje na ili blizu bojnog polja u Ukrajini.
Laura Cooper, zamenica pomoćnika ministra odbrane, rekla je da je videla samo "izveštaje otvorenog koda" koji sugerišu da bi Rusija mogla da prenosi taktičko nuklearno oružje železnicom. Ona je dodala da američka vojska nije videla ništa što bi promenilo sopstveni nuklearni stav.
Portparolka Bele kuće Karine Jean-Pierre, upitana 4. oktobra o izveštajima, rekla je da Sjedinjene Države veoma ozbiljno shvataju nuklearno oružje i zveckanje "nuklearnim sabljama". Ali dodala je: "Nismo videli nijedan razlog da prilagodimo sopstveni strateški nuklearni stav, niti imamo bilo kakve naznake da se Rusija sprema da odmah upotrebi nuklearno oružje".
Ruski predsednik Vladimir Putin eskalirao je sedmomesečni rat u Ukrajini naredivši "delimičnu" vojnu mobilizaciju, proguravši ilegalnu aneksiju četiri regiona Ukrajine i obećavši da će braniti rusku teritoriju "svim sredstvima koja su nam na raspolaganju", uključujući nuklearna oružja.
Komentari američkih zvaničnika usledili su nakon što je list Times 3. oktobra objavio da je Putin spreman da izvede nuklearnu probu na granici Ukrajine. Londonski list navodi da je NATO upozorio svoje članice na test.
NATO je rekao da takođe nije primetio promene u nuklearnom držanju Rusije, rekao je zvaničnik alijanse kojeg je citirala agencija Rojters. Upitan o izveštajima, portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da zapadni mediji i političari "trenutno učestvuju u mnogim vežbama nuklearne retorike", a Rusija je odbila da učestvuje u tome.
Cooper je takođe rekla da Pentagon pomno prati ruske nuklearne snage, što je ključni deo njene misije od Hladnog rata, i takođe pomno prati količinu municije koju troše ukrajinske snage. "Veoma pažljivo pratimo njihove stope potrošnje municije kako bismo bili sigurni da imaju ono što je potrebno za kontranapad", rekla je ona.
Cooper je izrazila uverenje da će dodatni sistemi HIMARS koje je obezbedio Vašington u novom paketu pomoći objavljenom 4. oktobra ojačati kapacitete Ukrajine na bojnom polju
Sjedinjene Države obezbeđuju dodatnu municiju i ulažu u proizvodnju municije, kao i saveznici i partneri, dok se Rusija obraća Severnoj Koreji i Iranu za pomoć, rekla je ona. Komentarišući da li Vašington razmatra pružanje projektila dugog dometa Ukrajini, Cooper je rekla da HIMARS trenutno dozvoljava ukrajinskim snagama da pogode većinu ciljeva na bojnom polju. "Mislimo da (HIMARS) može postići većinu ciljeva, uključujući i Krim", rekla je Cooper.