Bijela kuća je u utorak saopćila da je "prerano" znati je li Rusija ozbiljna po pitanju rješavanja sigurnosnih tenzija u i oko Ukrajine.
Nakon razgovora sa američkim diplomatama u Ženevi i budućih pregovora u Briselu, "prerano je reći da li su Rusi ozbiljni po pitanju diplomatskog puta ili ne", rekla je sekretarica za štampu Jen Psaki novinarima.
Psaki je rekla da ostaje da se vidi "da li su spremni ozbiljno pregovarati - mi jesmo - ili će koristiti razgovore kao izgovor da diplomatija kako diplomatija ne bi mogla funkcionisati."
Sljedeća runda razgovora između NATO-a i Rusije bit će održana u srijedu, a treća sjednica regionalnog sigurnosnog tijela OSCE-a i Rusije planirana je za četvrtak.
Vašington i njegovi evropski saveznici vrše pritisak na Rusiju da povuče velike snage sa granice s Ukrajinom, dok Moskva želi da Zapad pristane na listu onoga što Kremlj kaže da su sigurnosne garancije.
Psaki je ponovila da su SAD odbacile ruski zahtjev da Ukrajini ne bude ponuđeno članstvo u NATO-u, rekavši da je to "stvar Ukrajine i 30 NATO saveznika, a ne drugih zemalja koje odlučuju".
"Postoji niz diskusija koje mogu biti dio diplomatskog puta, ali naposljetku je na Rusima da odluče da li će im pristupiti ozbiljno ili ne", rekla je ona.
SAD: Radimo s našim partnerima
Osim toga, zamjenica američkog državnog sekretara Wendy Sherman kaže da je obavijestila zvaničnike iz NATO-a nakon što su održani razgovori s Rusijom dan ranije.
"Izvijestla sam Sjevernoatlantski savjet o jučerašnjim razgovorima s Rusijom na Dijalogu o strateškoj stabilnosti u Ženevi", napisala je Sherman u tvitu 11. januara nakon sastanka s generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom i ambasadorima zemalja članica NATO-a.
“Sjedinjene Države su posvećene zajednilčkom radu sa našim saveznicima i partnerima kako bismo podstakli deeskalaciju i odgovorili na sigurnosnu krizu koju je izazvala Rusija”, dodala je.
Sherman je doputovala u Brisel iz Ženeve gdje se sastala sa zamjenikom ruskog ministra vanjskih poslova Sergejem Rjabkovim na osmosatnom razgovoru kojeg je opisala kao "ozbiljnan" i "poslovan”.
Sa druge strane, Rusija je saopštila da nije optimistična nakon prve runde pregovora sa Sjedinjenim Državama i da neće dozvoliti da njeni zahtjevi za sigurnosnim garancijama budu zaglibljeni u mukotrpnim pregovorima.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao u utorak da je da je pozitivno što su razgovori u Ženevi održani na otvoren, sadržajan i direktan način, ali da Rusiju zanimaju samo rezultati.
„Ovdje nema jasnih rokova, niko ih ne postavlja – postoji samo ruski stav da se nećemo zadovoljiti beskrajnim odugovlačenjem ovog procesa“, istakao je Peskov.
Sastanak je održan usred sukoba oko gomilanja ruske vojske u blizini ukrajinske granice. Zapad strahuje da bi to moglo signalizirati da Moskva priprema invaziju na Ukrajinu.
Rusija je anektirala ukrajinski poluostrvo Krim 2014. Ona također podržava separatiste koji se bore protiv vladinih snaga u istočnoj Ukrajini od 2014.
Ruski predsjednik Vladimir Putin izdao je niz zahtjeva, uključujući garancije da se NATO neće dalje širiti na istok na bivše sovjetske države poput Ukrajine i Gruzije. Kremlj također želi da alijansa smanji raspoređivanje trupa i oružja u istočnoj Evropi.